Pohoda a hodnotenie poviedky od Juraja Malíčka

Pohoda

Boli sme na Pohode, ak by ste to náhodou ešte nevedeli.
Ale to už určite viete, tak len v skratke zhrniem najzaujímavejšie momenty.
Čítačka bola milá. Monika Herda Belicová prednesom svojej Striebrenky priviedla do rozpakov aj mňa, hoci túto poviedku už dôverne poznám. Obecenstvo nevedelo, či sa má smiať, alebo znechutene pohoršiť, tak pre istotu radšej nikto neodišiel.
Po čítačke sa Monika Herda Belicová, Ivana Molnárová Dubcová a Róbert Hric ponáhľali na live rozhovor do rádioaktívneho stanu Rádia_FM. V tom čase som v literárnom stane Martinus.sk veselo besedovala s Jurajom Malíčkom.
Debata ubehla rýchlo. Juraj Malíček má totiž fantastiku v malíčku. Ja viem, rýchle, lacné, ale žiadalo sa mi.
Stihli sme toho veľa. Asi takto veľa: hovorili sme o literatúre young adult, o tom, že realita nestačí, o prelome vo fantastike, ktorý nastal po roku 2000, o tom, čo robiť, keď autor chce byť úspešný, o kánone písania a o kánone fantastiky, o tom, prečo by mal každý autor dobre zvážiť všetky použité tri bodky, O písaní, o tom, že k fantastike ho priviedla kniha 10 x sci-fi, konkrétne poviedka Piloti z rodu ľudí, v ktorej je exaktne popísaná súlož, čo ho ako desaťročného chlapca zaujalo, ale zistil, že daný text vlastne vôbec nie je o Tom, o tom, prečo by pred tridsiatkou mali ľudia písať len žiadosti a vlastný podpis a o všeličom ďalšom.

S Jurajom Malíčkom sa o fantastike a o knihách všeobecne diskutuje veľmi dobre. To sa tak stáva, keď je dotyčný príjemný, vzdelaný, znalý témy a rád rozpráva. Oblasť rozhovoru rýchlo skákala z jednej do druhej, lebo myšlienok bolo veľa a každá sa rozvíjala ďalšími desiatimi smermi. Diskusia sa rozvetvovala a vytvárala úžasný sled, ktorý bolo náročné sledovať.

Veľa súťažiacich autorov si žiada širšiu spätnú väzbu na svoje poviedky. Napadlo mi, že by mohla pochádzať aj od niekoho iného ako od samotných porotcov. Nemala by vplyv na bodové hodnotenie a na umiestnenie diela v súťaži, ale mala by význam pre autora. A možno nielen preňho.
Využila som účasť na Pohode a požiadala som zopár ľudí o výber a zhodnotenie jedného vybraného textu. Výber analyzovaných poviedok zatiaľ podliehal kritériám – dĺžka textu a názov, ktorý zaujal. Ale do budúcna môžete práve vy rozhodnúť o tom, ktorá poviedka bude verejne zhodnotená. Určite sa nepriznávajte k autorstvu a nepíšte niečo v zmysle – prosím, zhodnoťte tú moju. Akonáhle to urobíte, zo súťaže sa sami vyradíte.
Vybrať môžete tú, ktorá má podľa vás najzaujímavejší názov. Už čoskoro tomu dáme aj nejakú správnu formu hlasovania na facebooku. Zatiaľ si môžete povyberať favoritov spomedzi názvov poviedok, ktoré tento rok súťažia v Martinus Cene Fantázie. Poviedky s najzaujímavejšími titulmi budú v priebehu leta hodnotené formou krátkych videí.

V rámci projektu hodnotenia poviedok súťažiacich v MCF 2014 sa prvého rozboru chopil práve Juraj Malíček. Zhodnotil poviedku s názvom Galský kohút. Povedal, čo je na nej dobré, čo až tak nefunguje a ako by to mohlo fungovať lepšie. Rady sú vhodné nielen pre samotného súťažiaceho, ale pre autorov všeobecne.

Mgr. Juraj Malíček, PhD. je vysokoškolským pedagógom na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Okrem toho je aj publicistom, odborníkom v oblasti fantastiky – v literárnom, aj filmovom smere a častým členom show Baláž & Hubinák. Je vášnivým čitateľom, milovníkom popkultúry, na ruke má tetovanie Homera Simpsona, v ušiach niekoľko náušníc a v ústach mu nikdy nechýba cigareta.

komentárov: 19

 1. Ja chcem niektorú z týchto:
  „Ekzot, ktorý dostal druhú šancu na život“
  „Theséria a grécky bohovia“

  Trolling level?

 2. Chceš, aby boli zhodnotené niekým iným, či ich chceš zhodnotiť ty?

 3. Zubajda

  Grécky? Aspoň v nadpise by nemali byť gramatické chyby.

 4. Niekym inym, ja tento rok nehodnotim, este som uplne nerozdychal minuly, takze az zase o par rokov 🙂 Len ma tie nazvy zaujali…

 5. OK, dáme tomu výberu nejakú formu. A zatiaľ beriem tvoje tipy. Pri najbližšom hodnotení dám dotyčnému čítať niečo z toho, čo ťa zaujalo 🙂

 6. Pretty

  Mňa by zaujímalo o čom sú poviedky Lunapark a V kukuričnom poli – názvy sú podobné dielam od Stephena Kinga a tak by som chcel vedieť, či sa autori poviedok inšpirovali týmto autorom a ak áno do akej mieri.

 7. Trian

  Podľa názvu asi tieto:
  Keď babka prestane štrikovať
  Isteže, aj v kaviarni som bol prenasledovaný
  Medvede objavujú štát
  Myslím si, že to nie sú tanečníci

 8. Výber už začína byť široký. Skúsim ďalšieho hodnotiteľa presvedčiť prípadne na dva texty.

 9. mayo

  dufam ze „Medvede objavuju stat“ nebude mat vela spolocneho s poviedkou „Medvede objavuju ohen“ od Terryho Bissona…

 10. mayo

  a fest by ma zaujimalo o com je „krupobytie“ (za predpokladu ze nejde o hrubku ale zamer). a potom este singularita a bormannova konstanta.

 11. Akosi sa to rozbehlo. To tuším nebudem robiť nič iné, len otravovať ľudí, aby prečítali a zhodnotili 🙂 Ale hej, niečo z toho určite bude. Jednu z navrhovaných v diskusii som nechala ohodnotiť už dnes a postupne budú pribúdať ďalšie. Len občas sa cítim trochu čudne, keď dávam ľuďom čítať niektoré texty. Potom treba dlho vysvetľovať, že to je výnimka a zďaleka nie všetko v súťaži je na takej úrovni. Ale ktovie, možno niektorá z ďalších navrhovaných poviedok bude pre hodnotiteľa skvelá…

 12. mayo

  ok pardon, nemyslel som to tak, ze by som chcel aby tieto poviedky niekto zhodnotil (bez toho aby som si ich mal moznost precitat mi hodnotenie aj tak vela nepovie), len ze maju pre mna celkom intrigujuce nazvy 🙂

 13. Nie, v pohode, čo sa bude dať, to nechám zhodnotiť. A jasné, bez prečítania si človek reálnu predstavu aj tak nespraví. Ale predsalen, aj z hodnotenia a z kritiky sa dá čo-to vytušiť. Tá dnešná napríklad poukázala na to, že na celej poviedke bol najlepší jej názov.

 14. Puf

  UMRI. A NEBER TO OSOBNE ma drazdi odzaciatku v tom zozname. Ale Ked babka prestane strikovat tiez znie zabavne 🙂
  Len sa trochu obavam, co vsetko sa za tymi srandistickymi nazvami moze skryvat.
  Mozno by sa dalo urobit nejake hlasovanie, napriklad na FB? (len navrh)

 15. Fuj. Normálne som sa zľakla. Na tento skvost som takmer zabudla. Ale je to silný titul. Zaslúži si pitvu.
  Inak podobné maily mi v poslednej dobe chodia do spamu. Začína sa to nejak takto. „Skap ty sviňa! Zakričal na mňa, bla, bla, bla“ a vykľuje sa z toho čosi ako reklama na kameru do auta, či čo.

  Druhá z menovaných je už „vo výrobe“ 🙂
  A FB hlasovanie sa chystá. To je vo výrobe už tiež. Asi aj so zoznamom týchto favoritov z diskusie.

 16. Puf

  Asi som to mala dat do uvodzoviek, ale som leniva 😀
  Hm. Takze silny titul? Uz som velmo zvedava.

 17. Či je silný aj obsah, na to si po prvom rýchločítaní nespomínam. Titul ale valcuje. Nemám to poznačené ani vo výbere s výkričníkom, ktorý prischol tým, dajme tomu, slabším dielam. Uvidíme po pitve…
  Ale teraz práve čítam totálnu pecku. Dokonca sa smejem aj nahlas, čo sa mi nestáva. Parádička! A pritom titul je taký, všelijaký… Ale skvelá záležitosť. Bude v najbližšom rozbore. A ak to dotiahne týmto tempom aj k záveru, tak to bude ďalšia desiatka.

 18. Puf

  Aha, ako nadpis, uz rozumiem. Takze sa chysta dalsia varka pozitivnych hodnoteni, predpokladam. Zvedavost rastie 🙂

 19. Ako vidím tie ďalšie, asi to skôr bude ďalší mix.

Pridať komentár