8/12

Drak

Mám úspešne za sebou dve tretiny textov od autorov pokúšajúcich sa o víťazstvo v Martinus Cene Fantázie 2013. V druhej tretine sa objavila silná séria, z ktorej som si minimálne o jednej poviedke istá, že sa dostane do tohtoročného tlačeného zborníka. Predpokladám však, že ich bude viacero. Utkveli mi najmä dva odlišné, ale skvelé hororové texty a jedno historické fantasy. Myslím si, že majú šancu osloviť aj ďalších porotcov a následne čitateľov. V nasledujúcom hodnotení sa tiež našli zaujímavé a vysoko obodované texty. Nepatria však u mňa k tým najlepším.
V tejto várke som zhodnotila 6 poviedok, čím som sa dostala presne na 92 prečítaných súťažných textov. Stále ma ešte čaká 46 diel a verím, že medzi nimi nájdem ďalšieho adepta na rozhlasovú hru. Ten sa v tejto tretine jednoznačne nekonal, hoci niektoré poviedky k tomu nemajú ďaleko.
Po druhej tretine si dám od čítania poviedok a od hodnotenia znova na chvíľu prestávku. Komu by bolo za Cenou Fantázie smutno, môže si od 29. júla do 4. augusta naladiť rádio Devín a počúvať vybrané poviedky, ktoré boli uverejnené v minuloročných zborníkoch.

Poviedka 87.
Pri tejto poviedke som si hneď povedala, či sa do výberu omylom nedostalo dielo z minuloročnej várky. Ale nie, bolo to o inom. A bolo to horšie. Začiatok bol pritom nádejný, príbeh plynul dobrými dialógmi v hovorovom nárečí, bol bez chýb, gradoval, vyznieval mrazivo, až sa z neho vykľula poviedka ako vystrihnutá z časopisu Bosorka. Dúfala som, že za tým bude čosi viac, že to nebude len taký prvoplánový lepší opis, ale bohužiaľ. Za formu, úvod a navodenie atmosféry nadpriemer.

Poviedka 88.
V tejto poviedke ma dostalo, že hrdinka hneď v úvode zomrela. Celkom efektné. Klasický nástrel situácie, opísané pocity, aby sa s ňou dalo zžiť a cítiť jej strach a zrazu prišiel zvrat, v ktorom čitateľ len zaskočene pozerá na text pred sebou. Povedala som si – konečne po dlhšej dobe niečo, čo vyčnieva z davu. Keď podobne nečakane zomrela ďalšia z postáv, náhrada za tú predošlú, až také prekvapivé to už nebolo. Bolo zrejmé, kto je skutočným hrdinom, resp. hrdinkou a v koho prospech sa príbeh vyvíja. Dostalo by ma, keby sa autor nebabral s touto postavou. Ale uznávam, že príbeh by tým de-facto stratil zmysel. Keby sa nebola udiala jedna konkrétna vec súvisiaca s erbami, bola by som takmer do konca v tom, že je to len poviedka s kvázi historickými reáliami. To by som však prežula s tým, že dielo by malo stále nádej na najvyššie, resp. tesne najvyššie body. Ale OMG, potom prišlo zistenie o dvojčati… Ach jo. Záver bol neuzavretý, ako to už pri fantasy býva zvykom. V tomto prípade sa však dajú domyslieť následky vyplývajúce z poslednej vety, ktoré by príbeh uzavreli, takže OK. Veľmi dobré, bezchybné a precízne napísane fantasy, ktoré by dostalo vyššie body, keby v ňom bolo viac fantasy. A keby sa autor viac vyhral s hrdinkou a vymyslel jej iné opodstatnenie ako to, že bola dvojča. Aj tak veľmi vysoké body.

Poviedka 89.
Názov nič-moc, ale poviedka veruže slušná. Prepracovaná pojmológia pri opise postáv (segmentový pancier, gladius, pilum) poukazovala na fakt, že autor je v téme doma a že sa s textom pohral. Škoda, že to bolo také dlhé. Bolo to naozaj príšerne dlhé, pri čítaní som si hovorila, že to už určite musí byť za hranicou povolených znakov. Keby som nevedela, že poviedky boli vopred skontrolované Ivanom, asi by som mala dojem, že čítam stostranový román. Ak sa mi dielo zdá dlhé, je to znak toho, že niečo nie je tak, ako by malo byť. Body poklesli. Hlavný hrdina sa mi zhnusil v momente, keď pozabíjal psy. Spôsob, akým šíril svoje poslanie, bol vydieračský a násilný. Dúfam, že to bol zámer a že hrdina mal naozaj vyznieť ako poriadny hajzel a nie ako heroický klaďas. Zopár pripomienok bolo, ale dielo odo mňa dostalo aj tak vysoké body.

Poviedka 90.
Ďalšia poviedka z kategórie vysokých bodov. A pritom to tak na začiatku, resp. ešte pred začiatkom vôbec nevyzeralo. Myslela som si, že chyba sa tentokrát udiala už v samotnom názve, ktorý je odvodený od iného slova, ako sa nakoniec ukázalo. Poviedka bola veľkým prekvapením. Neobvyklý, i keď nijak prevratný nápad vytváral v hlave obrazy a spájal ich do uceleného filmu. Toto sa už niekoľkým súťažným poviedkam podarilo. Pointa bola prekvapivá, nezanechala však hlbší dojem. Zapísala som si len tri chyby a hororu som udelila rovnako vysoké body, ako dvom poviedkam pred ním.

Poviedka 91.
Rozvláčna, zato však gramaticky precízna pocta Pánovi prsteňov, ktorá ma nebavila, v ktorej by som veľa škrtala, ale ktorá bola formálne OK a napriek osobnému dojmu odo mňa dostala vyššie body.

Poviedka 92.
Nekonzistetná hororová poviedka, napísaná síce relatívne bezchybne, ale prosto zle. Úvod s explicitným opisom filmu bol len pro forma, na nič konkrétne neodkazoval. Zápletka bola nezaujímavá, útek, aj záver predpokladateľný. Nič zaujímavé, iné, zapamätateľné. Jediné, čo ma zarazilo, boli mená predstaviteľov (L+L). Bolo to príliš dlhé a vôbec… Priemer.

komentárov: 20

 1. Smiem poprosiť o nejaký ďalší hint k poviedke č. 90?

 2. Máš dobrý nick. 😀 Hlavná postava sa volala Paťo.

 3. Ďakujem. 😉 (Aj za pochvalu nicku aj za odpoveď – ktorá bola takmer instantná) 😀

 4. Ja, ak smiem poprosiť, by som chcel nejaký záchytný bod k poviedke 87. a 91.? Ak je to možné. Ďakujem.

 5. V 87. sa dvaja turisti stratili na túre v Nízkych Tatrách a stalo sa im čosi zvláštne. V 91. bol Legolas, olifanti, aj Minas Tirith.

 6. Môžem byť ešte chvíľku otravný a spýtať sa, či použitím výrazov „Legolas, oliphanti, aj Minas Tirith.“ to myslíš obrazne – niečo ti pripomínalo tieto javy a usúdila si, že je poviedka nimi inšpirovaná -, alebo tam boli doslova?

 7. Myslím to doslovne. V poviedke to bolo explicitne napísané.

 8. Vrelá vďaka za trpezlivosť a odpovede. 🙂

 9. V pohode. 🙂 Tipujem, že tvoja poviedka to nebola…

 10. Nie (tipujem, že je zakázané vyjadriť autorstvo, ale neautorstvo je povolené – ak ho človek nevyjadrí k 137 poviedkam, samozrejme), ja som už asi mesiac uvizanutý na začiatku Spoločenstva, film som riadne nevidel. Legolasa pozná každý, oliphanti budú asi tie obrie slony, ktoré skoro prišliapli jedného z tých hobitov a Minas Tirith bude asi akási hora (odvodzujem z paródie na Dumb Ways to Die – Dumb ways to Die in Movies, kde bolo čosi ako ,,Set alight and fall from Minas Tirith“). Ja sa vo svete LotRa nepohybujem. To len na doloženie, nech neohrozím cudzie dielo svojou zvedavosťou. 🙂

 11. Tiež predpokladám, že prihlásenie sa k neautorstvu je OK 😀 S autorstvom samozrejme opatrne. Aj keď už má súťažiaci dojem, že sa v hodnotení našiel, radšej si to treba nechať pre seba. Tak držím palce, aby si sa našiel v tretej tretine a aby to bolo dobré. 🙂

 12. Predpokladám, že to vyjadrenie o zborníku sa vzťahovalo k celej druhej tretine a nie tejto sérii hodnotení. Inak, vyskytnúť sa (potenciálne) v zborníku, by znamenalo dostať sa do finálovej zostavy (alebo vyhrať niektoré zo žánrových ocenení). Z čoho potom vychádza taký predpoklad a istota? To ma celkom zaujalo. Niežeby to, podľa mňa, muselo byť betónové vyjadrenie. Ale ešte vždy tu sú zvyšní štyria porotcovia. Alebo prebiehajú nejaké zákulisné porady? 🙂

 13. Predpokladáš správne, že vyjadrenie o zborníku sa týkalo celej druhej tretiny hodnotených poviedok. Vyskytnúť sa v zborníku nemusí znamenať iba to, že sa poviedka dostane do finále, alebo zaboduje v niektorej žánrovej cene. Ďalší porotcovia s tým nemajú čo robiť. Toto rozhodnutie bude (ako doteraz vždy) na organizátoroch.

 14. Nemusí, ale je tam vysoká pravdepodobnosť. Keď zrátame finálovú päticu a počet žánrových ocenení, veľa priestoru tam neostáva (ak sa niektoré neprekryjú). Ale konečný výber, samozrejme, závisí od editora. 🙂

 15. Áno macko uško, dobre hovoríš. Avšak tento ročník je z viacerých dôvodov odlišný a špeciálny. Tým najdôležitejším je zmena na Martinus Cenu Fantázie. V pláne je zopár noviniek v prospech súťažiacich, ktoré budú oznámené vtedy, keď na ne príde čas 🙂

 16. Hmmm to znie dobre 🙂 (Nemôžem si pomôcť, tento usmievajúci smajlík mi príde jemne zlomyseľný. Má to prosto v tvári. :D)

 17. bože bože bože…stále nič 🙁 začínam byť naozaj nervózna, a občas ma prepadne iracionálny strach…..snáď hodnotenie nebude príliš bolieť…. a inak želám príjemne oddychovanie kym sa vrhnete na posledné poviedky 🙂

 18. čauko! mohol by som aj ja poprosiť nejakú nápovedu ku poviedke č.92?! viem, že si tam dala už to L+L ale čosi naviac by pomohlo 🙂

 19. Film, ktorý pozerali, sa volal Znamenie.

 20. Ďakujem pekne a (chvalabohu) čakám na ďalšie hodnotenia 🙂

Pridať komentár