Fantastický týždeň s Rádiom Devín

Varovanie na úvod – článok neobsahuje hodnotenia poviedok. Doposiaľ neobodované texty začnem čítať a hodnotiť v auguste.

Väčšina autorov tvorí preto, aby svoje diela zdieľali s ostatnými. Tých, ktorým sa zadarilo v predošlých ročníkoch Ceny Fantázie, určite najviac teší možnosť publikovať svoje texty v zborníkoch. Niektorým z uverejnených poviedok sa tento rok po prvýkrát podarilo pretavenie do rozhlasovej podoby.

Dlhoročný partner Ceny Fantázie, Rádio Devín, prináša v 11. ročníku súťaže cyklus čítania vybraných publikovaných poviedok. Dramaturg Rádia Devín, Patrik Oriešek, prečítal uverejnené texty a vybral spomedzi nich niekoľko najvhodnejších. Kritériá výberu boli na jeho odbornom zvážení a okrem pútavého obsahu a formy zohrala úlohu aj dĺžka poviedky. Poslucháči najlepšie reagujú na texty, ktorých prezentácia neprekračuje dĺžku 20 minút, preto mali automaticky väčšiu šancu kratšie poviedky. Vybral však aj dve dlhšie, ktoré je potrebné pred spracovaním ešte autorsky krátiť. Vysielané teda budú až na jeseň.

Spomedzi vybraných autorov sa najčastejšie vyskytuje meno Michal Jedinák. Jeho poviedky V tomto dome straším ja, Rattus a Števko nahovoril Přemysl Boublík. Posledná zo spomínaných je zároveň textom, ktorý ma spomedzi poviedok publikovaných v zborníkoch Ceny Fantázie, zaujal najviac.

Poviedky sú čítané hercami, s hudobným doprovodom. Ako som sa dozvedela, v určitých prípadoch dodala práve hudba dielu odlišné vyznenie. Sama som na to zvedavá. Okrem tej svojej som zatiaľ žiadnu nepočula.

Už dnes sa môžete tešiť na poviedku od Lucie Droppovej Hladný tovar, ktorú načítal Miroslav Trnavský. Poviedka vyšla v zborníku Ceny Fantázie z roku 2009 a na Rádiu Devín si ju môžete naladiť od 16:30 do 17:00 hod.
V utorok, v rovnakom čase, prečíta Přemysl Boublík poviedku od Michala Jedináka V tomto dome straším ja. Aj táto patrila do kolekcie zbierky z roku 2009.
Stredajšiu polhodinku vyplní na Rádiu Devín v uvedenom čase Ľubo Bukový čítaním poviedky Martina Kochlicu Ovipostor. Text vyšiel v zbierke z roku 2010.
Homo homini lupus odznie v prevedení Miroslava Trnavského vo štvrtok. Poviedka Soni Košičiarovej zo zborníka z roku 2009 potrvá na Rádiu Devín od 16:30 do 17:02.
V piatok popoludní príde čas na ďalší počin Michala Jedináka. Přemysl Boublík prečíta jeho poviedku Rattus, ktorá vyšla v silnom zborníku z roku 2009.
Posledná z poviedok z najvyužitejšieho zborníka 2009 bude Invázia. Krátky text od Martina Pitoráka prečíta v nedeľu na obed Přemysl Boublík.
Nasledovať bude môj počin z minulého ročníka. Poviedka Dobré je to v prevedení Ľuba Bukového bude na Rádiu Devín odvysielaná v nedeľu tesne popoludní.
Sériu čítania fantastických poviedok na Rádiu Devín uzavrie Števko. Poviedku od Michala Jedináka zo zbierky z roku 2010 bude čítať Přemysl Boublík.

Som rada, že Rádio Devín poskytuje priestor autorom súčasnej žánrovej tvorby a nebráni sa ani témam fantasy, sci-fi a horor. Myslím si, že nie je nepravdepodobné, že sa podobná aktivita zopakuje aj s ďalšími poviedkami. Možno aj s tými z tohto ročníka. Keďže som už prečítala 2/3 tohtoročných textov, môžem skonštatovať, že väčšina z nich je bohužiaľ príliš dlhá. A aj tie najlepšie ešte bude potrebné krátiť. To však môže finálnemu vyzneniu poviedky uškodiť. Aj preto je všeobecne lepšie, keď sa autori vyjadrujú hutne, keď text po vytvorení následne nekompromisne, aj niekoľkorát vyškrtajú a ak majú košatejšie predstavy, rozpracujú ich vo forme novely, či románu niekde inde.

Podobné formálne kritériá platia aj pre rozhlasové hry, ktoré plánujeme v spolupráci s Rádiom Slovakia International. V tomto prípade však musí byť poviedka vyslovene svižná, akcia sa musí konať počas celého príbehu, nielen v závere. Poviedka musí obsahovať britké dialógy, ktoré vyznejú aj v angličtine a prostredie by malo spĺňať kritérium vhodného rozhlasového zobrazenia. A samozrejme, musí zaujať aj človeka, ktorý vybranú poviedku preloží, spraví z nej scenár a následne ju zrežíruje. Ako som už viackrát spomenula, je ním George Christopher.

V spolupráci s Rádiom Devín pripravujeme zaujímavý projekt aj na budúci rok. Aktivita je v štádiu predbežných nadšeneckých dohôd a verím, že keď sa všetko správne „doklepne“, bude potešený nejeden autor, ktorý sa zúčastnil súťaže Cena Fantázie, či tohtoročnej Martinus Ceny Fantázie.
A keď už načrtávam aktivity do budúcna, v septembri sa okrem vyhlásenia finalistov môžete tešiť na sériu besied, ktoré plánujeme s najväčším internetovým kníhkupectvom Martinus.sk.

Všetkým milovníkom slovenskej fantastiky želám mrazivé pocity pri tohtotýždňovom počúvaní Rádia Devín. V letných horúčavách celkom fajn…

Pridať komentár