Ekzot, ktorý dostal druhú šancu na život

lennon

Áno. Ekzot. Nie exot.

V jednom zľahka motivačnom článku som čítala, že ak vás nekritizujú, niečo robíte zle. Ak vás nekritizujú, nevedia o vás. Bolo to myslené všeobecne, nie vzhľadom na písanie, ale s trochou snahy sa to dá preniesť aj na oblasť literárnej tvorby.
Na jednej strane si fakt myslím, že niektorí ľudia by písať nemali a na tej druhej je vlastne jedno čo kto hovorí, lebo keď človek maká a ide si svoje, tak sa nakoniec dokáže vymakať až natoľko, že kritika je už možno vo väčšine len odrazom závisti druhých (a špecifického vkusu). Je ťažké rozoznať to. Niekedy si dobrý autor vezme kritiku k srdcu príliš, zľakne sa a pre istotu radšej písať prestane a zlý „autor“ si povie, že mu len závidia a nechápu ho.
Kritiku treba brať s nadhľadom, ale toho je schopný málokto. Ak vás kritizujú príliš a často, buď vás udupú a odradia, alebo si na to časom zvyknete a začnete mať v paži.

Nasledujúci videokomentár je k dielu, ktoré by mohlo byť skritizované pomerne ľahko. Ale Fero Jablonovský dokáže veci podať tak, že autora to možno ani nebude mrzieť.

Fero Jablonovský sa venuje kreslenému humoru, ilustrácii, typografii, grafickej úprave kníh a časopisov a tiež publicistike. Spolupracuje s niekoľkými vydavateľstvami. Vydal viacero knižných titulov ako zostavovateľ, editor, technický alebo výtvarný redaktor. Dramaturgicky sa podieľa na podujatí Kremnické gagy a okrem iného je aj autorom minuloročnej obálky zborníka Fantázia 2013.

Foto: Flickr

komentárov: 15

 1. abcdefg...

  Viac takýchto videokomentarov!

 2. frflos

  Vtipkujes? Akoze na pobavenie myslis? Lebo sme sa dozvedeli akurat to, ze poviedka je pisana autorom uznavajucim Bernolaka( pis ako pocujes), a ze je horsia ako od spevaka, ktory tiez nevie pisat. Teda ja viac nie.

 3. abcdefg...

  možno ti to tak pripada a v podstate si povedal aj pravdu. poviedka mozno nestoji ani za kavu z automatu na autobusovej stanici. ale kava sa na autobuske predava a bude predavat pokial tam ten automat bude vidiet 😀

 4. Áno, vtipkovanie sa niekedy rozoznáva ťažko.
  Poviedka je z druhu tých, ktorým sa dalo vyčítať úplne všetko alebo sa mohol zvoliť komentár formou nadsázky. Edukatívnejšie hodnotenia však prídu tiež.

 5. Puf

  andulka robila co mohla aby ho prekricala, slavybazivy operenec to. alebo mala vlastny nazor na poviedku, takpovediac z vtacej perspektivy.

 6. Hej. Ani som nevedela, že to bude vo videu tak počuť.
  Andulky sú inak dve, obe mužského rodu a veľmi dobre si rozumeju. Veeeľmi dobre. Mali vraj aj samičku, ale vyštvali ju. Od samej radosti ani nevedeli zavrieť zobáky.

 7. frfloš

  Hmm… Veď pohoda – nič proti zábave, ktorou je napríklad rôzny prístup, rôznych hodnotiteľov k hodnoteniu a komentovaniu poviedok. Ako jedna z foriem z taktného a dobromyseľného vysporiadania sa trebárs s úplným brakom na ukážku môže byť. Reakcia patrila k slovíčku „viac“ takýchto videokomentárov. Stačí jeden ako vzorka, pobavme a poučme sa aj na iných prístupoch. 😀

 8. Puf

  no sak co sa im bude baba montovat do vztahu. parik gay-anduliek putuje do zapisnicka na pisacie napady. uz teraz sa chechcem 🙂

 9. Ja práveže tiež dúfam, že ich bude viac. Humor je potrebný. A láskavý humor je na život nevyhnutný. Len ho je zúfalo málo.

 10. frfloš

  Ok, aj takto sa na to dá dívať. Zrejme mi ublížilo, že som sa nabažil tým Bombošovým hodnotením. Takže očakávania zrejme treba smerovať k prekvapeniu, pobaveniu, rôznorodosti pohľadov a aj iným veciam (ako napríklad humor, láskavosť, ľudskosť) ako len k adresným radám a konštruktívnym kritikám.

 11. abcdefg...

  Tieto video komentare su super este z dovodu ,ze ja som vobec ani netusil o existencii pana Jablonovskeho. Po kratkom surfovani uz mam aku taku predstavu kto to je. A to na tejto sutazi uplne zeriem. Nieje to iba otom ze napis posli a vyhras vela vaty. Niektore sutaze su iba nato aby vydavatelstva bez namahy dostali na stol co najviac tvorby. Nasledne z desiatok diel vyberu co sa im paci a uzavru zmluvu z vytazom. Co je vyhra ako honorar a este ak sa postasti tak budu v sutazi nieco co sa bude dat vydat a zarobit. Povecsine taketo sutaze nemaju ani len zmienku o statute sutaze a podobne. V cene fantazie sa radi a vysvetluje. Doslova sa dava sanca mladym autorom ucit sa za pochodu. Vypocut si nazor niekoho, kto uz nieco napisal a aj predal respektive sa pohybuje v tomto biznise je pridana hodnota. Spoznat ludi a mat prehlad vo co go vlastne je to byt autorom.

  Vyhrat par susnov v sutazi je faj ale tie sa nakoniec minu. Kratka slava sa strati. Ale to pridane plus co sa clovek nauci ostava.

 12. mayo

  to „renovovanym spisovatelom“ okolo 2:53 som zle pocul, alebo slo tiez o zart? 😀

 13. Nie, počul si dobre 🙂 Fero Jablonovský naozaj radí niektorým našim renomovaným spisovateľom. A ani tam netreba dávať úvodzovky, pretože sú to Autori s veľkým A.

 14. mayo

  Hej ale on povedal ze renoVovanym 🙂

 15. Áno si všímavý. A som si istá, že to, ako to bolo myslené, vlastne určite vieš.

Pridať komentár