Ako sa veci majú

writing

Dlhý článok s mnohými podstatnými informáciami.

Z piatich porotcov Martinus Ceny Fantázie 2014 sú známi štyria. Aby to bolo dostatočne zrejmé – z recenzentskej výzvy sa zrodil porotca Marek Kolcun. Vyberali sme z viacerých záujemcov, nakoniec sme sa rozhodli práve preňho. Verím, že sme vybrali dobre a že Marek túto náročnú a zodpovednú úlohu zvládne v dobrom psychickom, aj fyzickom zdraví a pričiní sa o nájdenie toho najlepšieho z najlepších.

V piatok bol zverejnený autor, ktorý svojimi rozprávkami a básňami zapĺňal moje detstvo a dospievanie. Nehoslav Kaktulinko je dodnes moje obľúbené meno pre kaktus. A tak mi napadlo, prečo sa nespýtať Daniela Heviera?
Kontakt má na svojej stránke, žiadne prácne hľadanie, či vyzvedanie od známych, alebo špeciálne, či nadštandardné vzťahy. Daniel Hevier povedal, že jasné, že do toho ide a že sa teší.
Stretla som sa s ním v jeho ateliéri v Petržalke. Má tam samé obrazy, bol celý od farby a práve chystal akúsi výstavu. Ak by ste to náhodou nevedeli, Daniel Hevier je aj maliar.
Obrazy, obrázky, podivuhodné predmety, plátna, štetce a handričky sa striedali s knihami. Vysoké steny boli až po strop plné rôznorodých malieb a celý priestor bol presiaknutý neobvyklou zápachovôňou. Prekvapilo ma, koľko kníh zo žánru fantastiky má v poličkách. Bolo ich fakt dosť a je zrejmé, že k fantastike má blízky vzťah.
Ja si asi navždy budem Daniela Heviera spájať s jeho láskavými rozprávkami. Aj tie formovali moju fantáziu.

Na budúci týždeň bude zverejnené posledné tohtoročné porotcovské meno. A vážení, aj to je pecka. Síce inak ako Daniel Hevier, ale je. A aj táto osoba povedala áno vlastne okamžite.
Stretli sme sa náhodou a za naše spoznanie sa môže Janka Šlinská, ktorá pozná každého. Nekecám. Predstavila nás, pokecali sme a úplne prirodzene a bez zbytočných zdržovačiek sme si začali tykať.
Tohto človeka som do poroty chcela už skôr, ale mala som dojem, že oslovenie by sa skončilo trpkým sklamaním. Tým mojím.
Z náhodného stretka a následného rozhovoru vyplynula aj otázka o účasti v porote. Vraj si stačí priať. Niekto si na tom postavil celý život, tak som to skúsila tiež. A vyšlo to. Posledný člen poroty bude možno pre niekoho prekvapením. Dúfam, že pozitívnym. Veď sa rozhodnete v piatok.

Kampaň sa začala na Rádiu_FM, ktoré je oficiálnym mediálnym partnerom MCF 2014 a oznamy frčali aj na FUN-ku. Zachytila ich pravdepodobne širšia skupina, ako bola doterajšia cieľovka súťaže, takže som zvedavá, koľko poviedok bude súťažiť tento rok.
Niektoré z nich som už začala čítať a hodnotiť. Samozrejme anonymne, takže známosti nepomôžu. Mám dojem, že v jednom diele som už rozoznala autora, ale ak je to tak, jeho minuloročné dielo sa mi páčilo viac. Možno to tak nie je, ale na nejakých 80% som si istá, že by to mohol byť daný autor.
Čítať som začala v predstihu. Na dovči sa mi to celkom hodilo. Klasicky nečítam od prvej, idem random a zatiaľ teda nič-moc. Nedostala som sa ani k ničomu, čo by mi kľalo oči, ale z toho, čo som prečítala, tam doteraz nebolo ani nič nadpriemerné. Ale dala som ich len zopár, takže žiadne obavy. Určite to boli texty tých druhých.
Ku každej poviedke si znova robím poznámky. Dokonca som si v martinusáckom paletovom (vý)predaji na Obchodnej kúpila dva sympatické zápisníčky, práve na tento účel. Takže ktovie, keď ich už mám, možno predsalen budem počas leta autorov zásobovať subjektívnymi názormi a postrehmi, hoci minulý rok som si povedala, že toto už teda fakt robiť nebudem. Možno v nejakej pozmennej forme. Alebo aj nie. Ešte si to premyslím.
Každopádne, na blogovanie o poviedkach sa tešiť môžete. O porotcovaní bude celkom určite písať Marek Kolcun. Názory na svoje výtvory teda budete môcť odhaľovať pravdepodobne z dvoch zdrojov. A možno sa ešte niekto pridá…

V pondelok bola posledná beseda Najlepších fantastických príbehov v Cubicone. Pokecali sme s Dadom Nagyom. Okrem iného prezradil, aké knihy sa predávajú. Na to, aby si ich kúpilo viacero ľudí, by mali spĺňať tri základné kritéria. Mali by byť malé, brožované, do sedem eur. Je fuk o čom budú, hoci vzťahová tematika pomôže. Ak budú spĺňať tieto parametre a budú sa ešte aj predávať v Tescu, úspech je zaručený.
Záverečná besedová otázka za 20 Eur bola tentokrát extrémna. Čo mal Friedrich Schiller v šuflíku na podporu písania. Vraj to má doma každý, je to bežná vec a po určitom čase to začne vydávať špecifický zápach. K odpovedi sme sa dopracovali po prácnych nápovedách na záver besedy. Môj tip to nebol. Tipovala som všeličo, ale túto vec nie. Poukaz vyhrala staršia pani na vozíčku, z čoho sme mali radosť.

Ak budete mať v stredu cestu okolo Martinusu na Obchodnej, zastavte sa na besede s názvom Half Bad. So zástupcom vydavateľstva Ikar, s prekladateľom Milanom Kopeckým a so speváčkou Dominikou Mirgovou sa porozprávam nielen o tejto knihe.
Ikar odprezentuje novú vydavateľskú odnož Yoli, ktorá je zameraná na cieľovku young adult. Ak prídete a ak si okrem titulu Na vine sú hviezdy kúpite ešte jednu knihu (napríklad aj Half Bad), získate vstupenky do kina na predpremiéru filmu Na vine sú hviezdy.

Budúci mesiac je namiesto besedy zo seriálu Najlepšie fantastické príbehy v pláne predstavenie poroty. 10.6. o šiestej sa stretneme v Martinuse na Obchodnej. V lete majú besedy prestávku a od septembra už s Džejn chystám Najlepšie fantastické príbehy na Obchodnej. Sme v napätí, čo to spraví s účasťou. Centrum je predsalen centrum, hoci Cubicon má akúsi zvláštnu atmošku. Najmä v zime, keď je už o šiestej večer tma a priestor plný pohodlných kresiel, kníh a vôní kávy, s jemnou hudbou, je osvetlený tlmeným svetlom. Za oknami sa črtá cintorín a rozhovory o fantastike sa derú z úst samé.
Ale Cubicon je v Mlynskej doline. A preto od septembra Obchodná.

V júli je v pláne Pohoda. Dvojhodinový sobotňajší program bude pozostávať z čítačky minuloročných zborníkových poviedok od troch autorov. Prednesom divákov potešia Monika Herda Belicová, Ivana Molnárová Dubcová a Róbert Hric. V ďalšej hodine si o fantastike pobesedujem s Jurajom Malíčkom. Ale možno to bude aj naopak…
V rámci Pohody sa možno ešte uvidíme aj v stane Rádia_FM.

V júli by sme sa mali dozvedieť aj výsledky jednej náročnej marcovej aktivity. A aby to nebolo všetko len v náznakoch – v rámci novej politiky EU na podporu kultúry – Kreatívna Európa, sme sa pokúsili získať grant na preklady doteraz publikovaných zborníkov do angličtiny a ich následný predaj na medzinárodných trhoch. Grant bol náročný, príloh bolo veľa, času málo, snaha bola lvia, tak si držíme palce, aby sa zadarilo. Pomáhala aj baba so sympatickým menom, Zuzana Duchová, ktorú ste okrem Kultúrneho kontaktného bodu mohli vidieť napríklad aj na Slavcone.
Učili sme sa za pochodu, miestami sme varili z vody, ale doklepli sme to a poslali v posledný deň call-u. A kto povedal, že to najlepšie nemôže prísť práve v posledný deň? Možno sa udeje niečo podobné aj so súťažnými poviedkami. Stále je čas napísať mástrpís.

Dnes prebieha jedna zaujímavá udalosť na pomedzí fantastiky. Ak ste ešte neboli voliť v Eurovoľbách, zostáva vám ešte zopár hodín na nápravu. Možno tým aj vy ovplyvníte rozvoj kultúry na Slovensku a príležitosti prezentovať našu (azda aj tú vašu vlastnú) tvorbu v zahraničí.

Text pre Kozmos je vybratý. Bolo to náročné. Krátkych poviedok zo súťaže je málo.
Autor o tom ešte nevie. Príjemne honorovaná záležitosť preňho bude odmenou za to, že vie písať hutne a dobre.
Poviedka bude publikovaná v júlovom čísle Kozmosu.

A teraz plynulý prechod k odbočke. Ak ste odfotili posledný zborník Fantázia 2013 na nejakom zaujímavom mieste, pošlite. Fotku zavesíme na Instagram. A najlepšej sa možno ujde nejaká knižná odmena.

Už ste si asi všimli, že sme zvýšili finančné odmeny pre výhercov. Prvý získa 250 eur, druhý 150 a tretí 100. Ešte stále nekonkurujeme výhram v Anasoft litere, ale nemôžem si pomôcť, myslím si, že literárne súťaže by nemali byť primárne o prachoch. Nie sú o prachoch ani pre organizátorov. Hoci zas chápem, že nejaké to euro poteší. Ale nemala by to byť základná motivácia. Aspoň nie pri amatérskych literárnych súťažiach.
Makáme na iných formách odmien pre súťažiacich. Na takých, ktoré nielen potešia, ale zároveň podporia autorov v ich ďalšom prejave.
Jednou z takých aktivít je práve možnosť selfpublishingu. A je rozdiel selfpublishing a selfpublishing. Keď niekto nahodí svoju tvorbu bez redakčných a grafických úprav, nebýva to zväčša výhra. Ale ak sa textu ktosi zodpovedný povenuje, je to poznať.

A preto milí súťažiaci, účastníci Martinus Ceny Fantázie 2014, ambiciózni autori a budúci spisovatelia z povolania, je tu ešte jedna informácia, ktorá by vás podľa všetkého mala potešiť. Pozrite si stránku www.publico.sk. Keď sa mrknete na Napíš a vydaj, uvidíte cenovo odstupňované balíčky. A áno, presne toto je jedna z tohtoročných odmien pre súťažiacich.
Víťaz získa možnosť nechať si zo svojho textu vytvoriť profi e-knihu vo formáte EPUB, aj MOBI, konverzia bude možná aj z formátu PDF, kniha bude umiestnená v internetových obchodoch partnerov a tešiť sa môže na 60% z každej predanej knihy a automatické vyplácanie na účet. Okrem balíčka v hodnote 99 Eur však víťaz získa aj profesionálnu korektúru svojho textu. Celková hodnota daru teda prekročí sumu 100 eur.
Piati finalisti, výhercovia žánrových cien, ako aj výherca Ceny Bibliotéky, získajú balíček v hodnote 49 Eur.
Ak sa budú výhercovia žánrových cien prekrývať s finalistami, prípadne s celkovým víťazom a myslíte si, že je to ako všade inde a že ceny sa vzájomne vylučujú, tak sa mýlite. Ak teda jeden autor zaboduje vo viacerých kategóriách, dostáva viacero možností využiť balíčky na selfpublishing.
A ešte jedna informácia. Ktokoľvek, kto sa zapojil do Martinus Ceny Fantázie 2014, bez ohľadu na to, nakoľko jeho výtvor v súťaži zaujme, získava zľavu na balíček B. Pýtate sa, akú zľavu? Keďže odpoveď na otázku života, vesmíru a všetkého je 42, tak aj odpoveďou na túto otázku, ako aj na mnohé ďalšie, je práve 42. Každý účastník tohtoročnej MCF zaplatí o 42 % menej za to, aby si nechal vyrobiť, distribuovať a predávať svoje dielo.
Je to vysoká matika, preto rovno napíšem, že ak sa rozhodnete publikovať touto formou a zapojili ste sa do MCF 2014, bez ohľadu na vaše umiestnenie zaplatíte 28 Eur. Za toľko sa váš román, novela, zborník poviedok, cestopis, historický dokument, či životopis dostane k čitateľom. Stane sa tak bez ohľadu na to, akú stratégiu majú vydavateľstvá a aký majú na vašu tvorbu názor. A na predaji svojho diela môžete začať zarábať. Budem držať palce, aby ste sa so selfpublishingom presadili podobne, ako svojho času E. L. James…

Nechajte svoju fantáziu makať naplno, nedávajte jej limity (ohraničte ju len počtom znakov) a pošlite fajn texty, ktoré čitateľa prenesú kamsi inam, zmenia mu každodennú realitu a ku ktorým sa bude v myšlienkach vracať. Teším sa, že si v lete prečítam aj niečo výnimočné.

A ten Schiller mal v šuflíku zhnité jablko. Keď mu písanie nešlo, tak si vždy trochu pričuchol. Zaujímavá metóda na sebavybudenie. Treba vyskúšať.

Pridať komentár