Adela vs. Miliduch

lego

Vo videokomentároch už texty z MCF 2014 rozoberali Juro Malíček, Roman Bomboš, Daniel Hevier a Fero Jablonovský.
Zhodnotili poviedky Galský kohút, Bory 69, Keď babka prestane štrikovať a Ekzot, ktorý dostal druhú šancu na život.
V tomto videu Adela Banášová hodnotí poviedku Svedectvo Miliducha Grg-Neduživého vo veci konca Angálie a naznačí aj svoje preferencie v rámci porotcovania v súťaži.

V ďalšom videokomentári sa môžete tešiť na zasvätené rady od človeka, ktorý vo vydavateľstve Slovart vyberá, prekladá, edituje a redakčne spracováva primárne diela v žánri young adults. Keďže mnohí autori prispeli do súťaže Martinus Cena Fantázie 2014 práve poviedkou z tohto súdka, určite im jeho rady padnú vhod.

Adela Banášová je známa slovenská moderátorka, ktorú azda ani netreba podrobnejšie predstavovať. Vyštudovala kulturológiu a má vzťah k umeniu. Neustále pracuje na mnohých projektoch súčasne, maľuje, aj píše a popri všetkom si našla čas na hodnotenie poviedok, ktoré sa tento rok zúčastňujú súťaže Martinus Cena Fantázie.

Foto: Flickr

komentárov: 12

 1. abcdefg...

  Mne to pripada akoby kazdy porotca mal uplne inu chut v zanroch fantastiky. Inak ta nahravka bola po technickej stranke kvalitnejsia ako minule 😀

 2. Práve v tejto poviedke to asi ani nie je vec „chuti“. Ten text je skrátka dobrý a to sa nedá nevšimnúť. To, že je fajn vnášať do písania vhodnú mieru irónie, nadsázky a humoru, asi netreba zdôrazňovať. Samozrejme, nie do každého diela sa to hodí. Každý z porotcov má svoje preferencie. Niekto má radšej fantasy, niekto horor, niekto preferuje hard sci-fi, iného osloví skôr niečo jednoduchšie a priamočiarejšie.
  Kvalita je rôzna, točím na mobil a záleží od hluku v okolí. U Adely bolo ticho, preto ju je dobre počuť. Obávam sa, že nasledujúca nahrávka bude kvalitou vyhotovenia v ostrom kontraste s touto, lebo bola točená za pomerne hlučných podmienok… Ale dúfam, že message sa bude dať rozoznať 🙂

 3. abcdefg...

  Prinajhorsom sa do videa vlozia titulky pre slabsie pocujucich 🙂
  Skoda ze sa nedalo poslat viac poviedok na autora. Mam este jeden horor a fantasy na ploche pc. 😉

 4. Titulky snáď potrebné nebudú. Hoci…
  Viac textov sa dá zaujímavo zužitkovať cez selfpublishing. Dve sú málo, dopíš, nechaj odležať, niekomu ich ukáž, uprav a vydaj si ich cez zľavu, ktorú si dostal ako súťažiaci. A možno bude tvoj text medzi finalistami a budeš to mať zadarmo 🙂

 5. abcdefg...

  Jop. Vyhra v tejto sutazi je prvy bod na mojom niekolko stranovom plane ako ovladnut svet( aspon ten literarny ):-D
  Kazdopadne sa tesim na dalsie videjko. Velmy ma zaujima aj praca na diele pri upravach editora alebo grafika acelkovo az po konecne cuchanie lepidla nad vlastnou vydanou knihou:-P

 6. Grammar Nazi

  Velmy je veľmi hrubý preklep na niekoho kto bude ovládať (literárny) svet.

 7. Brať ľuďom sny je ťažké. Je mi blbé byť zlá na autorov, ktorí sa tááák „velmy“ snažia. Ono toho bolo viac a fakt sa obávam, že niektorí autori budú po hodnotení sklamaní viac ako druhí…

 8. abcdefg...

  To je pravda ale nik nieje dokonaly/i…kazdopadne dam nadstandardny/i plat cloveku co to po mne bude opravovat a nieco aj na chary/itu. Viac ma zatial nenapada;-)

 9. Aby si na tom neskrachoval 😉
  S tou gramatikou je to ozaj slabšie. Len z posledného príspevku – „y“ a „i“ na výber úprimne nechápem. Ale nechápem ani „nieje“ a „ma nenapadá“. Pri tom „ovládnutí“ to bude chcieť mimoriadne motivovaného a odolného redaktora. Ak si takého nemal pri úprave poviedky, je tu pravdepodobnosť hraničiaca s istotou, že podobné množstvo elementárnych chýb sa odzrkadlí na hodnotení. Očakávania by sa teda mali stretnúť s istou dávkou sebareflexie, aby človek nebol vo finále zbytočne zaskočený. Ale možno si dal svoj text pred odoslaním do súťaže na korektúru a v tom prípade gramatické peklo nehrozí. A samozrejme, chyba sa stane. Dokonca aj po korektúre. A aj po niekoľkonásobných korektúrach viacerými ľuďmi. Len by sa nemusela stať v súťažiacej poviedke, nemalo by ich byť veľmi veľa a nemali by byť úplne elementáre.

 10. abcdefg...

  Pri sutaznej poviedke som sa podstatne viac snazil. 🙂 . gramaticka stranka bude mozno lepsi nadpriemer.
  Ale urcitu sebereflexiu som uz pocitil. Kupil som si diktatove knizky a este jednu knihu kde sa uci pisat ciarky y/i a tomu podobne zahadne veci. Napreduje to ale zazraky sa nedaju cakat minimalne do konca roka:-)

  Kazdopadne uz teraz viem ze v poviedke pri hodnoteni mi bude zreferovanych vela chyb ale stale je tu sanca ze nadchne aspon namet a zaujimavy dej:-) . ak sa nebude pacit ani to tak co uz. O rok je tu sanca zas.

 11. Jasné. A dovtedy doštuduješ 😉
  A vlastne nikdy nevieš. Možno motyka vystrelí…

 12. abcdefg...

  Ps: viac hodnoteni z konca zoznamu pls 😉

Pridať komentár