Newsletter

letter

Tohtoročná súťaž sa skončila, víťazi sú známi a razom ubudlo ponúk na sobáš. Trošku ma to mrzí, už som sa videla v bielom. Nádejou ma napĺňa, čo sa asi začne diať, keď na svetlo sveta vyjdú novinky chystané na rok 2015.

Stále sa vynárajú žiadosti o zaslanie bodov zo súťaže. Tá posledná bola aj s argumentom – do Bratislavy sa teraz nedostanem. Človek sa potom na chvíľu zastaví a premýšľa, v akom svete to niektorí jedinci asi tak žijú. Odpísala som slušne, aj s linkami na knihu a vysvetlila som, že po ňu do Bratislavy skutočne chodiť netreba.

Pribúdajú aj nové žiadosti o „názor“ na výtvor. Ešte stále som nedoriešila všetky tie, ktoré som neuvážene nasľubovala v lete a na jeseň. Nejak mi vtedy nedošlo, že ich môže byť aj takto veľa.
Okrem poviedok v súťaži sú to aj nové texty. Dlhšie, s románovými ambíciami. Lepšie, aj horšie. Zopár ich už mám za sebou.
S novým rokom prišiel aj nový záväzok a zavádzam nové pravidlá. Betačítania, rozbory, korektúry a ďalšie žiadosti odteraz spoplatňujem. Nemám zatiaľ predstavu ako, ale niečo už vymyslím. Ak bude mať niekto ďalší záujem o môj čas a energiu vynaloženú do čítania a hodnotenia jeho diela, môžeme sa dohodnúť. Ale za ďakujem to už nebude. Keďže táto činnosť nepatrí k tým, ktoré by som preferovala pred inými aktivitami, verím, že sa týmto krokom počty hodnoteniachtivých upravia. Eliminujú sa grafomani a zostanú azda len tí, čo to s písaním myslia „vážne“.
Tých, ktorým som to sľúbila v minulosti, sa to netýka a keďže som to už sľúbila, priebežne to aj doriešim. Ospravedlňujem sa niektorým za dlhšie čakanie, sem-tam som preskakovala a zopár dlhosiahlejších nových kúskov mi zabralo viac času, ako som si pôvodne myslela.

Na túto ročnú dobu je už predbežne dohodnutých až podozrivo veľa porotcov. Dvaja sú viac-menej istí, jeden je nalomený a uvidíme na jar. Nie sú to žiadne druhé voľby, skrátka sa vytvára wonder team. A títo ľudia budú čítať a hodnotiť všetky poviedky súťažiace v nasledujúcom ročníku MCF. Ako do tejto zostavy zapadne porotca z ľudu, je už na aktivite recenzentov a na ich hodnotení Fantázie 2014, ktorá nás musí niečím zaujať.
Potenciálnych porotcov z ľudu už zopár je. Niektorí svoj záujem deklarujú vopred a na ich výtvor sa naďalej čaká. Ale stavím sa, že v danej porotcovskej zostavičke sa budú cítiť veľmi fajne, pretože bude exkluzívna.
Pri porotcovi z ľudu je dôležité, aby mohol celé leto blogovať o poviedkach, ktoré bude hodnotiť. Za jeho snahu ho neminie obdiv a nenávisť desiatok autorov a nová čítačka.

Do ďalšej fázy sa posunul aj zborník poviedok z anglickej súťaže. Korektúry sú hotové. V niektorých prípadoch ani nebolo čo opravovať. Napríklad taká Zuska Stožická to vraj po anglicky dala ako pani (hovoril native speaker). Teraz už len obálka a grafika a môžeme vypustiť do sveta.
Plánujeme aj nasledujúci ročník a plánujeme vo veľkom. V porote bude znova medzinárodne známe meno a ak sa zadarí, bude to fakt že pecka!

Prichádzajú aj poviedky do Ceny ScifiKozmos. Uzávierka je dosť ďaleko, až 28. februára. Za 9000 znakov v sci-fi duchu môžete získať zaujímavé odmeny. Ono to ale ubehne ako voda, takže ak vás po sviatkoch kope múza, smelo do toho. Okrem prachov môže zaujať aj to, že niektoré poviedky budú publikované v časopise Kozmos.

Tento rok našej pozornosti neujde ani webová stránka súťaže, ktorá už nejaký čas čaká na kompletnú rekonštrukciu. A hej, plánujeme aj newsletter, aby sme boli ešte transparentnejší a aby ste presne vedeli čo, kde, kedy, ako a za čo.

Začal sa rok 2015 a všetkým autorom prajem kombináciu nápadov, času a chuti pracovať na nich. A k tomu kus sebareflexie a pokory, mixnutej dôverou v samého seba.

Foto: Flickr

komentárov: 1

  1. V prípade splínu si uvedom, že nie každý môže len tak márnotratne rozhadzovať ponuky na sobáš. Takže dôvody niveau baisse môžu byť aj iné ako ukončenie súťaže alebo iné, ešte depresívnejšie. 🙂

Pridať komentár