Výťah

elevator

Doteraz som prečítala a zhodnotila 76 poviedok. Štyrom z nich som dala 10 bodov. Celkový priemer doterajšieho hodnotenia je u mňa približne 5,8.

Poviedka 72.
Na začiatku diela bolo niekoľko nepochopiteľne poskladaných viet. Napadlo mi, či nefungoval prekladač. Neskôr sa text vylepšil, a potom sa znova objavili podivné chyby. Hrdina bol väčšinou Godrik, ale raz aj Gordrik. Nepôsobí dobre, keď sa autor pomýli aj v mene hrdinu. Vety boli prešpikované slovom „proste“, nespisovnou, hovorovou barličkou, ktorá nielen v poviedke nemá čo hľadať. Ak už, tak prosto. Ale najlepšie vôbec nie. Čiarky za úvodzovkami po priamej reči riešené neboli. Veľké odhalenie s hrdinovou dcérou bolo naivné a podporené takým opisom, ktorý ma rozosmial. Hrdina sa správal ako psychopat (zabitie dcéry) a v tomto prípade to nevyznelo úderne, ani vhodne. Rýchlopis v závere, čo sa s postavou stalo, pôsobil tak, akoby nebavil ani samotného autora, preto ho len narýchlo odbil. Do textu nezapadli ani elfovia a trpaslíci. Podpriemer.

Poviedka 73.
Výťahová nočná mora, v tom najhoršom zmysle. Vynález na rozpúšťanie mračien v roku 2300adačo? Pokiaľ viem, jodid strieborný sa používa na ovplyvňovanie počasia aj v súčasnosti. O 300 rokov by „rozpúšťanie mračien“ až taká závratná novinka asi nebola. Air mobil na premiestňovanie? Vybavilo sa mi čosi ako vzdušný telefón. Ak chce autor napísať dobré sci-fi, mal by sa s názvami vymyslených technológií pohrať viac. Seriózna vedkyňa sa vyjadrovala štýlom nevzdelanca („počasie sa nezlepšuje“, „podľa znečisteného ovzdušia a povrchových vôd v dnešnej dobe by mohli spôsobiť aj vážnejšie problémy…“) Ak autor nie je doma v danej téme, nemá dostatočne načítané, alebo nedisponuje vedomostnou nadstavbou, radšej nech sa do technologického sci-fi ani nepúšťa. Vyznie to horšie ako B-čkový TV film, kde mnohokrát postačuje kombinácia vizuálnej a hudobnej zložky. Hrdinka by sa v skutočnosti určite vyjadrovala odbornejšie. O 300 rokov neskôr by sa aj doplnil terminologický slovník adekvátnych pojmov. Autor si môže cestu uľahčiť tým, že si vhodné pojmy vymyslí sám. Aj to by som ešte zjedla. Napísané to bolo viac-menej bez chýb, učesané, uhladené, ako slohová práca jednotkárky. Boli tam príliš dlhé vety, nedostatočne kreatívna zápletka a najmä, bolo to totálne nelogické. Keď voda siahala do piateho poschodia, ako sa hrdinka dostala domov? Na druhý deň to musela sama oznamovať médiám a šéfovi, lebo si to nikto nevšimol? Niekoľkokrát som sa vrátila v texte nazad, či som náhodou neprehliadla vysvetlenie, ale nie. Možno sa vysvetlenie dialo v autorovej hlave, ale do poviedky to nedal. Ako sa ľudia dostali do krytu pod inštitútom, keď voda siahala do toho piateho poschodia? Aha, jasné, predsa výťahmi! Najprv sa doň síce obávala vsúpiť aj samotná vedkyňa a chodila preto po schodoch, ale nakoniec to bolo v pohode. Prečo mohli ľudí a veci prevážať výťahmi len trikrát? Z akého dôvodu? Tromi previezli po trikrát 182 ľudí aj s kuframi a hrdinka nakoniec v poslednom šla sama? Aké veľké tie výťahy boli? Celá akcia bola sledovaná a napriek tomu v jednom výťahu zostalo decko? To ako? Mohli zhmotniť čokoľvek. Načo si teda brali tie kufre a všetky veci? Keď zhmotnili jedlo, „ľudia boli prekvapení“. Prečo? Všetci vedeli, že veci sa dajú zhmotňovať. Že je niekto po týždňoch v kryte stále nesvoj? Práve po tých týždňoch by nesvoji začali byť všetci. „Aura cele situácie sa menila na neistejšiu a podozrievavejšiu“ – nemyslel autor náhodou atmosféru? Aj tá sa začína na „a“. Veľmi zlý text a veľmi nízke hodnotenie.

Poviedka 74.
Poviedka s úvodom, ktorý by mohol zaujať najmä Juraja Lörinca, vzbudila aj moju zvedavosť. Pozitívne prekvapenie sa však nekonalo. Poviedka plynula väčšinu času ako klasická detektívna vyšetrovačka bez sci-fi zápletky. Isté sci-fi sa udialo v závere a opodstatnilo poviedku v súťaži. Text bol bez gramatických a štylistických chýb, čo potešilo. Malo to isté logické chyby – bola Noc múzeí a padla veta: „v noci chodia do múzea len strokotanci a úchyli“. Za prvé – veď bola Noc múzeí, na ktorú chodia rodiny s deťmi. A kedy inokedy, ak nie počas Noci múzeí, chodia ľudia v noci do múzea? Múzeá sú predsa v noci zatvorené. Ďalšia vec – to muselo hrdinovi „niečo našepkávať“, že zločinci udrú v oddelení s drahými kameňmi? Nebolo by také niečo logické od samého začiatku? Priemer.

Poviedka 75.
Zvláštna, zamotaná záležitosť, bez ústredného jadra, kde pribúdali stále nové a nové postavy. Rozprávač bol väčšinou v prvej osobe, ale pritrafila sa náhle aj tretia. Mentorský pátos o pokrstení a duši, si mohol autor odpustiť. Funkciu nelogického a nezapadajúceho, samoúčelného grupáču som absolútne nepochopila. Ale pobavilo ma to, to hej, hoci to tak asi byť nemalo. Ďalšou chybou bolo striedanie časov a mám pozapisovaných ešte zopár ďalších detailov. Pozitívami boli napríklad myšlienky vnímania tmavej oblohy a zaujímavý, šušľavý hrdina – pekný moment, ktorý sa často nevidí, palec hore. Celkovo súťažný priemer.

Poviedka 76.
Niekto dokáže vyrobiť takého dokonalého robota a využije ho na výrobu učiteľov? Naozaj? To by ozaj plytvali na výrobu niečoho takého technicky dokonalého a dali by to do prevádzky v školstve, naviac nezištne? Keby tam bol sekundárny motív, že by sledovali čosi iné, ako to, že robotko sa zapáči, otestuje a oni budú ďalej ryžovať, tak by som to ešte pochopila. Napríklad podlinkový motív v zmysle, že roboty by decká programovali štýlom, ktorý by chcela spoločnosť vyrábajúca roboty. OK, to by som brala. Ale takto? Nepochopiteľné, nelogické. Rozporuplná záležitosť. Na jednej strane gramaticky vychytaná, s príležitostnými realistickými opismi, na druhej strane slabá gradácia, zápletka, aj pointa. Dávam za 5.

Foto: Rae Allen

komentárov: 4

  1. Tomu, čo si urobila, sa hovorí cenzúra. Niekto vyjadruje názor s ktorým nesúhlasíš a nemáš proti nemu pádne argumenty, tak ti neostáva nič iné, než ten nevyhovujúci názor vymazať 🙂 Vďaka že si mi ukázala aká si 🙂 Intimčo…
    Je mi z teba na grc…

  2. Marián, po opakovaných urážkach a mojom upozornení, si sa dopracoval presne tam, kam si v posledných nezverejnených správach pod iným príspevkom smeroval. Mal si to už naozaj nechať tak, na vecné pripomienky a na tvoje otázky som ti odpovedala na blogu, svoj názor som prezentovala dostatočne. Celé svoje predošlé argumentovanie si bohužiaľ zdehonestoval a posunul ho do osobnej roviny. Zistíme, ktorá poviedka z prihlásených patrí k daným údajom a zo súťaže nebude vyradené toto dielo pre nesplnenie kritérií, ale autor. Ako spoluorganizátor by som nebola rada, ak by extrémistickí účastníci súťaže týmto spôsobom urážali porotcov, keď sa nestotožnia s ich osobným názorom. Je to predsalen súťaž a má byť férová aj z tohto hľadiska.

  3. Chalan, urob si vlastný blog a garantujem Ti, že bude bez cenzúry :D, nepriživuj sa pri cudzom mene aby si Ťa ktosi všimol :D.

  4. Chlapče hodnotenie porotcu nie je žiadna diskusia, nikto nie je zvedavý na tvoj názor,ale na názor porotcu, pretože o to v súťaži ide. Ak potrebuješ vysvetľovať aký si predsa len dobrý a ako ti bolo ukrivdené, tak to hoď na iné weby a neroz zlú krv. LL vôbec nemusela hodnotenia zverejňovať a tým sa sama dostať pod palbu. Je to len jej dobrá vôľa, ale asi niektorí jedinci nepochopili ako svet beží- s tým sa nedá moc pomôcť, jedine vyrásť

Pridať komentár