Fáza dva. (Alebo tri. Podľa toho, ako sa to vezme.)

table

OK. Takže tí, čo to vedieť chceli, to už vedia. MCF 2014 vyhlásila finalistov na evente v kníhkupectve Martinus v Bratislave. Tí, čo to nevedia, nájdu kompletný zoznam aj s fotečkami z akcie napríklad na stránke sci-fi.sk. A ak sa žiada nejaké doplňujúce info, tak potom na fb stránke súťaže.

Ako porotca s najvyšším priemerom hodnotení sa prejavil Marek Kolcun. Priemer všetkých poviedok je uňho cca 5,7. Je podobný môjmu minuloročnému. Tento rok som bola druhý najbenevolentnejší porotca s priemerom hodnotení 5,2. Rozdala som šesť desiatok. Nasleduje Adela Banášová s priemerom hodnotení 4,9, Janka Šlinská 4,5 a Daniel Hevier s priemerom bodov cca 3,5.
Daniel Hevier neudelil žiadnej poviedke plný počet bodov. Zato spravil akúsi kompresiu všetkých súťažiacich poviedok a vyšiel z toho zaujímavý príspevok a čierna A4.

Vo finále sa nachádzajú dve poviedky, ktorým som priklepla desiatku, dve deviatky a jedna sedmička. Na získanie Ceny poroty tento rok stačilo 42 bodov. Posledný finalista získal 37 bodov, takže ak niekoho zaujíma, ako tesne zostal pod čiarou, bol na vyhlasovaní a vie, koľko bodov dostal, môže si to podľa toho porovnať. (Áno, od finalistov delil šieste miesto presne jeden bod.)
Ktorá poviedka sa porotcom páčila najviac sa dozviete na Bibliotéke 8. novembra, kde vyhlásime poradie v každom žánri, aj celkového víťaza. Najprv ho však treba vybrať, a preto som už teraz zvedavá na hlasovanie čitateľov.
Medzi finalistami mám (okrem Ceny poroty) svojho favorita a samozrejme by ma potešilo, keby to dopadlo podľa mojich predstáv a každú z cien by získala iná poviedka. Ale zle to dopadnúť vlastne ani nemôže. S finalistami hlavnej súťaže som totiž spokojná.
Ako v každej súťaži, aj tu hrajú veľkú úlohu premenné ako šťastie a štatistika. Preto finalisti nemusia byť zákonite jednoznačným odrazom toho najlepšieho a najkvalitnejšieho. O to som radšej, že finále hlavnej ceny je, z môjho pohľadu, kvalitné a viac-menej sa mi všetky poviedky páčili. Niektoré dokonca viac ako iné.
Pri žánrových cenách to už, pre mňa, až také jednoznačné nie je. V každom prípade, niečo mi aj sadlo. Najviac Cena Fantasy, čo je asi jasné, pretože sme jej finalistov vyberali spolu s Ivanom. Ale kľudne sa tam mohli dostať aj ďalšie poviedky. Cena Intel mi viac-menej tiež sadla. O čosi horšie to je v prípade Ceny Béla pre najlepší horor. Horory mám rada, rada ich čítam, aj pozerám a rozdeľujem ich do niekoľkých kategórií, z ktorých niektoré nemusím. Som rada, že horor je tento rok zastúpený aj v hlavnom finále. A čo sa týka žánrovej hororovej ceny, najmä prítomnosť jednej z vybraných poviedok vo finále je nad moje chápanie a prekračuje hranice môjho čitateľského akceptovania.
Nie vždy sú poviedky bodujúce v žánrových cenách po chuti porotcom hlavnej ceny. Tá, ktorá ma v Cene Béla prekvapila, dostala od „nás“ maximálne po 4 body a celkovo sa umiestnila na 117. mieste. Ale sú tam aj zaujímavé kúsky, takže mi zostáva dúfať, že výherca bude niekto z tých lepších (opäť, z môjho pohľadu).

Rozbalili sme aj anglickú cenu a už teraz som zvedavá, aké reakcie budú na prvý zborník fantastiky od slovenských autorov v anglickom jazyku zo súťaže Fantasy Award (nech teda dodržiavame anglický názov anglickej ceny). Možno sa bude niektorá poviedka od súťažiaceho autora páčiť aj viac ako tvorba Mikea Resnicka. Ten okrem poviedky prispeje do zborníka aj esejou.

Takže, milí finalisti hlavnej ceny, vymýšľajte chytľavé popisky a chystajte si fotky, lebo od pondelka budú vaše poviedky uverejňované na stránke kultura.sme.sk a následne sa spustí hlasovanie. Nech zvíťazí ten najlepší!

komentárov: 17

  1. Ten Hevier tam teda spravil poriadnu paseku. O to viac som zvedavý na kompletnú tabuľku v zborníku, bude to zábavné a zaujímavé dolovanie dát.

  2. una

    Ja osobne mám z Hevierovej osmičky veľkú radosť 🙂

  3. Tak zas finále je podľa mňa veľmi slušné. A je fakt, že doň prešlo aj jedno dielo, ktoré od neho dostalo 4 body. Inak sú tam uňho sedmičky, osmička a deviatka.

  4. abcdefg...

    Tak mna tesi jedna 9 co som dostal 🙂
    na buduci rok uz som navnadil dalsich 3 ludi , ktori tiez poslu nejaku poviedocku:-)

  5. čitateľ

    Tak teraz som si nie celkom istý – radšej sa pýtam… Nespomínal náhodou p. Hevier na vyhlásení výsledkov, že dal len jednu deviatku a dve osmičky? (teda viem, že sa to „raz“ bude dať prezrieť :D) Len ma zaujíma teda, či sú tie všetky (okrem tej jednej osmičky – dve z troch)jeho najvyššie hodnotenia vo finále.

    A v podstate sa tak potvrdila Zdenova analýza, (založená na matematike) že najnižšie bodujúci porotca najviac ovplyvnňuje výber finálovej pätice – ak je to tak :).

  6. Deviatok dal celkovo viacero. Myslím, že sedem, ale to by som si musela checknúť. Asi to bolo v zmysle finále. Prešla doň jedna jeho deviatka a dve osmičky.
    No… ak aj ovplyvní, tak neviem, nakoľko bude spokojný… Ja som mala druhý najvyšší priemer a asi preto som aj najspokojnejšia. Zrejme aj preto, lebo som rozdala desiatok najviac, mám dve z nich vo finále, plus dve deviatky 🙂

  7. čitateľ

    Aha, tak to teda patrilo k jeho finálovým účastiam, jasne… Zrejme som to tam prepočul – vďaka:).

  8. abcdefg...

    mna este zaujalo ze pan Hevier precital vsetko naraz za tri dni. ako viem si predstavit, ze by som to aj ja dokazal precitat ale co by to so mnou urobilo…

  9. Áno. To zaujalo nás všetkých.

  10. čitateľ

    Tak ak rátame priemerne nejakých 15 strán na poviedku, je to nejakých 2400 strán. Ak išiel rýchločítaním – pocitovo na poviedku a okrem toho nič nerobil, len jedol a spal, je to jedne trošku hrubšia oddychová knižka s 800 stranami denne. (trebárs 12 hodín 60 strán za hodku – strana minúta) – Čo zase nie je až taký problém. Neblogoval, nevypisoval si poznámky, pribrzdil len pri tých čo ho oslovili… A je vydavateľ – čiže to nie je pre neho nič nové – abstrahovať z textu podstatné veci čo najrýchlejšie.

    Zo srandy, súste si to : http://www.ako-sa-naucit-skor.com/rychlocitanie-test.html

  11. abcdefg...

    tak je tu malinka sanca byt porotcom 😀 ak by sa podarilo vyskusam 😀

  12. JAja

    Mňa zaujíma, že koľko poviedok v angličtine sa objaví v zborníku? Výherná? alebo všetkých 5 finálových?

  13. Keby iba výherná, tak by to nebol zborník 🙂 Finálové tam budú určite a ešte aj nejaké ďalšie 🙂

  14. abcdefg...

    Pre ang poviedky bude zvlast tlaceny zbornik?

  15. Bude to medzinárodne predávaný ezborník zložený z poviedok Fantasy Award, plus poviedka a esej Mike Resnicka 🙂

  16. JAja

    Tak to sa teším a tajne dúfam, že sa tam dostane aj moja 🙂

Pridať komentár