Nameless a zopár aktualít

Ja

Na svete je druhá rozhlasová hra na námet poviedky zo súťaže Cena Fantázie. Autorom predlohy bol tentokrát Marek Kolcun a jeho dielo s názvom Nezvaní. Nezvaní, ako Nepozvaní, takže doslovný preklad by mal byť Uninvited. Evokuje to upírčinu, ale v diele po nej nie je ani stopa. Nepozvaní sú bezmenní a patria do celkom inej kategórie stvorení.
Rozhlasovú hru v angličtine s názvom Nameless vytvoril Christopher George, šéfdramaturg anglickej sekcie RSI. Vypočuť si ju môžete na stránke RTVS. Otca si strihol Ludwig Bagin, mamu príjemne altovým hlasom nahovorila Maruška, syna zahral Martin Melo a dcéru narozprávala vychádzajúca detská hviezda Nika O’Sullivan. Hudby na mieru bolo tentokrát menej ako v Zombieslave, resp. v hre Resurrection, zato celkovo jej bolo dosť…

Už teraz aktívne pracujeme na rozhlasovej hre, ktorá by mala byť hotová a odvysielaná počas vianočných sviatkov. Predlohou bude znova jedno z diel z tohtoročnej súťaže, takže dielo jedného z tohtoročných súťažiacich má ešte stále šancu byť prezentované. Mám už favorita, ale je to dlhé, takže by bolo potrebné veľa krátiť a prepisovať. Uvidíme, ako to dopadne.
Účasť na nahrávaní už potvrdila Lucia Siposova, výborná slovenská herečka, ktorej pristane aj rola medzinárodnej hviezdy. Angličtinu má v malíčku a momentálne žiari v poriadne náročnej monodráme. Najbližšie predstavenie Slovenky na kvadrát má na Slovensku 9.12. v A4. Ak chcete vidieť interaktívnu one woman show, akú by u nás nikto iný nedal, príďte sa pozrieť.
Som fakt rada, že súhlasila s nahrávaním. Ako všetci, ktorí doteraz spolupracovali na výrobe rozhlasových hier, aj ona je totálne pohodový človek, absolútne bez manierov a je ochotná podporiť tvorbu začínajúcich slovenských autorov, ktorí môžu týmto spôsobom svoje diela prezentovať aj pred neslovenským publikom.
Je skvelé, že stále existujú ľudia, ktorí sa dokážu nadchnúť, spraviť niečo odlišné, nesebecké, nezištné, pre radosť, a preto, lebo môžu a považujú to za dobrý nápad. Myslím si, že táto forma motivácie, robiť niečo len preto, lebo môžem a chcem a považujem to za dobré a správne, je mimoriadne nedostatková a bolo by fajn, keby začala byť rozšírenejšia aj v iných sférach života.

Aj pre samotných autorov musí byť zaujímavé, že vety, ktoré sa im zrodili v hlavách a ktoré preniesli do poviedky, zrazu hovorí ktosi iný, že príbeh ožíva zvukovou formou a stáva sa hrou.
Počas nahrávania celkovo platí, hra hrou. Pri Zombieslave som si to však užívala o čosi viac. Bolo to o srande a zábave a okrem predlohy som prispela aj svojim zombiehlasom. Tentokrát to bolo viac profi. Rejža bol striktný a scény sa veľakrát opakovali. Sama som zvedavá, aké to bude na Vianoce…

Zborník poviedok je už takmer hotový. Obálka decentne poodhalila nôžku na FB a udala štýl, v ktorom sa ponesie. Do zborníka si našli cestu aj texty, ktoré nevyhrali. Popisky som robila k trom poviedkam.

Pripravujeme scenár vyhlasovania víťazov na Bibliotéke. Ten bude mať tiež jednu inováciu. Chceme, aby si ho čo najviac užili nielen netrpezliví súťažiaci, ich rodinní príslušníci a kamoši, ale aj diváci, publikum a následne poslucháči Rádia Devín, na ktorom sa bude vysielať záznam celej akcie. Počas vyhlasovania preto budú čítané ukážky z výherných textov. Pohrávali sme sa s myšlienkou, že čítania by sa zhostili samotní autori diel. Ale nie každý spisovateľ je zákonite aj dobrý prezentátor, preto sme zvolili cestu čítania textov profi hercom. Bude ním Martin Melo, takže hapkanie, či roztrasený hlas zaskočeného trémistu pred publikom nehrozia.
Už 16.11. prezradíme aj niekoľko doteraz neprezradených noviniek súvisiacich so súťažou. Niektoré z nich sú na naše malé, slovenské pomery, fakt slušné. A myslím si, že zaujmú nielen amatérskych autorov.

 

 

komentárov: 1

  1. Super, presvedčili ste ma. Idem 🙂

Pridať komentár