Fantázia 2013

Fantázia

Tak, to ale bola jazda! Keď som sa na jar dala na porotcovanie CeFy, netušila som, kam toto rozhodnutie nakoniec povedie a čo všetko prinesie so sebou. Z CeFy sa stala Martinus Cena Fantázie 2013, za čím stoja Mišo Brat a Rado Ščibrany, z mojich autorských začiatkov sa stalo porotcovanie a spoluogranizovanie súťaže s Ivanom. Spoznala som veľa zaujímavých ľudí, niekoľko nezaujímavých, zopár talentovaných a výnimočných, aj tých, čo si to o sebe myslia, spoznala som ľudí, s ktorými by som rada trávila viac času a dokázala by som ich počúvať celé hodiny, aj takých, ktorých počúvať vôbec nechcem, z ktorých mám nedefinovateľne čudný pocit, hoci sme prehodili len pár slov o anglickej cene, prípadne sme neprehovorili vôbec. Obohacujúca všehochuť načrtnutých charakterov, reakcií, prejavov, vedomostí, talentov, ambícií, motívov, prepojení, kontaktov a túžob, ktorú budem spracovávať podobne, ako niektoré texty v súťaži.

Udialo sa veľa zaujímavého – Letné čítanie na Rádiu Devín, za ktoré patrí veľká vďaka Patrikovi Oriešekovi, rovnako ako za odvysielanie záznamu z vyhlasovania na Bibliotéke, ktoré bude 22.11. večer na Rádiu Devín. Realizujú sa rozhlasové hry s RSI a s Christopherom Georgom, Najlepšie fantastické príbehy s Martinusom, za ktoré patrí vďaka najmä Janke Šlinskej.
A veľa zaujímavých vecí sa len rozbieha, napríklad anglická žánrová súťaž s medzinárodnou porotou. Ale chystá sa aj možnosť vyskúšať si účasť v porote – stačí ak napíšete recenziu na najnovší zborník poviedok z tohto ročníka na stránku Martinusu, či na svoj blog, a potom napíšete na fantazia@fantazia.sk, že by ste sa radi stali budúcoročným porotcom. Nemusí to byť oslavná óda, ako listy od čitateľov, ktoré vyhrávajú v časopisoch kozmetické balíčky. Malo by to byť britké, vtipné, iné, mal by z toho sršať záujem o žáner a radosť nielen z písania, ale aj z čítania. Vyberieme recenziu jedného z vás, ktorý sa stane porotcom v 12. ročníku Ceny Fantázie so všetkým, čo patrí k porotcovaniu. Poviedky dostane na čítačke a ak sa o nich počas bodovania rozhodne blogovať, už teraz som na to zvedavá.

Z finálových textov spomeniem tie, ktoré podľa mňa stáli za to. Je to hodnotenie nezávislé na sympatiách k autorom (v pozitívnom aj negatívnom zmysle) a som fakt rada, že celý bodovací proces bol anonymný, pretože do pocitov z diela by určite začal zasahovať aj osobný dojem.
Môj favorit bol Letec do večnosti. Už počas hodnotenia som o tomto texte napísala, že by som si ho rada prečítala znova na stránkach SME. Pri opravách, pred uverejnením do SME, mi vliezol pod kožu už úplne. Dojal ma, uniesol kamsi preč, do večnosti a mala som z neho silnejší zážitok ako po prvýkrát. Oprávnene zobral Cenu poroty, aj Cenu Bibliotéky a mohol zobrať aj viac.
Po ďalších čítaniach by som ubrala Kosovskému božuru (napriek tomu, že autor poviedky je fakt sympaťák), pri ktorom som sa azda príliš nechala strhnúť odlišnou a podmanivou formou opisov. Tá bola v ostrom kontraste s ostatnými poviedkami v súťaži, čím bola osviežujúca. Upírčina v tomto podaní pre mňa nebola nuda, záver sa mi páčil a celú poviedku som si pri čítaní užívala a čítala som ju ako komplexný text, ktorý ma bavil. Preto odo mňa božur dostal toľko, koľko dostal.
Naopak, bodík-dva by som po ďalších čítaniach prihodila Otázke porozumenia. Už pri prvom čítaní ma zaujala natoľko, že som jej venovala celkom slušný priestor, možno najväčší zo všetkých. Najlepšia pre mňa určite nebola a v lete by som ju na finále netipovala. Ale teraz už viem, že ten záujem, ktorý u mňa vyvolala pri čítaní množstva diel a ktorým vytŕčala, sa deje len pri textoch, ktoré sú niečím iné. A že ide práve o tú „inakosť“. Pikoškou je, že tento text sa do finále dostal až neskôr – Ivanovi sa čosi nezdalo a mal pravdu, lebo na jeho popud Aňa Ostrihoňová práve pri tejto poviedke odhalila chybičku v prepise svojich bodov do tabuľky. Finálová pätica mala teda pôvodne iné zloženie a Otázka porozumenia sa do nej dostala až dodatočne po tejto oprave. A nakoniec zvíťazila.

Ak sa vám chce a máte o čom, už teraz môžete začať písať poviedky do 12. ročníka súťaže. Nie každý píše len tak, pre radosť. Niekto to robí cielene a kvôli oceneniam. Verím, že aj tento typ súťažiacich sa v 12. ročníku poteší. Odmeny v roku 2014 budú atraktívnejšie. Uvidíme, či to znova naláka aj istého pána, ktorý to má všetko spočítané…

Keď už budete pri tom písaní, načo zaplniť desiatky strán? Strach dokáže vyvolať zopár slov. Tieto mikropoviedky síce nie sú moje, ani neviem, čie sú, ale niektoré sú lepšie ako väčšina tých, ktoré boli v súťaži. Sú ako skica – načrtnuté, vyslovené, zobrazené a nedopovedané. Inšpirujte sa na budúci rok a možno nebudete potrebovať povolených 45 000 znakov.

Ukladal som ho do postele, keď sa ma spýtal: „Ocko, môžeš sa pozrieť pod posteľ, či tam nie je strašidlo?“ Usmial som sa naňho, zohol som sa a pozrel pod posteľ. Zbadal som tam môjho schúleného syna. Triasol sa a šepkal „Ocko, na posteli je strašidlo.“

Zobudilo ma klopkanie na sklo. Najprv som si myslela, že to ide spoza okna. A potom sa to ozvalo znova. Z druhej strany zrkadla.

Včera mi rodičia povedali, že som pristarý na imaginárneho priateľa. Pustil som ju. Dnes ráno našli jej telo.

Moja dcéra celé noci plače a kričí zo spánku. Navštívil som jej hrob a poprosil ju, aby prestala. Nepomohlo to.

„Vážení diváci, dovoľte, aby som oznámil prvé úspešné kryogenické zmrazenie človeka.“ Počul to celkom zreteľne.

Na budúci rok dajte niečo poriadne. Dajte pecku, z ktorej všetci oprávnene odpadnú. Dajte nekontrolovanú strelu, ktorú po sebe niekoľkokrát skontrolujete. A ak také čosi už doma máte a prípadne to aj viselo niekedy niekde na nete, preložte to do angličtiny a skúste šťastie v medzinárodných vodách. Je to tak, do anglickej súťaže, ktorú rozbiehame, sa môžu zapojiť aj diela, ktoré už boli publikované. Podmienky sú rovnaké, ako pri CeFe – 45 000 znakov a štart súťaže spoločne s Cenou Fantázie. Jedinou podmienkou je, že text musí byť v angličtine.

Seriál Najlepšie fantastické príbehy bude pokračovať v januári 2014. Som rada, že sa vytvoril priestor pre tento žáner. Naďalej by som na ňom rada prezentovala zaujímavých autorov sci-fi, fantasy a hororov. Chcem, aby sa tento seriál stal miestom skutočne zaujímavých besied pre zainteresovaných, aj pre laikov, ktoré neskĺznu k prvoplánovým PR akciám.
Najbližšie budú hosťami víťazi tohtoročnej Martinus Ceny Fantázie. Pohovoríme si aj o tom, ako sa píšu kvalitné žánrové poviedky. Môžete sa prísť inšpirovať do ďalšieho ročníka. A dovtedy všetkým želám príjemné čítanie zbierky Fantázia 2013 a teším sa na recenzie – tentokrát od vás.

Pridať komentár