Vyvolení

Otázka

Je rozhodnuté. Dnes dorazili posledné body, porotcovská tabuľka je kompletná a finalisti sú určení.

Žiadne zo súťažiacich diel nezískalo desať bodov od všetkých porotcov. Medzi finalistov to dotiahli aj texty, ktorým som dala menej ako 9 bodov. Niektoré ma dosť prekvapili.
Vysoko sa dostali aj diela, ktoré od nikoho nedostali plný počet bodov. Ako porotcovia sme sa v istých prípadoch až príliš rozchádzali v názoroch na najlepšie texty, preto sa pomerne vysoko dostali povedzme aj tie, ktorým stačil vyšší priemer. Tí, ktorí si robili názor na svoj možný úspech, či neúspech, resp. na celkové umiestnenie na základe hodnotení z môjho blogu, preto budú asi prekvapení.

Jedna moja desiatka skončila dokonca až za päťdesiatkou. Je to tým, že vyfasovala aj mimoriadne nízke čísla. Škoda… Ale každý porotca mal iný meter, iný pohľad a prirodzene, aj iný vkus. Osobne som nešla na 3 body pri textoch, ktoré boli gramaticky a štylisticky OK. Navyše toto malo aj skvelú atmosféru, hoci jednoduchú zápletku. Ale to bolo presne to, o čom som aj pred porotcovaním písala a čo som hľadala. Niečo jednoduché, skvelo opísané, s dusnou atmosférou, nezabudnuteľné…
Okrem spomínanej desiatky považujem vo finálnej tabuľke za podcenené ešte minimálne dva veľmi dobré texty. Jeden text, ktorému som dala deväť bodov skončil dokonca až pod sedemdesiatkou. Naopak, viaceré považujem za precenené. Z môjho pohľadu bolo zopár vyššie umiestnených poviedok v porovnaní s konkurenciou nezaujímavých, niektoré boli pre mňa otravné, nudné, moralizujúce, nedotiahnuté… Ak by som ich čítala v knihe, asi by mi napadlo niečo v štýle – to tam fakt nebolo nič lepšie?
Je zvláštne, ako sa niektoré, z môjho pohľadu aj veľmi dobré texty prepadli nízko. Majú však šancu, že budú vybrané a zaradené do niektorej z e-kníh. Je veľmi pravdepodobné, že budú minimálne rovnako kvalitné, ako tlačený zborník.

Do súťaže sa zapojilo aj zopár literárne známejších mien. Darilo sa im s rôznym úspechom. Niektorým sa skôr nedarilo. Je to dôkaz toho, že aj začínajúci amatéri majú šancu presadiť sa v konkurencii s ostrieľanými harcovníkmi. Je to fajn, lebo súťaž chápem ako primárne určenú práve im. Nepochybne pomáha aj fakt, že hodnotenie je anonymné.

Z hodnotení vyplyvnulo, že „najhoršími“ porotcami boli Aňa Ostrihoňová a Juraj Lörinc s najnižším priemerom bodov. Aňa sa k nemu dopracovala napriek tomu, že rovnako ako ja, nedávala dielam nulu. Desiatku udelila dvakrát. Jozef Girovský mal vyšší priemer, aj keď plný počet dal len jednej poviedke. Priemerovo „najlepším“ bol jednoznačne Márius Kopcsay. Desiatku dal až sedemkrát.

Po prvom zbežnom prezretí finálnych hodnotení v tabuľke mám dojem, že som sa pri vyšších bodoch najviac zhodovala s Jozefom Girovským a Jurajom Lörincom.

Som fakt zvedavá, ako sa zaktivizujú čitatelia a ako zamieša karty ich hlasovanie na stránke SME. Budem veriť, že vyhrá dielo, ktoré sa bude čitateľom reálne najviac páčiť a nie to, ktorému naženie autor najviac hlasov od kamošov.

Toľko posledný tízer pred vyhlasovaním finalistov. Kto chce medzi prvými vedieť, či má vďaka niekoľkým popísaným stranám šancu získať príjemnú finančnú a nefinančnú odmenu, nech príde vo štvrtok o šiestej do Martinusu na Obchodnej. Nebratislavčania to môžu pekne spojiť s Istroconom, ktorý sa začína v piatok. Tam za vidíme tiež…

komentárov: 21

  1. Pozdravujem, Lucia. Musela to byť riadna makačka. Tie rôzne body od rozhodcov sú podľa mňa v poriadku. Asi jediným merateľným kritériom je počet gramatický a iných chýb. Nápad, príbeh, zápletku vidí každý inak. Chvalabohu.

  2. Tá desiatka je síce dobre napísaná a má dobrú atmosféru, problém je, že je ako podľa šablóny. Poviedok typu ‚niekto sa stratí v lese a zožerie ho bubák‘ je snáď ešte viac ako poviedok o Adamovi a Eve. Táto okrem atmosféry nepriniesla nič prekvapivé.
    Tá deviatka sa mi páčila, autor zjavne má rád Hala Duncana. Chýbalo mi tam však čosi v závere, čo by poviedku posunulo, aby všetko zapadlo ma miesto. Aj keď ani Duncanovi sa to vždy nepodarí, prípadne na to kašle 🙂

  3. To, že je téma obohraná a známa mi nevadí. Ani to, že v zásade neprinesie nič nové. Ide o dojem, ktorý vo mne text zanechá po prečítaní.
    S jednoduchými témami, napríklad aj stratenia sa v lese, sa dá popasovať rôzne. Dôkazom toho boli viaceré slabšie texty v súťaži. Toto poňatie mi sadlo a zanechalo vo mne zvláštny dojem. To sa mnohým iným textom s komplikovanými zápletkami nepodarilo. Pre mňa to bola veľmi dobre spracovaná jednoduchosť, ktorá ma bavila.

  4. dakujeme Lucia, myslim zeby si sa nestratila ani pri pisani dramatickych diel, napinat vies perfektne…;-)

  5. 😀
    celkom rada by som prezradila viac, ale nemôžeeeem! Už nech je štvrtok večer. A potom som zvedavá na tie reakcie 🙂 Aj na tú tvoju…

  6. dakujem za odpoved, toho 12teho budem fyzicky mimo (asi 1000km od SK) a o par dni neskor uplne mimo ..(nejakych 9-10 tisic km), no a myslim, ze po dozvedeni sa finalovych vysledkov budem uz uplne mimo (aj psychicky)…ups

  7. Tak klobuk dolu, blahozelam k uspesnemu zakonceniu naozaj adrenalinovej serie 😉

    Ale kedze moja zvedavost zdaleka nie je ukojena (a do stvrtku je casu privela) – je mozne aspon naznacit, kolko z ktoreho zanru skoncilo vo finalovej Top 5?

  8. Moja stručná charakteristika v záznamoch: „Celkom slušne spravený fantasy horor s *charakteristika potvory censored*, len pointa mi trochu ušla a celkovo dosť klišé.“

    A to som pritom ešte dal viac bodov ako Jozef.

  9. Ešte tak všeobecne… je asi potrebné si povedať, že ani z pohľadu jedného porotcu nie je finálová pätica ideálna. Každý z nás, možno s výnimkou Jozefa, mal viacero poviedok hodnotených výrazne vyššie ako boli ich body od zvyšných porotcov. Ďalej je zjavné, že je to celkovo dosť lotéria, možno aj 20 rôznych textov by mohlo byť vo finále pri inom zložení poroty.

    Napriek tomu – či práve preto – si myslím, že celková úroveň finále bude viac ako uspokojivá. Rozhodne sa mi páči viac ako finále v rokoch 2010 a 2011, ktoré som podrobne študoval.

  10. Kecať do štvrtku o finále je vraj tabu. Ale myslím, že nič nepokazím informáciou, že jeden žáner absolútne dominuje a jeden chýba.

  11. No jo… ideálne to nie je, ale zas pri tej vkusovej rozmanitosti to mohlo byť aj horšie.
    A hej, iná porota = iní finalisti. Okrem istej záležitosti, o ktorej nemáme hovoriť, je to vlastne aj o riadnej porcii šťastia…

  12. Dakujem…
    Ved som ani nechcel aby sa prezradzalo to, na co mame cakat. Takto to bohato staci 😉

    (co je tusim na moju skodu, hm)

  13. Už som sa zľakol, že všetci porotcovia si úplne sadli. 🙂 Inak som sa ale v pocitoch z tejto súťaže ako porotca necítil ani ja pred dvoma rokmi, takže v tomto sa nič nezmenilo. Poradím vie zatriasť najmä porotca, ktorý ide štýlom všetko alebo nič – ak niektorá z poviedok, ktorej ostatní porotcovia dali dobré body, odrazu dostane veľmi nízke ohodnotie, prepadáva sa oveľa rýchlejšie smerom nadol ako tie, ktoré boli od všetkých ohodnotené priemerne. Ale tak už funguje štatistika. 🙂

  14. no, ja som len tak trosku prekvapkany, ze zanrovo je to dost ciernobiele, to finale – 4 SF, len jedna F a ziaden H, co je dost skoda…takto „hrozi“, ze sa z Ceny Fantazie, moze stat Cena Sci Fi…ale asi zalezi na porotcoch, neviem, ci hra podvedome nejaku rolu pri rozhodovani, ktory zaner ma porotca ako svoj najoblubenejsi – zda sa ze asi hej..

  15. Dobrých sci-fi textov bolo v súťaži fakt najviac.
    Mne je najbližší horor a určite si viem vo finále namiesto niektorých diel predstaviť aspoň jednu-dve hororové poviedky. Ale zložiť päticu finalistov v žánri horor, by pre mňa bolo rozhodne zložitejšie, ako zložiť päticu najlepších v sci-fi. (Finalisti Ceny Intel sa však od mojich tipov značne líšia.)
    Nemyslím si, že u porotcov hrala rolu obľúbenosť žánru. Aspoň u mňa určite nie. Tešila som sa najviac na horor a k najlepším patrili texty v žánroch sci-fi a fantasy.
    V sci-fi žánri je zjavne najtvrdšia konkurencia. Fantasy často skĺza k zdĺhavosti, rozprávkovosti a „twighlightovosti“. A horor vo väčšine prípadov zaváňal tínedžerskými zlátaninami a prvoplánovosťou bez lepšieho spracovania.

  16. Ja si naopak myslím, že vzťah porotcu k žánru istú úlohu hrá. Čím bližší vzťah k žánru má porotca, tým lepšie vie povedať, či konkrétny text je dobrý alebo zlý z viacerých hľadísk. Pokiaľ napr. sa v YA literatúre neorientujem, tak neviem povedať nič okrem toho, či sa to dobre číta alebo nie (a to ešte ako starší človek YA logicky moc nemusím). Naopak keď mám široko načítané fantasy, poznám, čo je originálne, v čom to je originálne, čo je plagiát, aké postupy autor volí v širšom kontexte atd.

    Tento rok to prosto tak vyšlo, že SF texty boli skutočne najlepšie, vo väčšej šírke. Je to vidno aj na výbere do Ceny Bibliotéky, ktorý robili úplne iní ľudia ako porota a zaradili do svojej pätice tiež tri SF, z nich dve iné ako vo finálovej štvorici Ceny Fantázie.

  17. Áno, dá sa na to pozerať aj z tohto uhla. Pred porotcovaním som si sama myslela, že budem preferovať horor, keďže ho mám najradšej. Ale keď som začala čítať texty, hodnotila som prosto ich kvalitu bez ohľadu na žáner.

    Sci-fi bolo najlepšie, i keď Cena Bibliotéky bola na môj vkus asi najviac mimo. Spomedzi finalistov v tejto cene ma zaujal len jeden text.

  18. Možno by bolo zaujímavé, keby každý porotca zverejnil svoju top 5, v štýle ich umiestnenia od prvého miesta po piate.

  19. To nejde z dvoch dôvodov, aspoň u mňa. Jedným z týchto dôvodov je, že nič také ako Top 5 nemám, nehovoriac ani o presnom poradí poviedok. Prosto tak ďaleko moje hodnotenie a porovnávanie poviedok nešlo, prosto som priradil body od 0 do 10 a hotovo. Iste, v poznámkach mám kadečo, ale presné poradie nemám a chvalabohu, že som ho nemusel stanoviť, lebo to by asi bolo nad moje sily.

  20. Nemal som možnosť dostaviť sa do Bratislavy a ani nebudem mať šancu prísť cez víkend, tak sa chcem spýtať, či je možnosť, že by som vám dal moje meno a vy by ste mi povedali, koľký v poradí som skončil ?

  21. Odpoveď na tvoju otázku je oficiálne taká, že hodnotenia momentálne poznajú len tí, ktorí prišli na vyhlasovanie finalistov, prípadne na IstroCon, kde sme boli. Ostatní sa ich budú môcť oficiálne dozvedieť zo zborníka 🙂

Pridať komentár