Všetko, čo ste chceli vedieť o súťaži Cena ScifiKozmos

scifikozmos

Skončil sa prvý ročník súťaže sci-fi poviedok do 9000 znakov Cena ScifiKozmos. Vyhlásenie finalistov a víťaza sa udialo v kníhkupectve Martinus v Cubicone v Bratislave a prišli naň všetci porotcovia. Boli nimi členovia redakcie portálu scifi.sk Ružena Srnková, Alexander SchneiderFrantišek Gago.

Cena ScifiKozmos vznikla len nedávno ako výsledok spolupráce Martinus Ceny Fantázie s časopisom Kozmos. Tá sa začala v roku 2014 a v rámci nej sme v Kozmose uverejňovali sci-fi poviedky, ktoré sa niekedy zúčastnili súťaže. Veľmi skoro sme však zistili, že na takúto spoluprácu máme málo materiálu.
Poviedky, ktoré prichádzajú do MCF takmer zakaždým siahajú na limit 45 000 znakov a 25 normostrán. Autori sa nedokážu a možno ani nechcú vyjadrovať hutne. Horný limit chápu zväčša ako hranicu, ktorú by mali a azda aj musia dosiahnuť.
Na blogu som v minulosti zbytočne zdôrazňovala, že kratším rozsahom získavajú ďalšie možnosti na publikovanie a na to, aby sa dielo dostalo k čitateľom. Stále prichádzajú poviedky, ktoré majú aj presne 45 000 znakov, prípadne otázky typu, či príliš vadí, keď tento rozsah presiahli. Nasledujú dovysvetlovávačky, že ich príbeh si to zaslúži a že sa nedá skrátiť. A tak sa stalo, že sme v rámci spolupráce s časopisom Kozmos museli siahať do hlbšej histórie. Šancu byť čítanou tak dostala aj poviedka z roku 2006.
A potom prišiel Kozmos s tým, že by v rámci MCF chceli vlastnú súťažnú kategóriu sci-fi poviedok do 9000 znakov, aby mohli byť publikované. Zvažovali sme to, ale nakoniec sme si povedali, že MCF už má toľko rôznych kategórií a podsúťaží, že pridať k nim ďalšiu by spôsobilo chaos. A tak sme vymysleli ďalšiu, kompletne novú súťaž.

Bolo to niekedy na jeseň minulého roku a uvažovali sme tak, že autori by sa možno radi zapojili do súťaže aj počas zimy. Mali by tak dostatok času napísať niečo aj do „letnej“ Martinus Ceny Fantázie. Museli sme si s organizáciou ale celkom švihnúť. Navyše to bol čas, kedy vrcholili prípravy zborníka Fantázia 2014 a vyhlasovanie na Bibliotéke.
Za tých pár rokov čo sa venujem slovenskej fantastike som postrehla, že toto prostredie je pomerne rozmanité a jeho členovia sa zväčša navzájom poznajú a sledujú. Ale že vo vzájomnej spolupráci sú, dajme-tomu, určité rezervy. A tak sme si povedali – prečo do toho neísť s niekým ďalším a nespojiť sily?
Oslovili sme portál scifi.sk (veď kto už má mať u nás bližšie k žánru sci-fi) a odpoveď bola – „toto je niečo presne pre nás“. Spýtala som sa v Kozmose, či by súhlasili s ďalším článkom v partii a keďže im to bolo v zásade jedno, tak vznikla trojka Martinus Cena Fantázie, scifi.sk, Kozmos. A následne súťaž Cena ScifiKozmos, zložená z názvov všetkých zúčastnených.

Poviedky sa začali prijímať 1. decembra a šlo to pomaly. Niekedy na začiatku februára bolo okolo pätnásť prijatých diel, pričom autori mohli poslať až dva texty. Začala som mať zvláštny pocit, že prvý ročník až taký úspešný, ako som si to predstavovala na začiatku, asi nebude a že reálne hrozí fail. A potom sa stalo čosi, čo sa vlastne deje v súťažiach vždy, ale čo ma zakaždým prekvapí – začali chodiť poviedky ako na bežiacom páse. A na konci fázy prijímania textov bolo 54 prihlásených diel od 43 autorov. Len pre zaujímavosť, v poslednom ročníku MCF bolo 51 sci-fi poviedok. Iste, v ScifiKozmose mohli autori poslať až dve diela, ale aj tak… Na prvý ročník to považujem za úspech.
Na začiatku organizovania tejto aktivitky som mala predstavu, že by bolo super, keby prišlo tak 50 diel. Prišli o štyri kúsky viac. Je to aj dôkaz toho, že autori dokážu písať hutne. V niektorých prípadoch je kvalita otázna, ale to je aj pri dlhých textoch.

Neviem, čo autorov motivovalo najviac. Ceny sú na slovenské pomery slušné – víťaz získal 100 eur, štyria ďalší finalisti po 50 eur a každá publikovaná poviedka bude ešte okrem toho aj honorovaná. Za 9000 znakov sa to celkom dá 🙂 Ale možno pôsobil motivačne práve fakt publikovania diela v odbornom a historicky etablovanom časopise Kozmos.

Finalistov vyberala porota zo scifi.sk. Po dočítaní porotcovia v krátkosti zhodnotili všetky súťažiace poviedky na stránke scifi.sk.
Víťaza vybral časopis Kozmos v mojom zastúpení. Víťaz teda nie je výsledok najvyššieho hodnotenia troch porotcov.
Hodnotenie bolo vo všetkých fázach anonymné. Mená sme sa dozvedeli až v deň vyhlasovania, dovtedy sme vedeli len názvy poviedok. Administrátor súťaže je zo scifi.sk a zabezpečil tak, že diela boli anonymné aj pre mňa.
Anonymita pri hodnotení je super. Akonáhle som sa totiž dozvedela mená autorov, hovorila som si, že tie poviedky sú možno predsa len o čosi lepšie 🙂

Fakt, že za víťaznou poviedkou prvého ročníka súťaže Cena ScifiKozmos bolo meno Richard Brenkuš, ma prekvapil. Áno, ten Brenkuš, ktorý sa zjavil na slovenskej fantastickej scéne minulý rok, dostal sa do finále MCF 2014, do finále Ceny Intel, do finále prvého ročníka anglických poviedok Fantasy Award a nakoniec ju aj vyhral. Pre Brenkuša nebol šťastný len rok 2014, ale vo víťaznom ťažení úspešne pokračuje aj v roku 2015. V Cene ScifiKozmos vyhral s poviedkou Iba uhlík.
Jeho víťazný text z FA – Three days with Mirabel bude publikovaný v anglickej e-knihe. Pripravujeme ju už skutočne dlho, ale veci sa naťahujú práve kvôli tomu, že zbierka by mala obsahovať nielen poviedky a texty… Bude spracovaná spôsobom, ktorý by mal osloviť aj čitateľov na zahraničnom trhu.
A Richard Brenkuš okrem toho plánuje aj svoju prvotinu. Prekvapivo sa primárne nezameriava len na lokálnych čitateľov a knihu plánuje vydať v angličtine.
Takže, milí začínajúci autori, takto sa to robí. Vtrhnite do vôd fantastiky ako víchor, netrochárte, všetkých popredbiehajte, ustojte kritiku (ktorá zákonite príde s akýmkoľvek úspechom) a našliapnite si rovno na medzinárodnú kariéru.

V Cene ScifiKozmos sa okrem Richarda Brenkuša presadili ešte štyria ďalší finalisti. Sú nimi Ján Gálik s poviedkou Chlapec a vesmír, Lenka Štiblaríková s Tichom, Ján Ďuriník a jeho Všivavá apokalypsa, a Daniel Klimek s poviedkou V údolí vychádzajúceho slnka.
Publikovanie v časopise Kozmos je isté len pre víťaza. Počas roka však bude súčasťou každého čísla Kozmosu aj poviedka z tejto súťaže. Môže sa teda stať, a aj sa to stane, že publikované budú aj texty, ktoré sa v súťaži neumiestnili.
Preto je dôležité, aby ste svoje diela nezverejňovali. Ak to nevydržíte, v Kozmose bude publikovaný niekto iný.

Ak ste neboli na vyhlasovaní v Cubicone a mali ste v ohni svoje želiezko (alebo dve), zrejme vás zaujíma, ako ste dopadli. Skúste vydržať, nepísať na mail nám, či ostatným spoluorganizátorom otázky so žiadosťami o svoje umiestnenie a vyčkať. Poradie časom zverejníme aj na blogu. Je to niečo, čoho by ste sa napríklad v súťaži Poviedka nedočkali. Snažíme sa však autorom vychádzať v ústrety, informovať, komunikovať, dávať rady a aj hodnoteniami porotcov im zabezpečovať spätnú väzbu. Niektorí súťažiaci to však, bohužiaľ, považujú za našu povinnosť. Za čosi, čo im dlhujeme za ich tvorbu. Preto uvediem veci na správnu mieru – dobrovoľné aktivity sú nevynútiteľné. A ich vynucovanie je, prinajmenšom, nevhodné. Platí to aj pre Martinus Cenu Fantázie.

Prvý ročník súťaže Cena ScifiKozmos je za nami. Podľa mňa úspešne. A autori sa môžu zamerať na Martinus Cenu Fantázie 2015. Tí, ktorí inklinujú práve k sci-fi, majú šancu aj tento rok zabojovať v Cene INTEL.
Porazte si svojho Brenkuša!

komentárov: 2

  1. una

    Chcela by som sa opýtať, kedy bude známe (len tak odhadom, ide o týždne? alebo pred každým číslom, čiže teoreticky o rok?), ktoré poviedky budú v priebehu roku v Kozmose publikované. Vďaka.

  2. Áno. To, ktorá poviedka bude aktuálne publikovaná sa bude vedieť pred vydaním konkrétneho čísla.
    Možno v lete spravím ešte nejaký predvýber, ale autori budú kontaktovaní aktuálne v priebehu roka.
    V hre je ešte aj iný variant publikovania -špeciálna príloha s poviedkami. V tom prípade by sa to vedelo naraz a skôr. Ale zatiaľ počítam s tým, že diela budú publikované postupne.

Pridať komentár