Šuflikanti
Čítačky sú naplnené súťažiacimi poviedkami, rozdané porotcom, pripravené zobrazovať desiatky odtieňov sivej. Autori netrpezlivo čakajú na spätnú väzbu. Autorovi, ktorý sa nájde v hodnotení plnom superlatívov, duša poskočí. Po prvotnom nadšení sa do nej začne vkrádať tieň skľúčenia – čo ak to tak nebudú vidieť aj ostatní porotcovia? Čo ak to nebude stačiť na finále, ani do žánrových súťaží? Veď aj ďalší majú dobré hodnotenia, to moje mohlo byť predsalen podané o čosi výraznejšie, aby bolo jasné, že moje dielo je iné ako všetky ostatné, že je výnimočné. A aj keď je výnimočné, do finále to predsa zvyknú dotiahnuť aj diela, ktoré mali „len“ sedmičky, osmičky, lebo štatistika je sviňa. Nech si nájdete názor na dielo v akomkoľvek hodnotení, neuspokojí vás to. Ale zvedavosti rozumiem, takže hru objav svoj text si v lete budete môcť zopakovať. V poslednej dobe veľa píšem. Vôbec ma neláka s niekým to zdieľať. Dostala som sa do fáze, že si píšem príbehy sama pre seba a je mi fuk, či ich niekedy bude čítať niekto druhý. OK, myslím si, že raz bude. Len teraz to nie je až také dôležité. Rochním sa v úlohe šuflíkového autora a je mi v nej príjemne, bezpečne a veselo. Bavím samu seba. Načo to pokúšať a zistiť, že iných nebavím? Možno časom… Netreba zastagnovať v presvedčení, že zrovna vaše dielo je supervýnimočné a zaslúži si extrémny marketingový budget, besedy, rozhlasové vysielania, recenzie, články v časákoch a reklamy pri vstupoch do kníhkupectiev. Na to, aby do vás takto zainvestovali, by ste už museli mať niečo odpredávané. Alebo by ste sa museli volať Sally Greenová. Aj keď sa s vydavateľom dohodnete, nečakajte zázraky. Budú z toho tak dva litre (ak sa pošťastí), možno 1-2 besedy, z toho jedna niekde v knižnici spolu s ďalšími troma autormi, v lepšom prípade zaznamenáte info na fb vydavateľstva – tip na skvelú romantiku, detektívku, horor (podľa žánru, aký ste zvolili), možno sa zadarí aj jedna-dve recenzie, ktoré budú nemastné-neslané a pochopíte, že dotyčný knihu ani nečítal. Fajn pocit z toho, že v rukách držíte vlastnú knihu, začne mať podivnú pachuť. Súťažíte v MCF 2014? Potom ste dostali šancu využiť self-publishing so zľavou. Prípadne vydržte do septembra a zistite, či ste medzi finalistami. Ak hej, dostanete nielen zľavu, ale kompletné balíčky na vyprodukovanie a predaj vlastnej knihy. Je na vás, či sa s dielami podelíte touto formou, alebo si vaše texty počkajú v šúflíku na onakvejšiu šancu. Foto: Flickr |
chcem sa spytat, ci aj neocenene poviedky dostanu nejaku spatnu vazbu – stojim o konstruktivnu kritiku
Priebežne budem písať môj názor na všetky poviedky. Neviem, ktoré z nich sa dostanú do finále a budú ocenené.
Hodnotia piati porotcovia. Názory budeš môcť nájsť aj na blogu ďalšieho porotcu – Mareka Kolcuna (www.jocho.sk). Takto si budeš môcť spraviť približný obraz o tom, ako to s tvojou poviedkou v súťaži zhruba vyzerá a aké má približne šance. Karty však miešajú všetci porotcovia, takže ďalší môžu aj zle hodnotený text vytiahnuť hore, resp. výborne hodnotené dielo stiahnuť nadol.
Na blogu to bude tentokrát len stručné. Nebudem uvádzať názvy poviedok, ale podľa niektorých znakov, ktoré spomeniem, si autori majú šancu spoznať svoj text. Minulý rok som vypisovala aj konkrétne chyby, citácie, dávala som odporúčania… Tento rok to tak robiť nebudem.
Poviedky nečítam a nehodnotím v poradí, v ktorom prišli do súťaže. Ale tento rok si ich poznačím, takže keď bude hodnotenie uzavreté, môžeš mi napísať, ktorá poviedka bola tvoja a napíšem ti k nej podrobnosti.
Takže ak ti ktorýkoľvek autor napíše ohľadom svojej poviedky, ty mu odpíšeš?
Jop. Budem sa snažiť. V prípade záujmu sa pokúsim získať spätnú väzbu na poviedku aj od ďalších porotcov.
Ale nepriznávajte sa k textu skôr ako po skončení bodovania, teda v septembri. Hodnotenie je anonymné a priznaním sa k textu riskujete vyradenie zo súťaže.