Uhorková sezóna

Uhorka

Ďalšia séria, v ktorej sa prekvapenie nekonalo. Žiadna z poviedok sa nezaskvela, žiadna ma pozitívne neprekvapila, ale žiadna nebola vyslovene zlá. Priemernosť, šeď, písanie akoby nasilu, zdĺhavosť, obšírnosť a množstvo gramatických chýb spôsobili, že mám chuť dať si od čítania znova na chvíľu pauzu. Dúfam, že nejaké zaujímavé texty prídu. Predsalen, čaká má ešte vyše päťdesiat poviedok a verím, že sa medzi nimi objaví aj niečo zaujímavé a vhodné pre čitateľov a poslucháčov.

Poviedka 82.
Toto fantasy trpelo na klasický neduh svojho žánru – na prílišnú košatosť. Neschopnosť vyjadriť príbeh hutne, skoncetrovať pozornosť na jednu konkrétnu myšlienku a vycibriť ju na menšom priestore, je typická pre viacero, inak dobre napísaných fantasy poviedok. V tomto prípade jeden príbeh striedal druhý a čitateľ bol zavalený rôznymi informáciami (často pre poviedku nepodstatnými), postavami a ich vývojom. Vystavaný svet bol nakoniec len akýmsi prológom k ďalšiemu príbehu, v ktorom hrdinka Zária dozaista prekoná všetky prekážky, pozabíja všetky príšery a ochráni svoj ľud. V mohutnom texte bolo zopár chýb, iritovali ma nekonečné trojbodky v dialógoch, ktorých bolo priveľa. Ako poviedka pre mňa slabé. Ako fantasy v rámci súťaže nadpriemer.

Poviedka 83.
V tejto poviedke som nechápala určité chyby – tak to miesto takto, z časti miesto sčasti, pre čo miesto prečo, odchádzali spotený miesto spotení, jej metabolizmus je prirýchli miesto prirýchly… Nechápala som ich najmä preto, lebo text bol obsahovo zaujímavý a britké, krátke, výstižné vety na začiatku navodili dojem skúseného autora. Príbeh evokoval Almodóvarov snímok Koža, v ktorej žijem. Páčila sa mi absencia mien a vyjadrovanie postáv len ich rolami. Ale pokazilo sa to. Vysvetľovanie hrdinu mladému lekárovi nebolo potrebné. Bolo zjavné, čo sa deje. A aj keby to tak celkom nebolo, autor by nemal čitateľa podceňovať. V určitých prípadoch, aj v tomto, sú funkčnejšie náznaky. Celkovo zaujímavá štúdia muža – lekára, konfrontovaného s vlastným svedomím. Niektoré pasáže boli brilantné, čo v kontraste s častými a nepochopiteľnými chybami, ako aj s bezzubou pointou, vyznelo rozpačito. Rovnaká pachuť zostala aj po dočítaní poviedky. Škoda. Malo to na viac. Takto len jemný nadpriemer a rovnaké číslo, ako v predošlom prípade. Narozdiel od textu vyššie som sa však bavila viac.

Poviedka 84.
Zaujal ma zvláštne podaný vzťah veci a hrdinu. Túto tému môžem, sama sa s ňou rada pohrávam. Avšak musí byť za ňou ďalší, najlepšie temný, nevypovedaný motív, ktorý sa dá len jemne tušiť a pramení zväčša v základnom konflikte, ktorým hrdina prechádza. V tomto prípade to bolo absolútne explicitné a prvoplánové, nič sa za tým neskrývalo. Časom začal byť text otravný. Bolo zrejmé, čo sa bude diať a bohužiaľ k tomu neviedla zaujímavá cesta. Vety boli samoúčelné a naivné. Vysvetlenie autora (nie rozprávača) kdesi uprostred poviedky v zátvorke, bol poriadny prešľap. Body skĺzli ešte nižšie. Následný rozhovor vyznel infantilne. Napriek tomu, niektoré opisy pôsobili v kontraste s ním vyspelo. Koniec bol totálne odfláknutý, až ma to zaskočilo. Gramaticky OK, aj keď chybičky „se vloudili“ aj sem. Priemer.

Poviedka 85.
Infantilný a pubertálny názov poviedky predpovedal katastrofu. Nakoniec to nebolo celkom tak. Vyšiel z toho pokus o dystópiu. Palec hore. Bohužiaľ to celé akosi nefungovalo a pripomenulo mi to rozprávku o kráľovstve, v ktorom bolo zakázané spievať. Zbytočne náročný námet by bol vhodný pre skúseného a vyzrelého autora, ktorý by ho uchopil inak. Boli tam chyby, aj elementárne a ľahko zabudnuteľné dielo u mňa poslali do podpriemeru.

Poviedka 86.
Na tomto sci-fi texte by sa dala demonštrovať ukážka najčastejších chýb, ktoré mi pri čítaní poviedok udierajú najviac do očí. Chýbajúce, či zvyšné písmená v slovách, prípadne predložky a spojky vo vetách, azda ako dôsledok nepozornej korektúry, „y“ na konci prídavných mien v množnom čísle, „moc“ na vyjadrenie množstva, chýbajúce čiarky pred „keď“. Poviedka zďaleka nebola plná chýb, dokonca sa neopakovali. Ich rozličnosť však bola prekvapivá. Toto popisné sci-fi s príbehom a pointou, ktorá už bola stokrát videná a čítaná v rôznych a lepších prevedeniach, mohol autor vytrhnúť ešte formou. Kompenzácia tohto druhu sa neudiala, preto priemer.

komentárov: 2

  1. Môžem poprosiť ešte jednu nápovedu k hodnoteniu poviedky č. 86? Veľká vďaka

  2. „Všetko pre Ríšu.“

Pridať komentár