Stále sa niečo deje (aj keď to tak nevyzerá)

killer

Mohlo by sa zdať, že so súťažou Martinus Cena Fantázie sa po skončení ročníka a vyhlásení víťazov nič-moc nedeje. Že to všetko znova vypukne až v máji postupným predstavovaním poroty. Ale v zákulisí sa stále dejú veci. A dejú sa práve preto, aby to na jar všetko mohlo vypuknúť.

Okrem MCF sme minulý rok rozbehli anglickú súťaž. Zborník, ktorý z nej vzíde, bude elektronický a bude sa predávať medzinárodne. A preto sme si povedali, že von nepustíme len tak niečo a že chceme, aby to bolo fakt dobré. Už je síce koniec februára, ale verím, že za to čakanie to stojí a bude stáť. E-knihy totiž už nechceme robiť len tak, na kolene, ale v spolupráci s niekým, kto fakt vie.

U nás si pod pojmom e-kniha ľudia zvyčajne predstavia akýsi druhoradý spôsob publikovania, ktorý vo výsledku neposkytuje také prednosti, ako klasická verzia. Šak kniha vonia, zaberá priestor na polici, listuje sa…
E-kniha nekladie limity na počet strán, preto v nej nemusíme natoľko kalkulovať s tým, ako je ktorá poviedka dlhá. Prekvapivo, aj v čítačkách si môžete listovať. Ak vás niečo zaujme, nemusíte si zahnúť okraj, len si pridáte záložku. Večer si nemusíte svetiť lampičkou, len si zapnete podsvietenie displeja. A nie, nie je to ten typ žiarenia, čo je taký škodlivý pred spaním. A prostredníctvom čítačky si môžete so sebou nosiť naraz aj desiatky rôznych kníh.
Okrem textu e-kniha znesie aj videá, prípadne zvukové záznamy, fotografie a obrázky sú samozrejmosťou. A je to možné prispôsobiť aj pre čítačky. Možnosti sú široké a my sme si povedali, že ich chceme využiť naplno. Najmä, ak s knihou pôjdeme na medzinárodný trh a budeme prezentovať slovenských autorov fantastiky v zahraničí. Preto sme sa rozhodli, že bude lepšie, keď si výrobu zborníka z prvého ročníka anglickej súťaže zoberie pod patronát niekto, kto je v tom expert. Podobné spojenie práve vzniká a pevne verím, že nezostane len pri anglickom zborníku. Už viackrát sme avizovali e-knihy s poviedkami, ktoré neboli publikované v tlačených knihách. Očakávania máme veľké a dostane sa na viacerých ako bolo pôvodne v pláne. Problematickí budú azda len tí, ktorí to nevydržali a poviedku už medzitým publikovali niekde inde.

A ešte čosi k e-knihám, ak ste minulý rok súťažili v MCF a máte chuť vydať si knihu, román, novelu, zborník poviedok, či rozprávkovú knihu alebo aj cestopis, napíšte nám na fantazia@fantazia.sk a vydajte si knihu cez Publico. Ak patríte medzi tých šťastnejších a vyhrali ste, máte nárok na vydanie e-knihy zadarmo (podľa prideleného balíčka). A ak ste nevyhrali, tak si môžete uplatniť zľavu na vydanie vo výške 42%.

Porota pre MCF 2015 zatiaľ kompletná nie je, ale zopár členov už je istých. Zvedavá som najmä na porotcu z ľudu, ktorý by mal počas leta blogovať o súťažiacich poviedkach.
Ešte stále sa môžete zapojiť a stať sa porotcom MCF 2015. Dostanete sa do exkluzívnej literárnej spoločnosti a netreba zabúdať ani na fajn pocit z toho, že budete spolurozhodovať o finalistoch tohto ročníka súťaže. A, samozrejme, čítačka, na ktorej budete čítať súťažiace poviedky, vám už zostane.
Ak sa chcete stať jedným z piatich porotcov Martinus Ceny Fantázie 2015, napíšte recenziu na Fantáziu 2014. Výhodu majú blogeri, ktorí môžu recenziu umiestniť na vlastnú stránku. Ale ak svoj blog nemáte, kľudne napíšte hodnotenie na knihu na stránku Martinusu.
Keď recenziu dokončíte, dajte vedieť na mail fantazia@fantazia.sk, že by ste chceli byť v porote a budete zaradení medzi ďalších záujemcov. Nie je ich až tak veľa a šanca stať sa porotcom je vysoká. Je rozhodne vyššia ako vyhrať MCF. A rozhodne nie je na zahodenie.
Ten, koho vyberieme do poroty ako porotcu z ľudu, bude počas čítania a bodovania poviedok písať krátke hodnotenia o každom súťažiacom diele. Ak máte vlastný blog, tak naň touto aktivitou určite upriamite pozornosť súťaživých čitateľov. Ale ak nás zaujme recenzia zborníka od niekoho, kto vlastný blog nemá, dáme mu priestor priamo na webe súťaže. Práve ho totiž prerábame a myslí sa aj na miesto pre blog.
Porotcovať MCF je zaujímavý zážitok. Písať o poviedkach ešte zaujímavejší. Minulý rok bol prvým porotcom z ľudu Marek Kolcun, ktorý blogovanie zvládol statočne a latku pre ďalších porotcov nastavil vysoko.
Fakt som zvedavá, kto to bude tentokrát. Píšte recenzie, píšte od srdca, pomenujte to, čo sa vám nepáči, nechoďte okolo horúcej kaše, buďte odvážni a explicitní. Ak vás niečo zaujme, chváľte. A robte to rovnako zaniete a otvorene ako kritizujete. Kniha má vyvolať emóciu a ak ju vyvolá u vás, dajte ju najavo. Netrpezlivo na ňu čakáme.

Pracuje sa aj na ďalších partneroch, ktorí by spravili súťaž pre súťažiacich ešte o čosi atraktívnejšou. Pretože sláva je super, ale čo si budeme hovoriť, ceny tiež potešia. A preto by sme to tentokrát radi spravili tak, že to, čo súťažiaci dostanú, zverejníme skôr. Najlepšie spolu s porotou. Vopred by sa tak vedelo nielen o finančných, ale aj o vecných cenách, ktoré sú každoročnou súčasťou vyhlasovania víťazov na knižnom veľtrhu Bibliotéka.

Chystajú sa aj ďalšie podujatia. To najbližšie bude počas jednej marcovej noci v Martinuse.

Takže tak. Veci sa dejú a na súťaži sa maká ostošesť. Vaše doteraz poslané poviedky nie sú stratené, aj keď doposiaľ neboli publikované. Keď dopíšem tento článok, idem vybrať jedno spomedzi štyroch vyselektovaných diel do najbližšieho čísla časopisu Kozmos. K publikovaniu sa tak môže dostať aj text z roku 2007.
V ďalších číslach už budú uverejnené poviedky, ktoré sa zúčastnia súťaže Cena ScifiKozmos. Posledným dňom zaslať poviedku a prihlášku je 28. február a vyhrať sa dajú príjemné finančné ceny. Najlepšie poviedky budú publikované a odmenené extra honorárom.
Stále máte čas zapojiť sa do tejto súťaže. Podmienkou je poviedka žánru sci-fi do 9000 znakov, vrátane medzier, ktorá doposiaľ nebola nikde publikovaná a nezúčastňuje sa iných súťaží. Ak vám ide, kľudne pošlite aj dve.
Zoznam prihlásených poviedok sa ku koncu februára rozrastá, ale šanca dostať sa medzi finalistov a súťaž vyhrať je stále mimoriadne vysoká. Písať sa občas aj oplatí. Veď skúste.

Foto: Flickr

komentárov: 1

  1. abcdefg...

    tato sutaz zo mna spralila grafomana…ale som z toho stastny. este stastnejsi su hlavne ty, ktorym to dam po sebe nielen precitat ale i opravit… 🙂

Pridať komentár