Mať tak obálku od Danglára…

danglar

Presne to sme si s Ivanom hovorili niekedy na jar. V lete sme si to už hovorili bez smiechu a v septembri to začalo vyzerať reálne.

Stretli sme sa pri dverách do krčmy vedľa A4. Neviem, ako sa to tam volá. Skrátka YMCA.
Prišiel s Punky, ktorá tam bola evidentne doma. Chodila nakúkať k štamgastom, čo majú na stoloch, ale vraj má diétu, takže jej nikto nič nedal. Asi to všetci vedeli.
Dal si pivo, zapálil cigaretu a rozhovoril sa o kreslení, a tak, o všeličom.

Obálku zborníka Fantázia 2014 ilustroval Jozef Gertli. Danglár. Predlohou bola jedna z veselých poviedok, ktoré sa tento rok v súťaži MCF prebojovali vyššie.
Obálku Fantázie 2013 robil Fero Jablonovský. Je to obrázok, ktorý pripomína jeho vesmírnu sériu, z ktorej vznikol pred pár rokmi perfektný kalendár. Titulka však nadväzovala na poviedku, ktorá minulý rok vyhrala Cenu poroty.

Keď sa pozriete na tieto dve útle poviedkové knihy, každá z nich pôsobí inak. Vyvolávajú rôzne emócie a priťahujú odlišné typy čitateľov s inými očakávaniami a čitateľskými preferenciami.

O svojej tvorbe, o tom, aký vplyv majú obálky na predajnosť kníh, o tom, že fantastiku nečíta, o Pičerovej a cajdákoch, a o tom, čo by si pomyslel, keby videl knihu Fantázia 2014, Danglár porozprával vo videokomentári.
Miestami je to veselé. Enjoy.

Pridať komentár