Prečo sme súťaživí

fox

Neviem. Dôvodov a dôsledkov je veľa a je jasné, že blog to nevyrieši. Dalo by sa pri tom rovno aj skončiť, ale zaujíma ma to najmä preto, lebo sa podieľam na spoluorganizovaní sútaže.
Súťaživosť preniká azda všetkými spektrami nášho života. Ak sa už do súťaží sami nezapájame, radi si ich pozrieme.
Voľby sú vlastne tiež súťažou, v televízii sú stále nejaké farmy, talenty, speváci, varenie, chodíme na hokej, pozeráme futbal, aj podstatou a hnacím motorom komunikácie je častokrát vôľa vyhrať. Dennodenne sa ľudia chcú v čomsi tromfnúť. V biznise, v humore, v kráse, v intelekte…
Ja zostanem monotematická a znova stočím reč na Martinus Cenu Fantázie. Je to súťaž poviedok a fakt ma zaujíma, čo ľudí motivuje, aby sa do nej prihlásili. Sú tu také tie zrejmé veci – prachy, ceny, publikované dielo v knihe, možnosť preraziť, spätná väzba… Ale medzi súťažiacimi je nemalá časť takých, ktorí sa hlásia takmer všade. Neprihlásia sa špeciálne do MCF, ale prihlásia sa aj do iných súťaží, bez ohľadu na prachy, ceny, publikovanie, prerazenie a spätnú väzbu. A aby toho nebolo málo, tie súťaže vôbec nemusia mať nálepku „literárne“. Budú výtvarné? Prihlásia sa aj tam. Čím to je? Môže byť súťaživosť návyková?

Na jednej strane je to zrejme potreba ľudí vyniknúť v niečom. Byť lepší, ako sú tí druhí. Či to bude vo forme hry, súťaže alebo dialógu je v zásade jedno. Výhrou nedochádza len k výhodám, ktoré so sebou tento status prináša, ale aj k potvrdeniu si vlastného ega. K súťaživosti teda majú blízko ľudia, ktorí ju vyhľadávajú v súvislosti s potvrdením si sebavedomia.
Súťaživosť je vlastná narcistickým osobnostiam a tiež sociopatom, ktorí sú napríklad definovaní aj potrebou zatieniť druhých a dosiahnuť individuálny úspech.

Ľudia obľubujúci súťaže sa nemusia špecializovať výhradne na jeden druh aktivity. Pocit uspokojenia dosiahnu prostredníctvom výhry v čomkoľvek. V tomto prípade sa nejedná o motiváciu na zlepšenie vlastného výkonu, či posunutia svojich limitov, ale čisto o pocit sebauspokojenia, ktorý prichádza s perspektívnou výhrou. A na tomto pocite sa dá byť závislý.
Príkladom toho sú gambleri. Primárne sú popisovaní ako vysoko a prehnane súťaživí. Znamená to, že sa u nich prejavuje závislosť a formy kompulzívneho správania sa. Ako dôvody súťaženia uvádzajú zábavu, možnosť vyhrať peniaze, výzvu a vzrušenie. Súťaživí jedinci majú vyššie predpoklady stať sa gamblermi.

Podľa tohto by sa mohlo zdať, že súťaživosť nie je nič, čím by sa človek chcel chváliť. Ako všetko, ani ona nie je len čierna alebo biela. A pokiaľ ju v sebe niekto pociťuje, nemusí sa za ňu automaticky hanbiť s tým, že je pravdepodobne nesebavedomý, nevyrovnaný narcis alebo sociopat s túžbou po neustálom potvrdzovaní a zvyšovaní si vlastného ega, s predispozíciou k závislosti.

Súťaživosť sa všeobecne považuje za pozitívnu
vlastnosť (pokiaľ to je vlastnosť). Deti sú k nej nabádané a vychovávané od malička.
Súťaživosť do veľkej miery znamená zameranie energie na konkrétny cieľ a úzko súvisí s motiváciou. Súťaživí ľudia sa v zásade neuspokojujú s klasickým výkonom a majú ambíciu zvyšovať a zlepšovať ho.

Súťaživosť môže súvisieť aj s hormonálnou aktivitou. Po športovom výkone dochádza u víťazov k zvýšeniu hladiny testosterónu, kdežto porazeným sa hladina tohto hormónu znižuje. Podobne motivačne pôsobí vylučovanie endorfínov po výhre.

V ľuďoch je evolučne zakomponovaný fakt, že súťaživosť vedie k zlepšeniu adaptovania sa. Viacerí evoluční biológovia vidia medzirasovú súťaživosť ako hnací motor adaptácie a následne aj evolúcie – súťaživosť ako podmienka prežitia. Môže byť aj na úrovni súťaže jednotlivých génov. Naši predkovia museli súťažiť o zdroje a prežili tí najschopnejší. Súťaživosť sa teda dá chápať aj ako akýsi pozostatok z minulosti a čosi, čo súvisí s otázkou prirodzeného výberu.
Takto môže súťaživosť pôsobiť aj dnes. Tým, že predbehneme druhých, zabezpečíme sami sebe a svojim potomkom lepšie podmienky na prežitie. Samozrejme, zľahka sme odbočili od literárnych súťaží, ktoré poskytujú dozaista mnoho, ale zázraky od nich očakávať netreba.

Súťaženie prináša súťažiacim prinajmenšom tri zásadné výhody:
1. umožní im uspokojiť potrebu po výhre
2. poskytuje príležitosť zlepšiť vlastný výkon
3. motivuje ich, aby vynaložili zvýšené úsilie a prekonali sa

Práve vďaka posúvaniu hraníc súťažou môže byť súťaženie prospešné aj pre niekoho iného ako len pre súťažiaceho.

A prečo sa do súťaží zapájate vy?

 

 

Foto: Flickr

zdroje:
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0191886995000355
http://www.livescience.com/11119-men-apes-competing-status.html
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1090513801001003
http://www.psychologytoday.com/blog/the-mindful-self-express/201109/how-keep-your-cool-competitive-people
http://www.recoveryconnection.org/gambling-addiction-treatment/

komentárov: 25

  1. Ceny Fantázie som sa zúčastnil tretí krát. Vlastne trochu neplánovane, dopísal som rozrobenú poviedku a poslal ju. Najmä kvôli tomu, aby som si overil, či som od minula dosiahol nejaký pokrok. Nazbierané údaje a dojmy sa ešte stále snažím spracovať. Verím, že k nejakému záveru dospejem a že ma to posunie ďalej. V najbližších rokoch sa tejto súťaže zúčastniť nemienim.

  2. Verím, že ťa to niekam posunie. Vlastne, mám dojem, že už sa to udialo. Ak nie v úlohe autora, tak ako blogera.

  3. To je ako ísť na lov tigrov a potom sa chváliť, že som sa vďaka tomu zlepšil v šprinte.

  4. A nezlepšil? Ak dám prirovnania a nadsázku bokom, zmena štýlu, slovníka, vyhranenie sa a zvezenie sa na téme, ktorá je momentálne trendy ti určite zdvihli čítanosť blogu. Autorsky sa ti síce nezadarilo, ale ako blogera ťa súťaž posunula. Či?

  5. jano

    Aj ja som sa Cefy zúčastnil už tretí ročník. Úplne prvotným podnetom bola textová masakra na stránke Joža Kariku, kde rozoberal poviedky z nejakej súťaže. Zaujalo ma to, keďže kedysi dávno som si aj ja písal do šuflíka (štandardný príbeh – pretlak pocitov, myšlienok, príbehov a hormónov – pýtalo sa to dostať von). Tak mi začalo vŕtať v hlave, či po tých rokoch ešte vôbec dokážem niečo zmysluplné napísať a či by sa to páčilo aj niekomu inému okrem mňa. A v neposlednom rade to bola aj zvedavosť, ako by som obstál v konkurencii ostatných autorov.
    Doteraz som písal iba pre Cefu, na viac mi nevychádzal čas. Necítim nejaké prehnané ambície či túžbu vyhrať, skôr ma baví všetko to dianie v pozadí aj v popredí súťaže, spätná väzba od porotcov, príjemní ľudia okolo…
    Súťaž ako taká ma motivuje do písania. Začal som sa na svet pozerať inými očami, hľadať príbehy v úplne bežnom dianí okolo seba, automaticky rozmýšľam ako by sa dalo využiť to, čo práve prežívam ja alebo celkom neznáme osoby v mojom zornom poli, či len tak pozorujem a triedim cudzích aj známych ľudí na rôzne typy a zapĺňam nimi svoje poviedky.
    Beriem to všetko ako zábavu a výplň voľného času, ktorého moc nemám a ktorý sa snažím zmysluplne využiť. Teda aspoň podľa môjho názoru (osamoteného, nakoľko rodina túto moju radosť moc nezdieľa. Je to zadarmo a teda strata času.)

  6. Keby sa dalo, dám lajk. Najmä za ten iný pohľad na bežné dianie. Mám dojem, že práve to robí autora.

  7. jano

    Dík, beriem to tak, ako by som ho dostal 🙂
    A zabudol som ešte predtým napísať, že na tom, že píšem ďalej, máš obrovskú zásluhu práve ty. To naše kratučké stretnutie po vyhlasovaní výsledkov Cefy pred tromi rokmi ma presvedčilo o tom, že to malo zmysel. Ďakujem.

  8. Pamätám 🙂 Poprosím si to ako venovanie do knihy, ktorú od teba očakávam 🙂 A dúfam, že to bude niečo v štýle http://www.martinus.sk/?uItem=43021 alebo http://www.martinus.sk/?uItem=124333&z=jkarika&utm_source=z%3Djkarika&utm_medium=url&utm_campaign=partner, ale so slovenskými a aktuálnymi reáliami. Karika bude mať konkurenciu a horory budú na Slovensku populárne. Krásna budúcnosť 🙂

  9. jano

    Budem na to myslieť. Len mám obavu, či si spomenieš ty, keď ťa niekedy v ďalekej budúcnosti pristaví akýsi rozklepaný dôchodca a bude ti tlačiť do ruky tenučkú knižočku… Ale bolo by to fajn 😀

  10. abcdefg...

    Vyhrat ten xbox bolo chcenie…sice si ho mozem ist kupit hned aj zajtra do obchodu ale ten vyherny v sutazi mi pride akysi krajsi…

    Alebo to bolo iba maniacka tuzba ovladnut svet ( literarny ) co sa sice nestalo teraz ale urcite o rok stane. Minimalne uz poznam svojich literarnych poddanych….

    Alebo mpzno iba dalsia reality show kde slo o zabavu zabitie casu…

    Alebo iba cira zvedavost co to vlastne znamena byt autorom a spoznat literarny svet ( trh)

    Alebo….

    Kazdopadne nieco medzi tym…a nabuduci rok sa uvidi 🙂

  11. Ty to berieš tak správne, realisticky 😀
    Hlavné je, že sa pri tom bavíš. A najväčšia sranda bude, ak tá motyka budúci rok fakt vystrelí 😀

  12. abcdefg...

    No bol by som rad ak by…ale ma to aj vela nevyhod.

    Musim si dat opravit zub aby som sa mohol pekne usmievat pri odovzdavani ceny.
    Nehovorim otom ze treba schudnut a pekne sa nahodit do saka a byt Cool. A ako sa poznam tak nakupovanie je sem tam na dlho so mnou.

    Mozno trosku prifarbyt vlasi aby tie sedinky nevytrcali. A to nehovorim aky uces si zvolim lebo ako vytaz budem trend maker mozno…

    Nacvicit si prihovor.

    Ale ako to by sa este dalo ale ako vydrzim hrat formu , ze aky som prekvapeny ,statny a podobne…ako zit stym ze verejne poviem ze som to nikdy necakal…

    Nasledne ten napor vydavatelstiev novinarov…

    Ale asi tomu necham volny priebeh a budem sa bavit ako do teraz 🙂

  13. S týmto prístupom to jedného dňa dáš! A ten príhovor si prosím ťa nacvič aj s tými gramatickými chybami a v rámci prednesu ich zdôrazňuj. Budeš vtipnejší ako Pišta Vandal 😀

  14. abcdefg...

    Ako tie gramaticke chyby si nacvicim …len mi musis potom ukazat kde som ich spravil.

    Pistu mam rad. pravidelne sledujem jeho relaciu. Je to sice tazko definovatelny ulet ale jedinecny. 🙂

  15. Ty si veľký žartovník. Tažko definovateľný úlet, ale jedinečný 😀

  16. abcdefg...

    No je to originalne. Take nieco nezahras. 🙂

  17. abcdefg...

    Ale nechajme uz tak 🙂
    Este si nas pozve do show ked budeme slavnejsi a nam to zrata:-)

  18. abcdefg...

    Ked sme uz pritom sutazeni…ma niekto poziciat knizku fantazia 2014 nech viem napisat turecenziu?

  19. Za 6,17 eur ti ju požičajú tu – http://www.martinus.sk/?uItem=192025. Sú zlatí a dokonca ti ju aj nechajú.
    Za podobnú cenu to môžeš skúsiť aj v kamenných predajniach Martinusu. Napríklad na Obchodnej.

  20. abcdefg...

    Zvycajne posielame do 11 dni…neva no ta nejak vydrzim…alebo skocim na obchodnu a hned skusim 20 pokus si objednat kolu…

  21. abcdefg...

    tak, uz to mam zakupene. je nejaky hranicny termin na uverejnenie recenzie pre porotcu z ludu?

  22. Hraničný termín je cca apríl, kedy by sme chceli mať už komplet uzavretú porotu, resp. sa rozhodovať medzi konkrétnymi záujemcami. Takže, času je dosť 🙂

  23. abcdefg...

    super. ale zase to netreba odkladat. ako sa poznam zase by sa to zvrhlo na posledny den pred uzavierkou, co v pripade sutaznej poviedky bolo brutal 😀

    a zase po dobrej recenzii by mohol stupnut predaj 😀

    kazdopadne som si dnes uz precital jednu recenziu a z „popola“ co ostalo pri docitani mi skrslo par napadov 🙂

  24. Každý má svoj názor a svoj pohľad na vec. Tá recenzia, samozrejme, vonkoncom nemusí byť pochvalná. Neočakávam superpozitívne, premotivované reakcie, ktoré ma vedia rozosmiať. Samozrejme, podobný úsmev na tvári mi spraví aj násilne rýpavý text, z ktorého kričí – kurva, musím si nejak zvýšiť čítanosť blogu.
    Inak, práve naopak, tie akože konfrontačné recky zdvihnú vlnu záujmu najviac. Na vyhranenosť chce dať protinázor každý. A tak je to dobre 🙂

  25. abcdefg...

    sutaz som nevyhral a knizku som si musel kupit za vlastne , cize s tou pochvalou a superlativami si to este musim dobre premysliet 😀

    a rypavy tex nerad pisem . ja radsej prilievam olej uz do vzniknutej situacie 😀

Pridať komentár