Šuflikanti

zasuvka

Čítačky sú naplnené súťažiacimi poviedkami, rozdané porotcom, pripravené zobrazovať desiatky odtieňov sivej. Autori netrpezlivo čakajú na spätnú väzbu.
Chápem ich. Ale treba zachovať pokoj a aj keď je leto, tak aspoň náznak chladnej hlavy. Aj tak na vás čaká len frustrácia. Ak sa nájdete v hodnotení, ktoré je zaplnené slovami ako blbosť, chyby, nechytilo, tak budete sklamaní. Budete sklamaní, aj keď sa nájdete v popiske typu priemerné. Nepoteší ani jemný nadpriemer. Síce si poviete, že je to lepšie ako dostať nakladačku, ale nadšenie vyprchá. Potom sa naštvete a poviete si, čo tá vie. Nádej vám dá fakt, že hodnotia piati porotcovia. A keď si nájdete dielo s podobne nelichotivým komentom na stránke druhého porotcu, budete sklamaní a naštvaní dvojnásobne. Začnete si hovoriť, že súťaž je na hovno, že výber poroty bol úplne od veci, pretože čo tí ľudia vlastne vedia, určite nie to, čo je poriadna fantastika a skvelé písanie, že vás nepochopili, že vy ste to predsa mysleli tak a onak a nie onak a tak a že vaša chvíľa ešte príde a potom všetkým ukážete. Alebo vás to úplne odradí.

Autorovi, ktorý sa nájde v hodnotení plnom superlatívov, duša poskočí. Po prvotnom nadšení sa do nej začne vkrádať tieň skľúčenia – čo ak to tak nebudú vidieť aj ostatní porotcovia? Čo ak to nebude stačiť na finále, ani do žánrových súťaží? Veď aj ďalší majú dobré hodnotenia, to moje mohlo byť predsalen podané o čosi výraznejšie, aby bolo jasné, že moje dielo je iné ako všetky ostatné, že je výnimočné. A aj keď je výnimočné, do finále to predsa zvyknú dotiahnuť aj diela, ktoré mali „len“ sedmičky, osmičky, lebo štatistika je sviňa.

Nech si nájdete názor na dielo v akomkoľvek hodnotení, neuspokojí vás to. Ale zvedavosti rozumiem, takže hru objav svoj text si v lete budete môcť zopakovať.

V poslednej dobe veľa píšem. Vôbec ma neláka s niekým to zdieľať. Dostala som sa do fáze, že si píšem príbehy sama pre seba a je mi fuk, či ich niekedy bude čítať niekto druhý. OK, myslím si, že raz bude. Len teraz to nie je až také dôležité. Rochním sa v úlohe šuflíkového autora a je mi v nej príjemne, bezpečne a veselo. Bavím samu seba. Načo to pokúšať a zistiť, že iných nebavím? Možno časom…
A možno nebudem zaťažovať žiadneho vydavateľa a skúsim self-publishing. Ak sa pošťastí, získam spätnú väzbu a zistím, čo sa zdalo vtipné a zaujímavé len mne a na čo čitatelia až tak nereagujú. Veď keď už ísť s dielom von, tak nech aj niekoho zabavím. Môžem to prerobiť a vychytané dielo následne ponúknuť vydavateľovi. Slovenský trh je však malý, nasýti ho zopár kusov, preto k tomu vydavateľovi asi už radšej zájdem s niečím ďalším.
Ak máte šuflíky (alebo teda zásuvky) a foldre plné rôznorodých textov, pokúste sa im dať nejaký ucelený rámec. Ak sú to poviedky, prepojte ich žánrom, myšlienkou, postavami, či nejak inak, alebo ich neprepájajte, zámerne zvoľte chaos a choďte do toho. Ak budete čakať na správnu chvíľu kedy preraziť, môže sa stať, že budete čakať navždy. Niekedy je fajn chopiť sa iniciatívy.
Netvrdím, že self-publishing je najideálnejšia platforma na to ako spraviť dieru do sveta. Ale prečo to neskúsiť? Najmä, ak sa to u nás zatiaľ ešte nikomu nepodarilo. Byť prvý zväčša nie je na škodu, hoci nie vždy je to dosť. Autor s nálepkou debutanta, ktorý prerazil, alebo aspoň zaujal práve vďaka tomuto spôsobu publikovania, môže byť následne pre vydavateľa veľmi zaujímavý.
Konkurencia pri self-publishingu je široká. Je to relatívne ľahká cesta k tomu, ako vydať knihu. Druhá vec je, nakoľko sú takto vydané knihy kvalitné a či je tá konkurencia vlastne relevantná. Ak sa autori rozhodnú nevyužiť redakčné služby a editorské úpravy a text sami dostatočne nevychytajú, môže to dopadnúť aj zle.

Netreba zastagnovať v presvedčení, že zrovna vaše dielo je supervýnimočné a zaslúži si extrémny marketingový budget, besedy, rozhlasové vysielania, recenzie, články v časákoch a reklamy pri vstupoch do kníhkupectiev. Na to, aby do vás takto zainvestovali, by ste už museli mať niečo odpredávané. Alebo by ste sa museli volať Sally Greenová.

Aj keď sa s vydavateľom dohodnete, nečakajte zázraky. Budú z toho tak dva litre (ak sa pošťastí), možno 1-2 besedy, z toho jedna niekde v knižnici spolu s ďalšími troma autormi, v lepšom prípade zaznamenáte info na fb vydavateľstva – tip na skvelú romantiku, detektívku, horor (podľa žánru, aký ste zvolili), možno sa zadarí aj jedna-dve recenzie, ktoré budú nemastné-neslané a pochopíte, že dotyčný knihu ani nečítal. Fajn pocit z toho, že v rukách držíte vlastnú knihu, začne mať podivnú pachuť.

Súťažíte v MCF 2014? Potom ste dostali šancu využiť self-publishing so zľavou. Prípadne vydržte do septembra a zistite, či ste medzi finalistami. Ak hej, dostanete nielen zľavu, ale kompletné balíčky na vyprodukovanie a predaj vlastnej knihy. Je na vás, či sa s dielami podelíte touto formou, alebo si vaše texty počkajú v šúflíku na onakvejšiu šancu.

Foto: Flickr

komentárov: 4

 1. El

  chcem sa spytat, ci aj neocenene poviedky dostanu nejaku spatnu vazbu – stojim o konstruktivnu kritiku

 2. Priebežne budem písať môj názor na všetky poviedky. Neviem, ktoré z nich sa dostanú do finále a budú ocenené.
  Hodnotia piati porotcovia. Názory budeš môcť nájsť aj na blogu ďalšieho porotcu – Mareka Kolcuna (www.jocho.sk). Takto si budeš môcť spraviť približný obraz o tom, ako to s tvojou poviedkou v súťaži zhruba vyzerá a aké má približne šance. Karty však miešajú všetci porotcovia, takže ďalší môžu aj zle hodnotený text vytiahnuť hore, resp. výborne hodnotené dielo stiahnuť nadol.
  Na blogu to bude tentokrát len stručné. Nebudem uvádzať názvy poviedok, ale podľa niektorých znakov, ktoré spomeniem, si autori majú šancu spoznať svoj text. Minulý rok som vypisovala aj konkrétne chyby, citácie, dávala som odporúčania… Tento rok to tak robiť nebudem.
  Poviedky nečítam a nehodnotím v poradí, v ktorom prišli do súťaže. Ale tento rok si ich poznačím, takže keď bude hodnotenie uzavreté, môžeš mi napísať, ktorá poviedka bola tvoja a napíšem ti k nej podrobnosti.

 3. Pretty

  Takže ak ti ktorýkoľvek autor napíše ohľadom svojej poviedky, ty mu odpíšeš?

 4. Jop. Budem sa snažiť. V prípade záujmu sa pokúsim získať spätnú väzbu na poviedku aj od ďalších porotcov.
  Ale nepriznávajte sa k textu skôr ako po skončení bodovania, teda v septembri. Hodnotenie je anonymné a priznaním sa k textu riskujete vyradenie zo súťaže.

Pridať komentár