Cena Fantázie 2013

Cena fantázie - soška

Tohtoročná CeFa odštartovala 11. ročník začiatkom apríla. Šanca na umiestnenie súťažnej poviedky je v nej pomerne vysoká. Obsahuje totiž niekoľko ďalších ocenení, ktoré sú vyberané a hodnotené nezávisle na sebe. V rámci súťaže Cena Fantázie 2013 bude výhercov hneď šesť.

1) So sci-fi poviedkou môžu autori zabodovať v Cene spol. INTEL. V rámci Ceny Fantázie bolo toto ocenenie prvýkrát udelené v roku 2011.

2) S hororovou poviedkou sa dá siahnuť na Cenu Béla, pomenovanú po Bélovi Lugosim. Od roku 2000 ju udeľuje vydavateľstvo Artis Omnis.

3) Cena fantasy je novinkou. Prvýkrát bola udelená minulý rok a ako napovedá jej názov, dostane ju autorka alebo autor najlepšej fantasy poviedky.

4) Od roku 2007 je odovzdávaná Cena Bibliotéky. Dostať ju môže ktorákoľvek z prihlásených poviedok bez ohľadu na to, či sa jedná o horor, sci-fi alebo fantasy.

5) Ďalšou minuloročnou novinkou je Cena poroty. Získa ju poviedka, ktorá najviac zarezonuje u porotcov tohto ročníka Ceny Fantázie a dostane od nich najväčší počet bodov.

6) Cena Fantázie teda nie je zďaleka len o jednej cene a o jednom víťazovi. Je však stále hlavnou cenou, ktorú získa najlepšia poviedka v súťaži. Tá vzíde z hodnotenia poroty a následného hlasovania čitateľov, ktorí ju vyberú z piatich finálových poviedok. Prvé tri poviedky sú aj honorované sumami 200, 130 a 70 Eur. Víťaz získa okrem iného aj sošku Ceny Fantázie a jeho poviedka bude publikovaná spolu s najlepšími textami súťaže v tohtoročnom zborníku Ceny Fantázie. Fanúšikovia si ju nájdu v predajniach siete Brloh a v internetových obchodoch.

Ak sa poviedka neumiestni v rámci jednotlivých ocenení Ceny Fantázie, stále je tu šanca, že bude vydaná v rámci eknihy. Od roku 2011 vydáva Cena Fantázie po skončení súťaže aj elektronické antológie, v rámci ktorých sú publikované texty, ktoré to z nejakého dôvodu nedotiahli do finále a do tlačeného zborníka, ale sú zaujímavé natoľko, že by mohli čitateľov osloviť.

Uzávierka súťaže je 31. mája 2013. Dovtedy sa môžu autori zapojiť nepublikovanou poviedkou žánru fantastiky (neprejde ani taká, ktorá bola predtým uverejnená, hoci aj anonymne na nete), ktorá sa nezúčatňuje iných súťaží a je dlhá maximálne 25 normostrán, teda 45 000 znakov vrátane medzier. V júni prichádza na rad porota, ktorá musí všetky súťažiacie poviedky prečítať a obodovať. Malo by jej to trvať do konca augusta, pretože v septembri sa uskutoční vyhlásenie výsledkov ich celoletného úsilia, z ktorého vzídu finalisti. Následne budú poviedky umiestnené na stránku kultura.sme.sk, kde si ich nájdu nielen priaznivci sci-fi, hororu a fantasy. Tam ich priatelia priateľom navzájom obodujú a pridajú sa aj hlasy nezainteresovaných čitateľov. Minulý rok sa na finálnom hodnotení zúčastnilo 761 jedinečných hlasujúcich. Poviedka, ktorá bude tento rok čitateľmi hodnotená najlepšie, zvíťazí v Cene Fantázie 2013. Výsledky budú vyhlásene 16. novembra počas knižného veľtrhu Bibliotéka.

Cenu Fantázie som skúsila prvýkrát v roku 2011 s poviedkou Zombieslava. Zadarilo sa jej v Utekajme už ide, tak som si v roku 2012 povedala, že znova niečo napíšem a pošlem. V minuloročnom zborníku sa uchytila poviedka Dobré je to. Ale na tento, 11. ročník som mimoriadne zvedavá. Poviedkou sa však tentokrát zapojiť nechystám…

Pridať komentár