Rada začínajúcim spisovateľom

monkies

Oscar Wilde: „Myšlienky väčšiny ľudí sú názory niekoho iného. Ich vášne sú citácie.“

Ľudia potrebujú návody. Návody im dodávajú istotu toho, že to, čo robia, robia správne. Stačí chvíľu hľadať na internete a dočítate sa, že máte čítať, písať, vnímať, že to všetko máte robiť tak trochu inak ako ostatní a ako býva zvykom, pretože odlišný pohľad na vec je presne to, čo spraví vaše dielo originálnym, že nemáte počúvať priateľov a rodinu, lebo pravdu vám nepovedia, alebo ich počúvať máte, lebo vám dodajú chuť písať ďalej, že máte vždy nekompromisne svoje výtvory zoškrtať a ak s nimi nie ste spokojní, máte ich radšej rovno hodiť do koša, že máte mať najprv ucelenú predstavu a až potom začať písať, že si máte vopred spraviť osnovu, že máte písať len vtedy, keď sa vám chce, lebo to bude z diela cítiť a mnohé ďalšie zaručené spôsoby na ceste k spisovateľským výšinám.
Napríklad na mňa takéto rady neplatia. Každú vec píšem inak. Niečo sa rodí dlho, bolestivo a s premáhaním, niečo napíšem okamžite celé, niektoré veci veľa škrtám a vraciam sa k nim. Stalo sa mi však aj to, že dielko bolo viac-menej dobré hneď z prvej a ďalšie zásahy boli nepatrné. Príbeh si niekedy premyslím vopred, inokedy sa rodí počas toho, ako píšem, čo sa mi stalo napríklad pri poviedke Dobré je to. Niekedy píšem do compu, inokedy použijem oldfashioned spôsob bloku s perom. Niektoré veci okoliu posuniem počas písania, iné zdržujem do finálnej podoby a niektoré veci neposuniem vôbec.
Nielenže na každého platí niečo iné, ale aj v rôznych situáciách platí niečo iné. Neexistujú všeobecné rady, ktoré povedú k vytvoreniu geniálneho, dokonca ani priemerného diela. Každý si ich musí nájsť pre seba sám.
Existuje azda len jedna rada, o ktorej si myslím, že platí univerzálne – písanie je práca ako ktorákoľvek iná. Treba sa doň nútiť a nečakať len na to, kedy sa vám bude chcieť.

Autorská originalita sa nedá vyčítať z návodov. Existujú isté pravidlá písania, ale to je iná téma. Ak niekto písať chce, tak bude. Napíše zopár kratších próz, ak má grafomanskejšie sklony, napíše ich viac. Ale pokiaľ to s písaním myslíte „vážne“, píšte aj vtedy, keď sa vám nechce.

Pri písaní je dôležitá téma. Najlepšie je, ak máte super tému, ktorú perfektne rozpracujete. Často čitateľovi postačí aj slabšie rozpracovaná supermyšlienka. A v prípade, že nemáte super námet, dá sa to ešte stále vykompenzovať formou. Správne PR pomôže, ak nemáte ani dobrú tému, ani formu. Predať sa dá všetko, ak sa chce.

Na „dobré“ písanie dokonca ani netreba byť extra kreatívny. Poznám ľudí, ktorí dokážu vnímať okolie natoľko intenzívne, že im už len stačí hodiť to na papier a príbeh je na svete. Sú to životní plagiátori, ktorí sú ústami cudzích názorov. Ale funguje to. Čitateľovi je fuk, či si to autor vymyslel sám, alebo to počul počas cesty v deväťdesiatrojke. Ľudia sa radi stotožňujú s nápadmi druhých. Nemusia toľko premýšľať a stačí im prebrať zaujímavý názor niekoho iného. Majú výsledný produkt bez vlastného pričinenia a ešte to aj pôsobí efektne. A čitatelia to následne preberú od „autora“.
Ak už perspektívny spisovateľ prefíkane použije myšlienku, ktorá nie je pôvodne jeho, mal by ju aspoň odlišne a originálne spracovať. Mal by to urobiť, aby získal aspoň nejaký morálny nárok podpísať sa ako autor pod „vlastný“ text. Ale aj tu je „ale“. Ak tak nespraví, stále sa ešte môže vyhovoriť na epigónstvo, čiže na akúsi poctu skutočnému autorovi a argumentovať napríklad nepochopenými pravidlami postmoderny. Funguje to dokonca aj v spisovateľských súťažiach.

Pre začínajúcich spisovateľov mám len jednu radu. Robte si čo chcete a píšte aj vtedy, keď nechcete.

A komu by nestačila, pridávam zopár odkazov na stránky, ktoré z vás zaručene spravia lepšieho spisovateľa a ktovie, možo aj lepšieho človeka.
http://www.guardian.co.uk/books/2010/feb/20/ten-rules-for-writing-fiction-part-one
http://www.creative-writing-now.com/novel-writing-tips.html
http://www.novel-writing-help.com/how-to-write-a-novel.html
http://holecyova.blog.sme.sk/c/319835/Rady-pre-nadejnych-spisovatelov-8-mytov-ktore-treba-vyvratit.html

Foto: jinterwas

Pridať komentár