Fantastika s hviezdičkou

EU flag

Marec je v plnom prúde, rovnako ako novinky zo sveta Ceny Fantázie, vlastne už Martinus Ceny Fantázie. Ďalšia beseda zo série Najlepšie fantastické príbehy bude 9. apríla a ponesie sa v duchu „ako sa vydáva slovenská fantastika“. O vydaji príde porozprávať Artis Omnis, lepšie povedané zakladatelia vydavateľstva a asi aj zopár autorov, ktorým sa už vydaj vydaril. Ak sa tiež chcete vydať, prídite sa pozrieť a spýtajte sa, ako na to.

Jeden z divákov, ktorý bude poznať odpoveď na moju zákernú otázku, dostane od kníhkupectva Martinus poukážku na nákup kníh v hodnote 20 eur. Na poslednej besede bola otázka takpovediac štartovacia a bola tak trochu odmenou pre tých, ktorí prišli na herca, ktorý neprišiel. Odpoveď na ňu (42) vedeli všetci, len sme nemali úplne domyslené udeľovanie ceny. Niekto to povedal hlasnejšie, niekto tichšie, iný odpoveď ukázal, a tak to bude tentokrát inak. Otázku poviem na začiatku besedy, odpovede napíšete na papierik a na záver besedy vyžrebujeme výhercu.

Slovenská fantastika je dobrá. Fakt. Je taká dobrá, že si zaslúži aj hviezdičku. Možno aj dvanásť hviezdičiek. A dúfam, že aj čosi viac. Posledné obdobie som venovala tomu, aby bola slovenská fantastika svetová. Bol to boj, miestami to vyzeralo, že sa to nestihne, ale stihlo sa. Doslova v posledný deň. Teraz už veci nie sú v mojich rukách a treba dúfať, že slovenská fantastika osloví hviezdičkových znalcov. Ak sa zadarí, už v lete sa dozviete viac. A ak to bude, tak sa poteší zopár desiatok autorov a dúfam, že aj zopár tisíc čitateľov. Teraz už len držať palce.

Ďalšou novinkou je účasť Martinus Ceny Fantázie na tohtoročnej Pohode. Plánujeme dvojhodinový program, počas ktorého bude čítačka, aj beseda so zaujímavými autormi fantastiky. Ak patríte k šťastlivcom, ktorí publikovali v zbierke zo súťaže, možno to budete práve vy, komu onedlho zavolám a spýtam sa ho, či by mal záujem prečítať na Pohode svoj výtvor.

Zajtra alebo pozajtra zavolám aj autorovi poviedky, z ktorej bude ďalšia rozhlasová hra pre RSI. Mám už užší výber a jednu, ktorá zatiaľ vyhráva, lebo je to vtipná konverzačka, ktorá sa na hru hodí a nebude chcieť veľa prepisovania. Vysielaná bude počas Veľkonočných sviatkov.

Púť Slovana v KHL sa skončila. Ani zo skyboxu to nebol veselý pohľad, hoci tam bolo už tradične celkom veselo. Onedlho bude dozaista ešte veselšie na majstrovstvách v Minsku. Máme už aj po prvom kole prezidentských volieb a o 10 dní je tu druhé kolo. Martinus Cena Fantázie 2013 je za nami a začíname rozmyšľať nad ďalším ročníkom. Vždy je na čom makať.
Ak chcete byť súčasťou poroty súťaže Martinus Cena Fantázie 2014 a zamakať si na nej spolu so mnou, zapojte sa recenziou na posledný zborník a dajte vedieť, že máte záujem. Ešte to stíhate, vyberať budeme do konca apríla a možno aj v máji. A potom vás čaká leto strávené čítaním rôzne fantastických poviedok. Budete čítať večer pred spaním, ráno na záchode, v práci počas písania mailov, počas telefonovania, počas obeda, počas dovolenky, počas vylihovania pri vode, či na vode, počas šoférovania, počas venčenia psa, kŕmenia psa, kŕmania manžela, manželky, priateľa, priateľky, a to otravne horúce leto vám ubehne, ani nebudete vedieť ako. Budete zavalení nadprirodzenými a neprirodzenými bytosťami všetkého druhu, o ktorých sa vám bude snívať a so všetkými zážitkami sa budete môcť priebežne deliť na blogoch alebo na fb s desiatkami autorov čakajúcimi na to, že práve vy konečne verejne odhalíte ich skrytú genialitu. Prirodzene vo všetkej počestnosti a anonymne, aby nejaké to napätie zostalo až do konca. S najväčšou pravdepodobnosťou si budete nadávať už po prvom týždni čítania, na čo ste sa to sakra dali, že to za tú čítačku fakt nestojí, že to bola blbosť a že niektoré diela skrátka dočítať nemôžete, lebo si chcete naďalej zachovať aké-také mentálne zdravie. Po dočítaní pochopíte podstatu pojmu brainwashed. A potom sa to začne pozvoľna meniť. Znovu nadobudnete kognitívne funkcie, začnete zrozumiteľne komunikovať s okolím a zistíte, že tento zážitok bolo niečo celkom iné ako to, čo ste robili doteraz. To najhoršie vaša pamäť milosrdne potlačí do úzadia a v mysli zostane séria vlastne len tých najlepších textov. Uvedomíte si, že to celé, rovnako ako výsledok tohto procesu, bolo čosi ako pôrod, bungee jumping a terapia tmou v jednom, že ste sa popritom naučili pomerne dosť pomerne zbytočných vecí, ktoré ste vlastne nikdy vedieť ani nechceli, ale že teraz máte širšie obzory, môžete machrovať pred známymi a nikdy neviete, kedy sa to bude hodiť, že ste spoznali zopár zaujímavých ľudí, že ste sa pre pár ľudí stali zaujímavými vy, že ste zopár úplne neznámym ľuďom spravili radosť, aj keď väčšinu ste zrejme naštvali a že to celé bolo vlastne celkom fajn. Ale čo ja viem, možno to u vás bude úplne iné, možno tie texty chladnokrvne sundáte za týždeň, vôbec to nebudete prežívať a skrátka nebude o čom.
Som fakt zvedavá, aké bude mať zloženie tohtoročná porota.

komentárov: 2

  1. Cena Fantázie vyhlasuje finálové texty obdivuhodne rýchlo – čo je dobré pre súťažiacich (nemusia sa dlho klepať), ale zlé pre porotcov. Najmä, ak tých textov príde tak veľa, ako v posledných ročníkoch. Hoci ja na vode ani pri vode nevylihujem, nešoférujem, nikoho a nič okrem seba nekŕmim a nikoho a nič okrem seba nevenčím, aj tak si neviem predstaviť, ako by som za tri mesiace zvládla prečítať čo i len stovku zväčša nie dvakrát čítavých poviedok. Na druhej strane som si všimla zvláštny paradox – čím viac povinností mám, tým lepšie sa mi ich darí zvládať. 🙂

  2. Nielen prečítať, ale aj ohodnotiť, prípadne si ku každej napísať aj poznámky, postrehy, vychytať nejaké tie chyby, zosumarizovať niekam na blog…
    Ale napríklad ľudia v mojom okolí čítajú rýchlo. Zopár desiatok poviedok by pre nich bola po večeroch týždňová malina a suverénne by to ešte stihli prečítať aj niekoľkokrát.
    Ja čítam pomaly, takže som si to mala možnosť všetko poriadne vychutnať a prežívala som to dlhšie. Ale stihnúť sa to dá.
    Ono je to fakt celkom zaujímavý zážitok. Taký iný… Treba skúsiť 🙂

Pridať komentár