10 literárnych súťaží na rok 2013

Cena fantázie

Keď už ste zistili, že písanie nie je vždy len zábavné, máte ujasnenú motiváciu, pre ktorú píšete, stále nie ste objavení a chcete byť, možno sa vám bude hodiť zopár informácií o literárnych súťažiach. Môžete si v nich otestovať výsledky vlastného úsilia, kreativity, zábavy, nutkania, alebo iného popudu, vďaka ktorému ste vytvorili niekoľko normostrán.

1) Aj v roku 2013 vás chce objaviť IKAR s projektom mamtalent.sk. Máte ešte chvíľu čas, prihlášky môžete posielať do konca marca. Motivácia je na lokálne pomery slušná – 5000 Eur, autorská zmluva a podiel na predaji. Počítajte s rozsahom novely, resp. románu – min. 150 normostrán a s faktom, že ak vložíte svoje dielo na stránku mamtalen.sk, automaticky tak udeľujete vydavateľstvu IKAR výhradnú licenciu na zverejnenie vášho diela.

2) Do literárnej súťaže PULZ V4: Cudzí v mojom meste vám postačí zaslať 5400 znakov vrátane medzier, ktoré spolu vytvoria 3 normostrany mikropoviedky na danú tému. Súťaž sa končí 15.3. a porota ocení, ak sa zameriate na autorské uchopenie témy Bratislava. Máte možnosť získať 200 eur, čítačku a knihy.

3) Mladá Matica láka na odznaky a publikáciu vašich prác. Ak začínajúcich autorov do 35 rokov potešilo jedno aj druhé, môžu sa zapojiť do 15.4.2013.

4) Rýchlo konať by ste mali v prípade súťaže vydavateľstva Fragment – Hledá sa autor bestselleru. Súťaž je to česká, určená začínajúcim spisovateľom a do 28. února (pre neznalých češtiny – februára) od vás chcú moderní pohádku pro dospělé na maximálne 25 normostranách. Máte nádej byť publikovaní v eknihe a výťažkom predaja knihy podporiť charitatívne účely. Súťaž už má svoju históriu, takže ak to nestihnete teraz, skúste trebárs o rok, ak vás dovtedy neobjavia inde.

5) Detektívka 2013 je zaujímavým súťažným počinom vydavateľstva Forza Music. Šancu na vydanie majú viacerí a hlavnou cenou je honorár 2000 Eur. Odborným garantom projektu je Kornel Földvári. O tom, že súčasní mladí slovenskí autori neváhajú skladať svojimi dielami poctu esám detektívok typu Raymonda Chandlera, svedčí aj víťazná poviedka v poslednej Cene Fantázie. Či je slovenská detektívka mŕtva, kto ju zabil, kedy a ako, prípadne, či to prežila, zistíme až 2.12.2013. 120 – 180 normostrán môžete zaslať do Forzy do najbližšieho Dňa Ústavy Slovenskej republiky.

6) Ohnivé pero 2013 je súťaž kratších poviedok štýlu fantasy, horor, sci-fi a ďalších subžánrov fantastiky do 7500 znakov, ktorej sa môžete zúčastniť do 27. mája. V prípade, že zaujmete čitateľov, odmenou vám budú knihy a dobrý pocit z výhry. Projekt začal Michal Jedinák, v súčasnosti Ohnivé pero realizuje Fandom.

7) Presný termín a podrobnosti súťaže práve doľaďuje Cena Fantázie 2013. Počítajte s tým, že fantasy, hororové a sci-fi poviedky budete môcť posielať do 11. ročníka tejto súťaže zhruba do konca mája. Presné info si priebežne pozrite na Facebooku. Motivácia je príjemná – finančná, aj nefinančná. Novinkou tohto ročníka bude možnosť zaslania len jedného diela.

8) Predpokladám, že aj v roku 2013 sa budete môcť znova zúčastniť československej súťaže Fantastická povídka. Ak ste na fantastické, hororové a sci-fi poviedky do 9000 znakov, môžete ich poslať do súťaže hoci aj tri. Motiváciou na účasť v tejto súťaži by pre vás malo byť objavenie.

9) Cenu Karla Čapka čaká 33. ročník a ak ste sa koncom minulého roka neprihlásili do toho 32., tak sledujte napríklad túto webovú stránku, ktorá vám prezradí, ako to celé myslia tento rok.

10) Poviedka 2013 tiež čaká na zverejnenie tohtoročných propozícií. Bude to už 17. ročník súťaže a ako napovedá jej názov, čaká vás výzva v podobe poviedky. Posnažiť sa môžete na ploche 15 normostrán v rozsahu 27 000 znakov. Ak zaujmete porotu, Asseco solutions vás odmení honorármi 500, 300, 200 a 100 eur. Máte tiež šancu na pomerne širokú medializáciu a vydanie poviedky v zborníku.

Pridať komentár