Koniec prvej časti

plagat mcf 2014

Prvá časť súťaže MCF 2014 je za nami.
Porota je známa. Tento rok budú najlepšie poviedky od slovenských autorov fantastiky vyberať Jana Šlinská, Marek Kolcun, Adela Banášová, Daniel Hevier a ja. Som zvedavá, nakoľko sa zhodneme v názoroch na jednotlivé diela, či prebehne aj diskusia o niektorých poviedkach a či bude mať každý svojich favoritov, ktorých sa nebude chcieť vzdať. Budem sa veľmi snažiť, aby som žiadnemu zo súťažiacich autorov neukrivdila a aby som rozpoznala zrno medzi plevelom. A verím, že z hodnotenia tejto rôznorodej poroty sa zrodí kniha, ktorá pritiahne k slovenskej fantastike nielen okruh, ktorý sa mu venuje už teraz, ale získa si aj nových priaznivcov.

Do tohtoročnej súťaže sa (podľa všetkého) zapojilo viac autorov, ako do predošlého ročníka. Finálne počty budú známe v priebehu týždňa.
Samozrejme, nič to nevypovedá o kvalite prihlásených textov. Faktom však zostáva, že je väčšia šanca, že sme oslovili dáky skrytý talent, nevybrúsený a ktovie, azda aj vybrúsený diamant.

Medzi súťažiacimi poviedkami je tentokrát viacero kratších textov. Je to fajn informácia. Bude z čoho vyberať pre Kozmos, Quark a možno aj Rak.
Napísať kratšiu a pritom kvalitnú poviedku, zaujať na menšej ploche, je náročné. Teším sa na to, čo budem čítať. Úplne úprimne. Už ma tak nezaskočia a azda ani nezaspamujú nekvalitné texty, na aké som doteraz nebola zvyknutá a ktoré mi, napriek varovaniam, minulý rok spôsobili šok.

Časopis Kozmos si na publikovanie vybral poviedku Juraja Kaščáka Relatívne dlho, relatívne krátko. Mňa, rovnako ako ďalších porotcov z minulého roka, tento text nijak zvlášť nedostal. Ani na takéto poviedky však po súťaži nezanevrieme, pretože čo nezaujme jedného, môže osloviť druhého. A to sa aj stalo. Môj tip pre Kozmos, ktorým bola poviedka od Jana Brauna zo zborníka Fantázia 2013, neprešiel a šéfredaktor časopisu Eugen Gindl sa rozhodol pre text od Juraja Kaščáka. Táto poviedka súťažila v minuloročnej Martinus Cene Fantázie a umiestnila sa pod osemdesiatkou. Takže, ak si myslíte, že vaše texty nezaujali, nie sú vo finále, prípadne aspoň v hornej desiatke a tým rovno aj skončili, zapadli prachom a sú de-facto stratené, môže sa ešte stať, že po roku sa vám ozvem a spýtam sa vás, či súhlasíte s publikovaním vašej poviedky v časopise a s ponúkanou finančnou odmenou. V tomto prípade sme prižmúrili oko aj nad tým, že poviedka bola medzitým uverejnená na webe. Ale do budúcna je fajn myslieť na to, že ak ste texty zaslali do MCF, udelili ste tým zároveň organizátorom práva na to, aby s nimi ďalej narábali. Samozrejme, po dohode s vami. Ak to nevydržíte a uverejníte si ju niekde sami, treba počítať s tým, že sa môžete obrať o možnosť publikovania poviedky v časopise, či e-zborníku.
Bude to prvá poviedka, ktorú bude časopis Kozmos publikovať. Vychádza pritom už zopár desaťročí, takže je to pre nich výrazná zmena a ja sa teším, že k nej došlo práve v súvislosti s Martinus Cenou Fantázie. Dúfame, že tým začneme príjemný trend uverejňovania cyklu fantastických poviedok.

Záujem je aj o anglickú súťaž. Dokonca taký, aký sme neočakávali. Silnejúcej kunkurencii sa súťažiaci asi nepotešia. Ale predpokladám, že zvýšeným záujmom o ich prípadnej účasti vo finále nepohrdnú.
S tým, že súťaž prekročila hranice úzkej skupiny, súvisia aj benefity, ktoré môžeme ponúknuť finalistom, víťazom a vlastne všetkým súťažiacim. A kto by sa už len bránil tomu, že dostane o nejakú tú cenu, či euro viac, že ho pozvú prezentovať svoju tvorbu na besedu, alebo na Pohodu, že jeho dielo odpublikujú v časáku a aj mu za to seriózne zaplatia, že ho prečítajú v rádiu, spomenú v nejakom tom rozhovore…

Aj keď som pár článkov dozadu písala, že nie som na FB, tak už som. Znova. Argumenty, prečo by som tam mala byť, som počúvala z každej strany a niektoré sa mi zazdali dostatočne presvedčivé. Vraj sa tam človek veľa dozvie a je tam občas kopec srandy. Možno tak predídem aj prípadným dezinformáciám.
Dezinformáciou by napríklad bolo, že sme pozmenili termín predstavenia porotcov nebodaj preto, aby sme vyšli v ústrety Červenákovi, ktorý chcel prísť na náš event. To by bol omyl. Termín sa menil preto, lebo Adela má v stredu niečo v Karlových Varoch a má tam prísť už v utorok. A utorok, bol presne dňom predstavovania poroty. Tú chceme samozrejme predstaviť v plnom počte, bez absentérov. Mohli sme to aj nechať tak, ale keď už, tak už. Na Adelu sa teším aj ja a bola by škoda, keby bol event bez nej.
Takže, aby to bolo jasné, predstavenie porotcov bude už 9. júna o šiestej v Martinuse na Obchodnej. Presne o týždeň. V pondelok.

Nad žánrovou súťažou nezakrútili nosom ani žánrovo menej vyhranení ľudia. A pri svojej vyťaženosti vlastne kľudne mohli. Bolo by to pochopiteľné a asi aj očakávateľné. Ale opak je pravdou. Zo záujmu vyplynul ďalší záujem.
V piatok som mala stretnutie so spoločnosťou, ktorá by fantasticky zapadla do koncepcie najprestížnejšej žánrovej súťaže na Slovensku. Zástupcovi spoločnosti som dala Fantáziu 2013 a dnes mi napísal, že Letec do večnosti bol výborný. On sa tak nejak všeobecne z minuloročnej zbierky páči asi najviac.
Ak by táto spolupráca vyšla, verím, že súťažiaci by sa odmenám nebránili. A možno sa podarí aj aktivita, ktorá by počas leta pozabávala nielen súťažiacich autorov. Už to len správne domyslieť…
To, že vám môžeme sprostredkovávať rôzne ceny, ako odmenu za vašu tvorbu, podporovať vás a motivovať písať ďalej a azda aj kvalitnejšie, je práve zásluhou spoločností, ktoré presvedčíme o tom, že pomáhať slovenským autorom je záslužná činnosť. Presviedčanie je o čosi jednoduchšie, ak sa zapojí niekto, kto dokáže strhnúť ďalších. Zvýšený mediálny záujem totižto neuškodí.

Ak chcete vedieť, či medzi poviedkami prihlásenými v tohtoročnej MCF prevládalo sci-fi, fantasy alebo horor, v ktorých mestách boli tento rok súťažiaci autori literárne najplodnejší (alebo najodvážnejší) a čo všetko vás čaká, ak ste sa prihlásili do slovenskej alebo anglickej súťaže, ktoré sme vyhlásili tento rok, príďte v pondelok 9. júna do Martinusu na Obchodnej. Môžete si povedať, že vám stačí, keď si potom u niektorého šikovného blogera prečítate tlačovú správu a dozviete sa všetko potrebné. Ale takto to budete mať z prvej ruky. A môžete sa aj spýtať na niečo, čo zaujíma konkrétne vás.

komentárov: 9

 1. No, no, to umiestnenie v sutazi zas netreba prilis zdoraznovat, zeano 😉

  (Juch! 🙂 )

 2. A prečo nie? To je na tom práve zaujímavé. Že aj poviedka hlboko v poli ešte môže zamútiť vody 🙂
  Inak, už sa pracuje aj na ilustrácii k poviedke.

 3. Ja som hlavne rad, ze si nasla svojho citatela 🙂

  Vsetko ostatne je uz len prijemny bonus (jupi, ilustracia!) 🙂

 4. A cez publikovanie v časopise Kozmos si ešte zopár čitateľov aj nájde 🙂

 5. Keby to predstavovanie poroty len nebolo v pracovný deň… Nie všetci totiž bývajú v Bratislave. No a cestovať vyše dvoch hodín tam a vyše dvoch hodín späť iba na otočku…

  Btw., marí sa mi, že staré čísla Kozmosu tak spred 20-30 rokov sci-fi poviedky publikovali.

 6. Je mi ľúto, nedá sa vyjsť v ústrety všetkým, aj keby som bola rada. Život v Bratislave holt poskytuje mnohé benefity 😉
  Každopádne, aj keď je event cez pracovný deň, časovo je vo večerných hodinách.

  Janka, marí sa ti zle. Kozmos doteraz poviedky nepublikoval. Nedávno mi Eugen Gindl vravel, že to vraj kedysi za socíku aj mali v úmysle, ale nedalo sa. Teraz sa už dá 🙂

 7. Síce je to vo večerných hodinách, ale práve v ten deň idem na služobku do Nitry. Zákon schválnosti zariadil, v sobotu predtým mám zas služobku v Bratislave.

  Nie, marí sa mi to dobre. V Kozmose č. 1/2009, roč. XXI, je uverejnená poviedka Domov od Ľubomíra Šovčíka, že publikoval v Kozmose sa uvádza aj tu: http://www.legie.info/autor/2497-lubomir-sovcik V čísle 4/1991, roč. XXII je zase Stretnutie s medúzou od A. C. Clarka.

 8. Mrzí ma, že sme ti termínom a miestom akcie nevyhoveli. Snáď niekedy v budúcnosti.

  Tvoju informáciu určite odovzdám aj Eugenovi Gindlovi. Ďakujem za upozornenie. Dala si si tú námahu, že si to vyhľadala a uviedla veci na správnu mieru a to sa cení.

 9. Za málo. Tak azda niekedy inokedy budem v BA a dostavím sa… (btw, z predošlého komentára, druhá veta, mi vypadla spojka „že“ :-))

Pridať komentár