Young Adult

Dav

Mnohé texty v tohtoročnej súťaži MCF by sa dali zaradiť do žánru Young Adult. Tento trend sa oproti minulému roku zvýšil. Je zrejmé, že aj autori patria do vekovej kategórie YA a nepochybujem o tom, že im padne vhod zopár profesionálnych rád ako písať kvalitnejšie. Práve preto som oslovila odborníka na žáner Young Adult, Erika Fazekaša.

Erik Fazekaš je prekladateľ, redaktor a editor vo vydavateľstve Slovart. Číta rýchlosťou 100 strán za hodinu, v prípade pracovného čítania je to 100 -150 strán za deň, číta anglické, aj slovenské rukopisy a tvrdí, že na Slovensku žije veľa grafomanov. V Slovarte sa primárne venuje literatúre Young Adult a do videokomentára zhodnotil poviedku Dračia škola.

Foto: Flickr

komentárov: 19

  1. abcdefg...

    Piste ako rozpravate…toto mi uz jeden celkom schopny pisatel poradil. Tych 100 stran za hodinu je priblizne kolko normostran respektive aka velkost strany?

  2. Erik tým myslel bežné, knižné strany v klasickej beletrii, kde je to približne zhodné s normostranou.

  3. abcdefg...

    Kde to bolo natacane? Dost cudne prostredie. Pohodlna sedacka vela knih dookola ale v pozadi hlasna hudba kaziaca chut citat.

  4. Magio pláž, sekcia petržalskej knižnice 🙂

  5. abcdefg...

    Zaujimalo by ma ako to erik zvlada citat tolko textov v praci. Ci aj on zaziva pocity ,kde si bud nieco sam napise a precita alebo chyta overenu knihu vramci psychohygieny . ako to preziva milovnik dobreho citani, ked je nuteny niekedy( verim ze iba niekedy) citat fakt zle texty. 🙂

  6. Erik je veľmi skúsený čitateľ a z toho, čo viem, dokáže odseparovať kvalitu od nekvality pomerne rýchlo. Je profík. Aj keď si myslím, že so zlými textami je konfrontovaný pomerne často…

  7. abcdefg...

    Neviem ci sa mi to iba zda ale na tom obrazku uprostredje je nejaka starsia pani…

  8. Nezdá. Si veľmi všímavý 🙂

  9. abcdefg...

    A este ked sa gramatiku naucim tak uz budem dokonaly( joke):-)

  10. M

    Akokoľvek je Erik skvelý čitateľ a znalec, nebolo by na škodu využiť nejaký kurz rétoriky, či potrénovať vyjadrovanie sa pred kamerou. Toto je pohroma 🙂

  11. abcdefg...

    kedy bude najblizsii videokomentar? nejak sa mi to extra zapacilo 🙂
    PS: ludia preco nepisete aj vy ? takto si pripadam ako spamer 😀

  12. Možno ešte tento týždeň. Uvidíme.
    K tomu druhému toľkoto – https://www.youtube.com/watch?v=sTSA_sWGM44

  13. Erik nie je profesionálny rečník a hostí do videokomentárov si nevyberám podľa spôsobu, akým dokážu odmoderovať príspevok, ale podľa toho, nakoľko zaujímavé dokáže byť to, čo povedia. Pohroma je, ak niekto anonymne hodnotí marginálnu súčasť vystúpenia odborníka, ktorý dobrovoľne sheruje rady zo svojej profesie a zdieľa ich s tými, ktorým môžu pomôcť. Ty si napríklad nemal ani toľko odvahy, aby si sa pod svoj komentár podpísal, takže ti asi nemusím vysvetľovať nič o odvahe prezentovania vecí navonok. Erikovi som za jeho komentár vďačná, považujem ho za prirodzený, primeraný a obsahovo obohacujúci.

  14. abcdefg...

    Taky trololo a kolko ma pozreti na youtube…;-)

  15. 100 strán za hodinu dám zväčša pri nejakej neuveriteľne dobrodružnej knihe, a už pri rozbehnutej sérii, kde proste musím byť hneď a zaraz na konci a vedieť, ako sa to skončí.
    Čo sa týka pretlaku v hlave, mávam obdobia, kedy čítam ostošesť, a je jedno čo. A potom príde týždeň-dva, kedy mám problém prehrýzť sa korektúrou a mimo práce sa nechytám už absolútne ničoho. Bohužiaľ som textov tak veľmi presýtený, že ako psychohygienu používam hudbu, aby som dostal z hlavy úplne všetko preč. Ale keď je naozaj najhoršie, tak naozaj siaham po najobľúbenejších kúskoch 🙂

  16. abcdefg...

    a tie najoblubenejsie kusky su ? 🙂

  17. Harry Potter, samozrejme, ale na tom som vyrastal, to je nostalgia jak sviňa, okrem toho zbieram rôzne vydania v angličtine a každé čítam, takže to je moja diagnóza.
    No, ale k ostatným a zaujímavejším – Garth Nix (austrálske detské a tínedžerské fantasy). Ayn Rand – Zdroj (orig. The Fountainhead), tie jej postavy pre mňa predstavujú ideálny svet, i keď je to zvrátené. Knut Hamsun – Požehnanie zeme, vydanie z roku 1942, milujem tú slovenčinu, a ten jednoduchý život je mi sympatický. Haruki Murakami – Hon na ovcu a Wonderland, to je tiež nostalgia a podľa mňa jeho najlepšie knihy. Keď mi je neuveriteľne teplo: Sarah Emily Miano – Encyklopédia snehu. Zo súčasných autorov Scarlett Thomas (Konec pana Y). A keď sme pri poviedkach, tak siaham po Kelly Link (Dějí se i větší podivnosti & Magie pro začátečníky) a Ted Chiang (Příběhy vašeho života). Potom sú tu ešte nejaké tínedžerské contemporary knižky, ale tie vás asi nezaujímajú 🙂 To je moja choroba z povolania.

  18. abcdefg...

    No priznam sa ze az na toho HP som sa nechytal:-)
    Ale par diel si skusim zohmat a uvidime ci zaujmu.
    Vdaka za odpoved

  19. určite začni Tedom Chiangom – to sú scifoidné poviedky, chlapík ich napísal len 14, či tak nejak, a povyhrával s nimi kopu cien. A cítiť to na tých textoch, že sú prepracované, aj keď sú to len poviedky. A Kelly Link píše fantazoidné poviedky.

Pridať komentár