Dobrí ste!

Karol D. Horváth je jeden z porotcov tohtoročnej Martinus Cena Fantázie a okrem iného píše dialógy k jednému aktuálnemu televíznemu seriálu. A aj keď mal v lete plno roboty, vraj stále a všade chodil s čítačkou a hovoril – toto je super, toto je skvelé. Zopárkrát si povedal, ako to už býva, toto je teda riadna pičovina. Ale takých vraj nebolo veľa.
Po „pseudointelektuálnych výlevoch na jedno kopyto“ ho poviedky plné príbehov nadchli. Vraj by mnoho z nich kľudne obstálo aj v nejakej zahraničnej zbierke. Padali prirovnania k Cormacovi McCarthymu, k Raymondovi Chandlerovi a dokonca, pri jednej poviedke k vesmírnej paralele k Hemingwayovi a jeho knihe Starec a more.

Hovorila som si, či je to fakt ten drsný Karol Horváth, ktorého poznám. Ten, ktorý sa neostýcha povedať, že cisár je nahý a pomenovať rezervy tých, ktorí sú všeobecne považovaní za dobrých. Ten, čo na vyhlasovaní minuloročnej Poviedky vyplachoval autorom žalúdky a predniesol obšírnu kritickú reč.
Rozmýšľala som, čím to je, či to nie je len konkrétnou situáciou, ale ani podmienky pri stretnutí neboli práve ideálne – ráno, on sa zdržal na ceste do Bratislavy kdesi v zápche, pršalo ako z krhly. Nie. Netreba v tom hľadať nič iné. Tento ročník je zjavne odlišný od tých predošlých. MCF2015 oslovila autorov, ktorí na sebe makajú, kritika sa vyplatila, možno pomohli aj hojne servírované rady pre autorov, ktorí svoje výtvory vyšperkovali a odpadu zjavne ubudlo.

To sa vraj tak stáva, že sú v súťažiach ročníky, z ktorých sa horko-ťažko vyberá priemer a aj keď zopár kúskov zažiari, celkový pocit zostane rozpačitý. A potom príde rok, kedy sa zrazu nedá vybrať, lebo všetko (veľa) je také super. A to bude aj tento prípad.

V súťaži je vraj dobrých dvadsať (a možno aj viac) poviedok, ktoré môžu byť kľudne publikované aj hneď a z ktorých by bola fantastická kniha.
Fakt ma mrzí, že zrovna tento rok neporotcujem. Ale to neznamená, že si tie poviedky neprečítam. Treba predsa vybrať aj kúsky mimo finalistov. Už sa na to teším!

Videokomentárov s Karolom Horváthom bude viacero. Prvý bude všeobecný. Pohovorí v ňom o chybách, o trendoch (vraj je priveľa tých so slovanskou tematikou, fantasy vraj bolo všeobecne najslabšie, príliš rozprávkové, akoby každá rozprávka teraz mala byť fantasy a objavovali sa aj pornografické motívy) a budú aj rady – nech je to o rok ešte lepšie, alebo aspoň takto dobré. V ďalších častiach prejdeme ku konkrétnym poviedkam. A bude to skutočne veľmi konkrétne.

Foto: Flickr

Pridať komentár