Môj strýko – držiteľ EMMY!

Oto Brezina

Je to tak. Za nadpisom netreba hľadať žiadne „ale“, žiaden skrytý význam. Môj strýko je fakt držiteľom ceny Emmy! OK, nie je to TÁ Emmy, ale jej regionálna odnož, konkrétne Los Angeles Area Emmy.
Emmy, ako ocenenie televíznej tvorby vzniklo práve v LA a Los Angeles Area Emmy zahŕňa len televízne projekty z tohto mesta, medzi ktoré patril aj ten, v ktorom hral môj príbuzný.

Prednedávnom sa mi do rúk dostalo DVD Puppet Master X: Axis Rising z roku 2012. Jednu z hlavných úloh v tomto filme stvárnil Oto Brezina a ja som sa až vtedy dozvedela o našom rodinnom prepojení. Tento zaujímavý senior, ktorý hereckú kariéru odštartoval v Hollywoode až v zrelom veku, je manžel otcovej sesternice. Je síce môj vzdialenejší príbuzný, ale to nijak neznižuje moje nadšenie z faktu, že mám v rodine človeka s otvorenou mysľou, ktorý je schopný podieľať sa na filmoch ako Puppet Master X, Nude Nuns with Big Guns, Dark World, či Holy Terror.

Projekt, v ktorom účinkoval aj Oto Brezina a ktorý získal v roku 2007 Emmy, je vlastne krátky oznam vo verejnom záujme, inšpirovaný skutočnými udalosťami, s názvom „Do you know CPR?“. Rola, ktorú v ňom stvárnil, je starší, bezmenný pán ležiaci na zemi. Získať akúkoľvek cenu, nielen Emmy, za ležanie na zemi bez toho, aby ste museli povedať čo len jednu vetu, si zaslúži obdiv! Iste, ocenený bol projekt ako taký, ale Emmy boli udelené tvorcom a účinkujúcim, bez ohľadu na náročnosť role. A Oto Brezina zahral pána potrebujúceho prvú pomoc nielen na Emmy, ale aj na Oscara!

Jeden z mojich najobľúbenejších žánrov je práve horor, preto som sa potešila, že je aj v kariérnom hľadáčiku Ota Brezinu. Pri pohľade na obrázok Puppet Master-a X na DVD, som čakala plnokrvné béčko so všetkým, čo k nemu patrí. Ale buď sa úroveň béčka kamsi posunula, alebo môj hororový vkus sfajnovel. Napriek strýkovi Otovi, som DVD musela po niekoľkých minútach stopnúť. Musela som. Ale snažila som sa. Veľmi. Už len kvôli tomu, že rodine človek akosi podvedome nadržiava a odpúšťa menšie nedostatky. Stále však spracovávam tých niekoľko videných scén z desiateho pokračovania filmu Puppet Master. Pôvodná verzia od Davida Schmoellera bola v období svojho vzniku – v tolerantných osemdesiatych rokoch, považovaná za dobrý a zábavný horor a vyzdvihovaná bola napríklad aj hudba, ktorú pre film zložil Richard Band. (Puppet Master-a X režíroval jeho brat – Charles Band, rovnako ako film Puppet Master: The Legacy z roku 2003.) Pre určitú skupinu hororových fanúšikov sa film stal kultový, čo zrejme viedlo Schmoellerových pokračovateľov k natáčaniu ďalších častí. Dopracovali sa až k minuloročnej jubilejnej desiatke, kde sa v rozporuplnej role lekára pomáhajúceho nacistom predstavil Oto Brezina.

Dissociative

Puppet Master X

 

 

Vo filmografii Ota Brezinu je zaujímavý aj krátky film režiséra Maxa Carlsona – Dissociative, ktorý sa stal súčasťou oficiálneho výberu na filmovom festivale v Cannes v roku 2008. Oto Brezina si v ňom zahral negatívnu úlohu Helmuta von Straussera.

Tvorba Ota Brezinu je rozmanitá, postmoderná a nekonvenčná. Nebráni sa pokleslým žánrom, ani pokleslému stvárneniu v pokleslých žánroch. Za výnimočnú považujem jeho rolu v krátkom filme Expendable. Do známejšej verzie tohto filmu chýba na konci názvu písmeno „s“. V Expendable však Oto Brezina stvárnil jedného z najzaujímavejšie pomenovaných hrdinov, akého v histórii filmu evidujem. Jeho hviezdna chvíľa prišla až v závere, kedy sa Oto objavil v jednej scéne ako záporák Colonel von Cancer. To už áno! Zahrať takto pomenovanú postavu musí chcieť značnú dávku nadhľadu a obrovskú lásku k filmu. Vždy ma bavili mená hrdinov na hranici nadsázky s pokleslosťou. Rada také mená čítam a rada ich používam aj pri písaní. A Colonel von Cancer je meno, ktoré sa zrodí len raz za čas. A ak sa zrodí, len málokedy tvorcovia disponujú vôľou umelecky ho stvárniť.

Človek nikdy nevie. Aj na prvý pohľad vylúčené veci sa môžu stať skutočnosťou. Meno Colonel von Cancer sa môže ocitnúť v jednej vete s Otom Brezinom – víťazom Emmy a mojim príbuzným. Nereálne veci sa stávajú.

komentárov: 2

  1. Ked sa bude natacat filmova verzia Zombieslavy, moze dodat tvoj slavny pribuzny hollywoodsky glanc celemu filmu. Tak dufam, ze uz mas prichystany pozyvaci list?!

  2. A stvárni postavu Zombieslava von Zombiesloviča, obávaného premožiteľa zombíkov! Nereálne veci sa stávajú…

Pridať komentár