Hollého hexameter a Balzacova rutina

V sobotu som mala obed s otcom a Ferom Jablonovským, ako to už máme vo zvyku niekoľko rokov. Vždy pri tom rozoberáme rôzne témy, ktoré sa zvyknú zvrtnúť a otočiť do nevídaných smerov.
Túto sobotu otec hovoril o prvom slovenskom raperovi, ktorým bol podľa neho Ján Hollý. Demonštroval to na jeho unikátnom hexametri. Predniesol ukážku z Hollého diela s dôrazom na tie správne slabiky a skutočne to znelo ako rap. A potom povedal, že napríklad Feldek cit pre hexameter nemá. A slovenskí raperi tiež nie.

Po otcovom rapovaní počas sobotňajšieho obeda začal Fero Jablonovský rozprávať zaujímavosti zo života Honoré de Balzaca. A bolo to natoľko inšpiratívne, že som si povedala, že aj keď Balzac nie je práve moja autorská cieľovka, tak by bol vhodný na krátky článok o nevšednostiach zo života spisovateľov.

Honoré de Balzac mal mimoriadne neobvyklú dennú rutinu. Okolo piatej popoludní si dal ľahkú večeru a šiel spať. Vstával o jednej v noci a písal nepretržite, zväčša do ôsmej ráno. Niekedy však písal aj pätnásť hodín a traduje sa, že aj štyridsaťosem s trojhodinovou prestávkou uprostred. Nepretržite písal preto, lebo bol presvedčený o tom, že ak človek svoju činnosť preruší, preruší sa tým aj plynulý tok kreatívnej inšpirácie. Počas tvorby pil len čiernu kávu. Vraj vypil až 50 šálok denne.
Písal zásadne postojačky, pri akomsi vyvýšenom pracovnom stole, či pulte. Mal tam vopred pripravený hladký papier, aby sa naň ľahko a bez problémov písalo, a pero. O ôsmej ráno už bol unavený, tak šiel na hoďku a pol spať, alebo išiel do vane, kde texty, ktoré v noci napísal, upravoval. Vo vani strávil zhruba dve hodiny a zaujímalo by ma, či si do nej pridával teplú vodu, alebo naschvál sedel v studenej, aby nezaspal. Vraj tam aj raňajkoval. Potom šiel pracovať a prijímať návštevy.
Bol novinár, kritik, vlastnil tlačiareň, kvôli ktorej sa zadĺžil a celý život sa viac-menej neúspešne usiloval dostať medzi aristokraciu. Bol však mimoriadne pracovitý. Týmto životným tempom to dopracoval až do krásneho veku 50 rokov, počas ktorých stihol napísať takmer 100 románov, i keď v pláne ich mal o niekoľko desiatok viac.

Balzac teda patril, rovnako ako napríklad Kafka, Faulkner, Salinger, Schiller, Proust, Dostoyevsky, či Daniela Steelová, medzi nočných spisovateľov.
Písal pre peniaze a nehanbil sa za to. Bol obdivuhodne precízny a nedovolil si poľaviť. Motivovala ho najmä snaha dostať sa z dlhov. Dá sa povedať, že Balzac sa upracoval na smrť.

Zaujímavé na Balzacovej tvorbe bolo, že s postavami pracoval vo viacerých dielach. Jedného hrdinu tak má čitateľ možnosť vnímať v rôznych situáciách a životných obdobiach. Balzac to súhrnne nazval Ľudská komédia a podal ňou realistický obraz francúzskej spoločnosti v 19. storočí.

http://en.wikipedia.org/wiki/Honoré_de_Balzac
http://airshipdaily.com/blog/01282014-balzac-coffee
http://www.brainpickings.org/2013/04/23/daily-rituals-mason-currey/
http://www.biographile.com/8-honore-de-balzac-quotes-for-writers-who-play-hard-and-work-harder/35295/
http://journalpulp.com/2012/08/07/habits-of-highly-effective-writers-balzac/
http://blog.flowreader.com/opposite-habits-of-famous-writers/

 

komentárov: 2

  1. Richard

    Zaujímavé, o Balzacovi. Čisté panoptikum, tá literatúra. Tiež som si všimol podobnosť medzi rappermi a básnikmi. Zo zvedavosti som čítal trochu Shakespeara a niekedy som si vravel, že vau, tento týpek je jednočlenný Wu-Tang Clan. Teda až na tie archaizmy :D. Trvalo mi to dosť dlho, lebo fortnight a thrice už dnes asi nikto nepoužíva, ale tá rytmika, ten flow… Poézia a rap majú asi spoločné, že chcú vyjadriť veci čo najstručnejšie a vyvolať pritom čo najsilnejšiu emóciu. To sa hodí. Ak by som si mal vybrať, tak by to bol asi skôr Seamus Heaney, než slovenský hip-hop :D. Ale nezatracujem, ideálne je poznať oboje a určite by sa našli aj také texty, že by som nechápal. Plus dobré bíty. A Žltá ľalia? Zombie horor z 19. storočia? Vo veršoch? Že čo? 😀

  2. Žltá ľalia ako veršovaný zombie horor je mimoriadne nevšedný pohľad 😀 Ale vysvetľuje to, kde sa vzala náklonnosť niektorých jedincov (aj mňa) k tomuto žánru. Zjavne sa rodila už na základnej škole a podprahovo sa hlboko zaryla.

Pridať komentár