Bez zbytočných vášní

Ak Kotleba získa v predčasných voľbách, resp. v nadchádzajúcich parlamentných voľbách azda aj vyše 10%, nebude to len vina Fica. Nebude to dokonca ani vina protiimigračnej politiky. Bude to vina KDH. A cirkvi.

Všetci sme nedávno dobre videli, akou silou na Slovensku stále disponuje cirkev. Predovšetkým tá katolícka. Aliancia za rodinu dokázala zmobilizovať širokú vrstvu obyvateľov. V kostoloch vyzývali na účasť na referende, k tematike homosexuálnych zväzkov, adopcií a sexuálnej výchovy sa točili spoty a robili pochody. Aj po Bratislave tiahli stovky mladých, tradičných rodín, detičky s balónikmi, rehoľné sestry, kňazi, dôchodcovia a kde-tu nejaký ten šuhaj v tmavej uniforme. (Áno, boli tam, videla som ich na vlastné oči a koniec-koncov existuje aj zopár videí.) Už vtedy bolo jasné, že v týchto otázkach si rozumejú.
Aktivitám na podporu referenda sa venovalo omnoho viac peňazí, energie, času, svätých omší a peňazí ako predvolebnej kampani. Keby sa Aliancia za rodinu pretransformovala do politickej strany, prešli by k nej tradiční konzervatívni voliči, aj extrémistickejšie ladení jedinci. Vyfúkli by percentá nielen odumretému KDH, ale aj Procházkovi, ktorého volili voliči sklamaní z KDH. Časť z nich teraz prešla aj ku Kotlebovi a k SNS.
Z vlastnej skúsenosti viem, že mimoriadne veriaci, inak slušní, vysokoškolsky vzdelaní ľudia sa rozhodovali medzi ĽSNS a Sieť-ou. Ak sa nevyprofiluje relevantná konzervatívna politická strana, Kotleba bude rásť. A bude mať aj tichú podporu časti cirkví.

Nehovorme teraz o rebelujúcich, zmätených a azda aj nevzdelaných prvovoličoch. To, čo tu chýba a na čo je aktuálne výrazná politická objednávka, je konzervatívna politická strana. Slováci počúvajú na silného lídra, takže najlepšie rovno aj s ním. Lipšic to už asi nevykopne, hoci pre tento druh voličov potenciál stále má. A môže byť zaujímavý aj pre liberálnych. Ale voliči Kotlebu chcú primárne novú krv.
To, že na vyprofilovanie vodcu netreba roky sa ukázalo aj v týchto voľbách. Stačí, aby to bol človek ľuďom známy. Lídri Aliancie, ktorí najviac komunikovali v súvislosti s referendom, majú pre túto časť voličov mimoriadne silný potenciál. Vlastne sa aj čudujem, že v časoch, keď má politickú stranu skoro každý, nezaložili si ju aj oni.

KDH je za aktuálnych podmienok odpísané. Chcelo by to tvrdú obmenu a ani tak nie je isté, že by to nedopadlo ako s SDKÚ-DS. Ale obmena sa diať zrejme nebude. Figeľ má svoju pozíciu rád aspoň tak, ako byt o veľkosti 150 m2, ktorý získal za pár tisíc a ktorý po kritike daroval neziskovke – dcérinej.

Referendum mimoriadne silno polarizovalo spoločnosť. Traumatizovanie bolo aj na mikroúrovni, v rozhádaných rodinách. A na tomto dedičtve buduje svoju ríšu ĽSNS. Promptne zareagovali na spoločenskú požiadavku a bez nejakých väčších rečí vlastne len ťahali líniu, ktorú už začala Aliancia. Pomohla, samozrejme, aj aktuálne silná téma imigrácie a kombinovanie rebelantských tém rezonujúcich u časti prvovoličov.

Kotlebova strana bude rásť. Bude rásť aj preto, lebo tí, ktorí teraz váhali medzi ním a Procházkom a priklonili sa k Procházkovi, svoj čin po voľbách zrejme oľutovali. Druhýkrát sa už krotiť nebudú a dajú to tomu utláčanému chudáčikovi, ktorého každý nespravodlivo atakuje a ktorý pritom chce Slovensku, rodinám a kresťanom (katolíkom) len to najlepšie.

Vzostup Kotlebu a fašistov môže aktuálne zastaviť len ten, na kom najviac parazituje. Konzervatívny volič. Ak mu to v kostoloch budú prízvukovať tak, ako účasť na referende a nebude sa napríklad ani konať svätá omša v Trnave povolená biskupstvom (ani inde) za volebný výsledok ĽSNS, extrémisti zoslabnú.