Suma somárum

Fantazia2014

Tak si to poďme trošku zosumarizovať a povedzme si aj niečo o novej plánovanej súťaži.

Martinus Cena Fantázie 2014 sa skončila. Dôkazom je zborník poviedok Fantázia 2014 s Danglárovou obálkou k poviedke Jožo Fero a záhada družstevného sadu, ktorá bola vo finále Ceny Intel za najlepšie sci-fi.

Súťaž Martinus Cena Fantázie 2014 vyhral Ján Franko s poviedkou Deň, keď piatok trinásteho skončil. Druhé miesto obsadila Dominika Polakovičová a jej poviedka Oakville a tretia bola Adriana Markovičová s dielkom o Miliduchovi s dlhým názvom. Adriana Markovičová zároveň vyhrala Cenu poroty a s ňou Xbox one. Hej, to je ten úplne najnovší a všetci jej ho úprimne závidíme doprajeme.

Ono určite budú tlačové správy a článočky, ale prečo si to nezhrnúť aj tu, nie? Takže, najlepší horor za rok 2014 napísala podľa vydavateľstva Artis Omnis Dominika Polakovičová. Presne, ten Oakville, čo bol aj v hlavnom finále.
Cenu za sci-fi dostala Barbora Vinczeová a jej Fialky, fantasy bolo medzi 201217 od Jána Gálika a Temnovlasou Barborou Lucie Lenickej, pričom v tesnom závese sa viezla Mačka a motúzik Anny Olejárovej. Dala to Barbora. A čašu Bibliotéky si domov odniesla Simon Crabak za Starostlivosť o magického živočícha v praxi.

Ku knihe, seriózne, ak by som ju videla a nevedela o čom, tak po nej siahnem. Fakt, že hej. A videla som, že na stánku Martinusu na Bibliotéke sa po knižke siahalo celkom často. Len počas samotnej akcie sa stihlo predať niekoľko desiatok kusov, tak verím, že tento trend sa udrží dlhšie.
A teraz k tej botičke – no hej, podarilo sa. Prvá strana tabuľky je OK, čiže podľa nej si viete nalistovať, ktorý porotca je ktorý. Ďalšie strany už akosi OK nie sú.
Pišta Vandal mi povedal zaujímavú prúpovídku – mnísi v stredoveku, ktorí prepisovali Bibliu, v nej vždy nechali nejaký chybu. Viditeľnú a výraznú chybu. A robili to preto, lebo neomylný je len Boh. Jasné, robili to vedome a nám to ušlo. Njn, nikto nie je neomylný a verím, že vás to neodradí. Počty bodov sa pri každom zistiť dajú a dá sa aj zaspomínať na minuloročnú porotu. I keď nechtiac.

Na akcii, resp. po nej, som chcela pokecať s mnohými a s mnohými sa to akosi nepodarilo. Mrzí ma to, ale verím, že príležitosť sa ešte nájde. Ten dav ma fakt prekvapil. Sála nám bola malá, ľudia to dávali aj na stojaka, ale ani sa im nečudujem, lebo Pišta Vandal dal ako v KCčku. A tam sa naňho musí platiť.

V tom, čo momentálne voláme veľmi anglicky, že Fantázia Award, vyhral Richard Brenkuš. To bol ten maník, čo to doklepal do hlavného finále, aj do finále Ceny Intel. Stopro tým namíchol viacerých a zrak vytrel aj tým, čo mali zálusk na medzinárodné vody. Vyhlásil ho Mike Resnick. Úplne vážne. A jeho poviedka Three days with Mirabel sa stala historicky prvou víťaznou poviedkou anglickej súťaže. V tej slovenskej to bol kedysi Juraj Červenák, tak bohvie aká spisovateľská budúcnosť čaká Richarda? Vraj má hotové už niečo väčšie, tak sa nechajme prekvapiť…

V hlasovaní v sme-čku sa trhol rekord, niečo nad 800 unikátnych hlasov.
V tom zhone sme nejak pozabudli vyhlásiť, že platí výzva z predošlého roka – ak chcete byť budúci rok v porote MCF a strihnúť si Ladislava Mňačka, napíšte recenziu na Fantáziu 2014. Potom napíšte na mail fantázie, že táto recenzia nie je len tak, ale ide aj o čítačku. A hej, podmienkou je, že o poviedkach budete popri porotcovaní aj blogovať.
Porotca z ľudu bude o súťažiacich dielach písať ako jediný. Čo z toho vyplýva, je zrejme zrejmé. #lebosomsatakrozhodla #nezmenimnazor #milujemsvojvolnycas

Novinkou je, tramtadadá, nová súťaž. Úplne že vážne. Celkom nová, novučičká, plná nevídanej spolupráce a za prachy. Juchú! Dokonca aj za publikovanie. A honorované.
Časopis Kozmos, v spolupráci s OZ Fantázia a portálom scifi.sk, vyhlasuje súťaž krátkych, doteraz nepublikovaných poviedok žánru sci-fi, ktoré sa nezúčastňujú iných súťaží a majú do 9000 znakov. Podmienky a propozície budú zverejnené už čoskoro na stránke cenafantazie.sk.
K tejto súťaži zatiaľ toľko – chcela by som poprosiť všetkých ambicióznych autorov, aby neposielali poviedky do redakcie časopisu Kozmos. Okrem poviedok, ktoré sa v minulosti zúčastnili MCF a CeFy, a tých, ktoré vzídu z tejto novej súťaže, nebudú v Kozmose publikované žiadne iné. Viem to celkom presne a som si tým istá, lebo to mám z prvej ruky. Tentokrát sekera vystreliť skutočne nemôže. Ak mi neveríte, mrknite si niekedy tiráž Kozmosu. (Podobnosť mien, v tomto prípade, nie je čisto náhodná.)
Som si istá aj tým, že akákoľvek snaha tohto druhu je braná dosť zle. Na stupnici od jedna do desať, je to čistá desiatka. Ale túto desiatku fakt nechcete. Ja viem, ja viem, láka to, šak vy predsa píšete lepšie, treba sa vedieť predať a keď už s tým Kozmos začal, prečo na to neísť priamo, nevynechať medzičlánky a trošku tomu nepomôcť, ale skúste vychladnúť a udržte sa. Buď vám totiž neodpíšu vôbec, alebo vám odpíšu oficiálny mail, ktorý teraz, vďaka snaživcom, musím spísať ja a ktorý bude rozposielaný každému podobnému záujemcovi.
Poviete si, za pokus nič nedám alebo snaha sa cení. Ale omyl. Dáte a necení. Za takýto „nesúťažný“ pokus vám môže pribudnúť malé, (bez)významné mínus.
Aby to teda bolo úplne jasné, akékoľvek informácie a žiadosti o informácie o súťaži a o publikovaní poviedok v časopise Kozmos zasielajte na mail fantazia@fantazia.sk. Do budúcna vám určite radi odpovedia aj zo scifi.sk. Ale z Kozmosu nie. Asi by som to ani nespomínala, ani by mi to nenapadlo, ale súťaž je známa len chvíľu a mailov do Kozmosu už prišlo niekoľko, takže radšej uvádzam veci na správnu mieru čím-skôr. Spôsobilo to zbytočné rozladenie na strane partnera a iniciátora tejto aktivitky, a to sa ešte súťaž ani nezačala.
Časopis Kozmos nie je literárna agentúra. Nebudú vám odpisovať na to, ako sa im páčia vaše diela, čo si o nich myslia, čo a ako by ste mali podľa nich zmeniť… Ambicióznym autorom vyšiel v ústrety tým, že ponúkol finančnú odmenu pre výhercov novej súťaže a poskytuje priestor na publikovanie najlepších diel, ktoré z nej vzídu. Nič viac, nič menej.

Niečo sa začína, iné sa končí. Skončila sa Martinus Cena Fantázie 2014, skončili sa rozhlasové hry zo súťažiacich poviedok v angličtine, skončili sa Najlepšie fantastické príbehy. Nie, už nebudú pokračovať, ale v rámci besied Martinusu sa budete môcť stretávať so slovenskými autormi fantastiky naďalej a bude aj dosť priestoru na rozhovory o týchto témach. Len to už nebude raz za mesiac a pod záštitou Najlepších fantastických príbehov. Možno to niekedy bude aj častejšie, ktovie?
Dôvodom je, samozrejme, aj to, že keď človek niečo robí, občas sa dostane do bodu, že sa skrátka nedá robiť všetko naraz a stále k tomu priberať aj niečo ďalšie. Potom to dopadne tak, že sa ohlási e-kniha z poviedok z minulého roka, začne sa na tom robiť a potiahne sa to až do nasledujúceho ročníka. A to, čo? To, samozrejme, nechceme! Naopak, chceme dodržiavať to, čo si naplánujeme, zachovať si psychické, aj fyzické zdravie a nenechať sa tým, čo má byť relax a zábava, prevalcovať.
Chceme sa baviť. A ak už niečo robiť, tak poriadne.

A plynulý prechod k tomu, o čo tu vlastne primárne ide – Fantázia 2014 sa vám bude čítať dobre. Fakt si to myslím. Je to dobrá kniha a za tých aktuálnych 5,52 eur stojí. Vlastne, stojí podstatne za viac. Ale to už radšej posúďte vy sami.

 

komentárov: 6

  1. Milan Aľakša

    Lucia to dobre rozbalila a nakoniec aj zabalila!

  2. Adriana

    Musím povedať, že z toho XBoxu sú moje decká úplne paf. Rozbalili to, nastrkali káble do tých dier v telke, ktoré doteraz smutne zívali prázdnotou, a celý deň zbesilo kričia, aká som skvelá matka. Z toho vyplýva, že Cena fantázie prispieva nielen k propagácii slovenskej fantazijnej literatúry na verejnosti, ale aj k utuženiu rodiny (minimálne mojej).
    Čo sa týka vyhlasovania výsledkov, prebehlo presne v tom vandalovskom duchu, v aký som dúfala – bolo to veselé, uvoľnené a nikto ani netresol dvermi, že nevyhral. Čo viac si možno želať… (hádam len to, aby sa Lucia trochu pozviechala a dokázala sa ešte niekedy pozrieť na nejaký text – minimálne na toto ďakujem za mňa).
    Adriana :o)

  3. Rozbalila áno. Zabalila nie. Len to už budem robiť trosičku inak ako doteraz 🙂

  4. Fantastika prináša do rodín šťastie a smiech 😀
    A, vďaka Adriana.

  5. jano

    No, asi prehodnotim svoju vasen pre horory a zacnem teda pisat nieco viac pozitivnejsie 🙂

  6. Humor a horor sú síce obe na h, ale nie je h ako h 🙂 Jedno z nich je tak zľahka populárnejšie a „čitateľsky vďačnejšie“. Ale človek by mal písať to, čo má sám rád a čo by sám chcel čítať. Na výsledku je to (zväčša) poznať 🙂

Pridať komentár