Rus a Právo

usta

To, čo sa páči jednému, to sa druhému páčiť nemusí. A naopak. Dielo získava význam až v predstave čitateľa. A tak, ako som ja mala k tejto rozoberanej poviedke výhrady (mnohé výhrady) a tak, ako mňa neoslovila, nezaujala a wow efekt sa nekonal, tak sa inému (iným) zdala zaujímavá, až orwellovská.

V nasledujúcom videokomentári sa Rudi Rus vyjadril k poviedke Právo. Hodnotenie poňal poctivo, poviedku si vytlačil a dokonca si zvýraznil pasáže, ktoré ho zaujali. Nahrávali sme v príjemnom prostredí Foxfordu, ktoré si rozhovory o literatúre vyslovene pýta.

Rudi Rus je metalový fajnšmeker. V detstve bol beatlesák a mal rád Abbu. Roky moderuje jedinú metalovú reláciu v celoslovenskom éteri Headbanger na Rádiu_FM. Napriek tomu, že je drsný metalista, autori súťažiaci v MCF by ho zrejme mali veľmi radi. Ja som si ho obľúbila tiež, lebo okrem iného sa mu ľúbi aj Depeche.
Poslucháčom a kapelám odporúča, aby zostali verní dobrej muzike, aby na seba boli čo najhorší a najprísnejší a aby nehľadali jednoduché riešenia. V jemne modifikovanej verzii by sa táto rada dala použiť aj pre autorov, ktorí majú zálusk na literárnu tvorbu. Takže, zostaňte verní dobrej literatúre, buďte na seba prísni a neberte to prvé riešenie, čo sa ponúka.

komentárov: 7

 1. abcdefg...

  Co mam spravit aby som bol buduci rok porotcom, respektive mohol takto do videa ohodnotit nejaku poviedku ? 🙂

 2. Porotcom sa môžeš stať tak, že si kúpiš zbierku Fantázia 2014, ktorá bude zložená z poviedok z tohto ročníka, do jari budúceho roka na ňu napíšeš recenziu a budeš ochotný počas leta 2015, v rámci porotcovania, blogovať o súťažiacich poviedkach tak, ako teraz Marek Kolcun. Je teda fajn, keby si mal svoj web, resp. blog, kam by si sa mohol vyjadrovať a dávať súťažiacim spätnú väzbu. Spomedzi recenzentov nasledujúceho zborníka vyberieme jedného, ktorý sa stane členom poroty v budúcom roku.
  A čo sa týka videokomentárov – oslovujem osobnosti z kultúrnej oblasti, ľudí, z vydavateľskej sféry, rešpektovaných autorov, ktorí už majú čo-to za sebou. Pokiaľ patríš do niektorej z týchto kategórií, v budúcnosti určite nahrám komentár aj s tebou 😉

 3. abcdefg...

  Ok beriem za slovo 🙂 rezervujte mi tam flek O:-)

 4. Radšej si počkám na tú recenziu a ak obstojí v konkurencii ostatných recenzentov, ktorí budú chcieť byť v porote, tak OK 🙂

 5. abcdefg...

  No som rad ze bude vysoka konkurencia a kvalita porotcov bude zarucena 🙂 uspiet v tvrdej konkurencii je pridana hodnota. 🙂

 6. JAja

  Ja sa chcem len spytat, preco bola vybrata prave tato poviedka do videokomentara? vyberaju sa nahodne alebo si vyberaju samotni umelci? alebo je to nejako vyberane tematicky?

 7. Je niekoľko možností, prečo vyrobím videokomentár práve ku konkrétnej poviedke. Buď si recenzenti vyberú žáner, zaujme ich názov, chcú niečo krátke, vyberiem ja, dám na hlas ľudu a na to, čo chcú vidieť zrecenzované ostatní súťažiaci. V tomto prípade to bol tip Janky Šlinskej. A keďže som sa o tejto poviedke už bavila aj s Adelou, tak mi to prišlo ako dobrá, kontroverzná voľba.

Pridať komentár