Bla, bla, bla, rozhlasová hra a superspráva

Angel

Nedávno som sa rozprávala s pánom Jablonovským a ten mi hovoril zaujímavý príbeh (mimochodom, okrem toho, že kreslí výborné ilustrácie, je aj skvelý rozprávač). Bolo to o chlapíkovi, ktorý dlho hľadal úžasný a prelomový nápad na knihu. Raz, v posteli, kdesi uprostred zaspávania, sa mu zjavil geniálny príbeh. Prebudil sa a bol nadšený. Hovoril si, že toto je ONO, že tento nápad mu vynesie Nobelovu cenu. Pre tieto prípady mal pri posteli zápisník a pero. Rýchlo si zapísal unikátnu myšlienku, ktorá vznikla na pomedzí spánku a bdenia a zaspal s vedomím, že Nobelova cena ho neminie. Ráno si vzal zápisník a prečítal, čo si doň v noci zapísal. Bolo tam: muž a žena sa stretnú, zamilujú a rozídu sa.

Aké z toho plynie ponaučenie milé deti? Všetko tu už bolo! Dôležitá nie je prevratnosť samotnej myšlienky, ale jej uchopenie a spracovanie. Akákoľvek téma sa dá poňať rôznymi spôsobmi. Príkladom toho sú aj poviedky vo finále Martinus Ceny Fantázie 2013.

Muž a žena sa stretnú, zamilujú a rozídu sa – je to námet dvoch, v prenesenej forme možno štyroch a azda aj všetkých finálových textov. Pri tých dvoch najzjavnejších je jeden príkladom bolestnej realistickosti, ktorý sa čitateľa hlboko dotkne a druhý vyznieva povrchne, nedozreto, až lacno.
Alebo téma telepatie, opäť spracovaná v dvoch dielach. V jednom intímne, ako podlinková, v spoločnosti samozrejmá, opísaná v náznakoch, nehodnotiaca, pritom posúvajúca dej dopredu a ústredná. V druhom akčná, detailnejšie popisná, rovnako podstaná, ako v predošlom diele, ale iným spôsobom, v závere dominantná, prevalcujúca hrdinov a berúca si v poviedke prím, spoločne s morálnym posolstvom.

Ak ste ešte nečítali poviedky vo finále Martinus Ceny Fantázie 2013, môžete to napraviť na kultura.sme.sk. Následne môžete zahlasovať a okrem dobrého pocitu z toho, že ste podporili „svojho“ finalistu, môžete získať aj nejakú tú cenu.

Teraz k rozhlasovej hre na RSI – výherca je známy! Dokonca už existuje prvý náčrt scenára. Tým  šťastným dielkom sa stala poviedka od Mareka Kolcuna Nezvaní. V bodovaní odo mňa dostal osmičku. Iné poviedky, ktoré boli vo výbere na hru, dostali aj menej. Zopár bolo za 6. Kritériá výberu textu, vhodného na spracovanie do rozhlasovej hry pre RSI, sa jednoznačne neprelínali s najkvalitnejšími poviedkami v súťaži. Ich obsahová línia musela byť jednoduchá, ľahko prezentovateľná. Aby sa text nemusel prepisovať, prípadne príliš krátiť, vybrali sme kratšiu poviedku. Diela s ľubozvučnou slovenčinou a írečitými výrazmi neboli vhodné kvôli prekladu do angličtiny. Prostredie muselo byť ľahko „zvukovo stvárniteľné“. Poviedka mala obsahovať dialógy viacerých postáv, ktorých však nemalo byť veľa, alebo monológ jednej postavy. Vo finále sme sa rozhodovali medzi poviedkami Smrť je priateľom múch a Nezvaní. Nakoniec z toho vyšiel víťazne menej akčný, zato strachom nadupaný text Mareka Kolcuna, v ktorom sa dá efektne pracovať s hudobnou zložkou. Rozhlasová hra z poviedky súťažiacej v tomto ročníku Martinus Ceny Fantázie, bude odvysielaná na Všetkých svätých.
Zadarí sa ešte jednej poviedke, ktorú si vyberieme na rozhlasovú hru na Vianoce. Môže to byť aj text mimo finálovej desiatky.

16. októbra o šiestej bude v kníhkupectve Martinus.sk v Cubicone beseda v rámci novej série Najlepšie fantastické príbehy. Ak chcete poznať názor porotcov na svoje diela detailnejšie, prihláste sa na FB stránke eventu, napíšte názov poviedky a povenujeme sa špeciálne tomu vášmu textu.

A teraz tá superspráva. Pána Jablonovského som v úvode nespomenula len tak. S Martinus Cenou Fantázie 2013 bude mať niečo spoločné. Kto sa orientuje v jeho tvorbe, domyslí si, čo asi. Kto nie, nech sa nechá prekvapiť.

Pridať komentár